Nem egyszer kapták már lódításon a Star Warsért felelős vezetőket, kreatívokat vagy színészeket. Mindez kiszámíthatatlanságot eredményez, éppen ezért dühítő, de alapvetően érthető, miért nem mondják el olykor az igazat.
2016-ban figyeltem fel először arra, hogy a Lucasfilm olykor szándékosan félrevezeti a Star Wars rajongókat. Akkor a Zsivány Egyes: Egy Star Wars-történet előzeteseiben összesen 40–45 olyan snittet is találtak Star Wars rajongók, amelyek nem kerültek bele a végső filmbe. Ezt lehetett volna azzal magyarázni, hogy Tony Gilroy vezérletével sok jelenetet újraforgattak. Ám sokkal valószínűbb, hogy a Lucasfilm marketingcsapata (vagy egy külsős cég) a rendelkezésükre bocsátott képsorokból összevágott egy hangulatos kisfilmet – azt azonban már nem vették figyelembe, mi is kerül be a végleges alkotásba. De ez egy speciális helyzet, előzeteseknél ez gyakorta előfordul (már Az ébredő Erőnél is megtörtént egyébként): néhol manipulálnak egy-egy képkockát, vagy direkt úgy vágnak egymás mögé dolgokat, hogy ne legyen egyértelmű, mi szerepel a végleges alkotásban. Ez sok esetben a spoilerek elkerülése végett lehet hasznos, s értünk, a jó filmélményért teszik.
Sokkal gyakoribb, hogy személyek nyilatkoznak olyat, ami nem igaz. Emlékezetes volt, amikor Ewan McGregor 2019 őszén, már a később Obi-Wan Kenobira keresztelt sorozat hírének bejelentése után nyilatkozott.
„Kib*szottul nagy megkönnyebbülés”
– mondta, s elárulta, négy éven át kellett hazudnia a rajongóknak, amíg a Lucasfilm kiötlötte, hogyan térhet vissza a messzi-messzi galaxisba.
Persze nemcsak hozzá köthető sorozatokkal kapcsolatos lódítás. Maga Jon Favreau is beleesett ebbe 2019 augusztusában, amikor egy kérdésre válaszolva arra utalt, Boba Fett nem szerepel A mandalore-i második évadában. Holott ekkor már javában tárgyaltak Temuera Morrisonnal, aki végül megformálta a karaktert. Ebben az az igazán pikáns, hogy Morrison pont a StarWars.com-nak nyilatkozva leplezte le, mikor kezdett egyeztetni Favreau-ékkal.
Az elmúlt évek legbosszantóbb és talán leginkább kártékony hazugsága nem mástól származik, mint a Lucasfilm vezetőjétől, Kathleen Kennedytől. 2019 őszén a Rolling Stone magazin a Skywalker sagától elszakadó további történetek kapcsán is kérdezte egy interjúban. Kennedy akkor azt mondta, elképesztően nagy kihívás lesz, még a folyamat közepén járnak, de ennél többet nem kívánt elárulni erről. Arra a kérdésre, hogy akkor még nem döntötték el, hogy mi a következő lépés, határozott nemmel felelt.
„Különböző variációkat vizsgálunk meg, amelyekkel kezdhetünk valamit. El tudja képzelni. Most akkor vissza menjünk? Vagy előre? Ezek a kérdések mind felmerülnek. Maradjunk ebben a galaxisban? Vagy menjünk egy másikba? Az univerzum végtelen”
– mondta 2019 végén. Mindez mai szemmel totális bullshitelésnek tűnik. Ekkortájt ugyanis már javában dolgozott a Project Luminous írógárdája, amelynek első eredményei 2021 januárjában meg is jelentek. Plusz azt is nehéz lenne elképzelni, hogy egy évvel a nagy, sorozatokkal és filmekkel kapcsolatos, Disney Investor Dayen tett bejelentések előtt még azt sem tudták, merre tovább.
Inkább arról lehet szó, mint McGregor és Favreau esetében is: nem akarja előre lelőni, mivel is készülnek. Ez nyilván üzleti érdek is, hiszen nem jó, ha a versenytársak által is olvasott lapoknak évekre előre megmondja, mi várható, plusz a számonkérhetőség tekintetében is jobb, ha nem mond semmit.
Ám kommunikációs szempontból sokkal kevésbé problémás, ha annyit mond, hogy „erről még nem nyilatkoznék”, mintha elkezd ködösíteni azzal kapcsolatban, hogy azt se tudják, merre tovább.
Utóbbi ugyanis roppant káros kommunikáció, hiszen még az olyan, a Lucasfilm munkája mellett elkötelezett újságírókat, mint amilyen én vagyok, is képes elbizonytalanítani abból a szempontból, Kennedy alkalmas-e még a cég vezetésére. Nem csoda, hogy én is közepesen indulatos véleménycikket írtam 2019 novemberében arról, hogy talán ideje lenne, ha Kennedy átadná a stafétát másnak. Bő egy év távlatából már látni, hogy hiba volt.
Ez a faktor nagyon fontos. Mert bár nyilvánvalóan a jó szándék vezérli a Lucasfilm alkalmazottait, az, hogy ne spoilerezzenek előre, valójában mindenkit elbizonytalanítanak. Azt már régóta tudjuk, hogy a sajtóban a Star Warsszal kapcsolatban megjelenő információk jelentős részében nem bízhatunk, ezért azokat mi itt a Ziro.hu-nál pletykaként szoktuk kezelni. De
az elmúlt évek arra is rávilágítottak, hogy még a Star Wars kreátorainak nyilatkozataiban sem bízhatunk teljes mértékben.
Sem a rajongók, sem az újságírók, akik adott esetben e nyilatkozatok alapján próbálnak következtetéseket levonni. Az elmúlt évek tapasztalatai tehát mindenkit önvizsgálatra és fokozottabb óvatosságra késztetnek: vajon tényleg az igazat halljuk egy-egy nyilatkozatban? Vagy csak „bizonyos szemszögből” igaz, amit hallunk/olvasunk, s a készítők pont minket akarnak megóvni egy spoilertől?
Összességében viszont még mindig az a legbiztosabb, amit Rian Johnson tanácsolt a Star Wars rajongóinak 2019 novemberében:
„Amíg nincs a StarWars.com-on, ne hidd el.”