Ziro.hu
  • Műsorok
  • Elemzések
  • Film
    • Előzménytrilógia
    • Klasszikus trilógia
    • Zárótrilógia
    • Antológiafilmek
  • Sorozat
    • Animációs sorozatok
    • Élőszereplős sorozatok
  • Könyv
    • Képregények
    • A Ziro.hu ingyenes e-könyvei
  • Játék
  • Vélemény
  • English
  • ShopÚj!
No Result
View All Result
Ziro.hu
  • Műsorok
  • Elemzések
  • Film
    • Előzménytrilógia
    • Klasszikus trilógia
    • Zárótrilógia
    • Antológiafilmek
  • Sorozat
    • Animációs sorozatok
    • Élőszereplős sorozatok
  • Könyv
    • Képregények
    • A Ziro.hu ingyenes e-könyvei
  • Játék
  • Vélemény
  • English
  • ShopÚj!
No Result
View All Result
Ziro.hu
No Result
View All Result

[EBSZ] Jókat lehet vitatkozni a Visionsről

by Ziro.hu
2021. 10. 02.
in Animációs sorozatok, Vélemények
Reading Time: 12 mins read
0
SHARES
Oszd meg a Facebookon!Oszd meg a Twitteren!Küldd el e-mailben!

Megnéztük, kiveséztük és jókat vitáztunk a Star Wars: Visions animációs antológiáról a szerkesztőségben. Íme, az Egy bizonyos szemszögből (EBSZ) cikksorozatunk újabb darabja!


Jégh Attila: Voltak benne baromságok

Számomra meglepetést okozott a sorozat. Durva előítéletekkel ültem le elé és alapvetően nem is érdekelt az egész, tekintve hogy nem kánon. Próbáltam egy általam felállított tetszési rendszer alapján (rajzolás, story, hangulat, hangok, SW-érzés, lehúzós hülyeségek) elemezni az egyes részeket, és mindezek alapján

nekem A vén (The Elder) című epizód volt a kedvencem.

Az anime stíluson kívül számomra semmiben nem különbözött egy rövid, egyrészes Star Wars-történettől. A párbaj (The Duel) rajzolása nekem nagyon tetszetős volt, a hangulata is megfogott, de ahogy több másik epizódban, úgy ebben is voltak kiakasztó baromságok.  A legalja az egész sorozatnak számomra egyértelműen Az ikrek (The Twins) és T0–B1 története.  A rajzolás nem tetszett egyiknél sem, de a nagyon gyenge hangulatuk és az orbitális baromságok miatt, amikkel tömve voltak – főleg Az ikrek –, kínzás volt végignézni ezeket.

Összességében valamivel az átlag alatt teljesített elsőre a sorozat (sok átlag átlagát nézve). Lehet másodjára már más lenne a hozzáállásom, de mivel kétlem, hogy bármikor is újra nézném, így ez nem fog kiderülni. Utószóként hozzátenném, hogy azért elég idegesítő volt majdnem minden epizódba belerakni az „I have a bad feeling about this” idézetet, teljesen egyértelmű szituációkban is.

Faragó Dániel: Kellemes csalódás volt

Az elején leszögezném, nem vagyok egy anime-rajongó. Láttam több ilyen jellegű sorozatot is gyerekkoromban, felnőtt fejjel pedig kifejezetten szeretem a cyberpunk stílusú animéket, de a műfajt nem ismerem behatóan. Éppen ezért kicsit vegyes érzelmekkel, de elvárások nélkül ültem le a Star Wars: Visions elé. Az eredmény viszont kellemes csalódás volt. Az alkotók mertek valamit újítani a Star Wars világán belül, miközben igyekeztek hűek maradni Lucas szellemiségéhez. Az egyes részek minősége hullámzó, egyáltalán nem tetszett például Az ikrek (The Twins), azonban

számomra a legkiemelkedőbb epizód a The Village Bride, vagyis A falusi menyasszony volt.

Az alkotóknak ott sikerült megfogniuk a jedilét és az Erő körüli misztikum spirituális lényegét, amelyet Filoni sorozatai óta nem láttam ilyen jól tálalva. Nemcsak F karaktere és jellemfejlődése tetszett, hanem azt is jó volt látni, hogy egyes világokon hogyan viszonyulnak az Erőhöz. A kilencedik jedi (The Ninth Jedi) és A vén (The Elder) szintén nagyon tetszett. Az előbbi egy a kánonba is illeszthető sztorinak minősül, egészen meglepő fordulatokkal, utóbbi pedig egy, a Köztársaság Fénykora idején is elképzelhető párbajt mutat be egy sith és két jedi között. Az Akakiri számomra Revan és Anakin történetének újragondolása volt, a Ronin is egy Old Republic-történetnek fogható fel, persze mindkettő szamurájos stílusban készült.

A többi részben is találni emlékezetes pillanatokat. Egy lepi és családja sorsa a Birodalom idején, vagy egy gyermekrobot jedi, Pinocchio-történetbe ágyazva, vagy a 66-os parancsot túlélt jedi és rockbandájának megmérettetése Jabbával szemben – egyedi és érdekes megoldások voltak. Ezeknél azonban számomra  hol a vizualitás, hol az elbeszélés módja volt idegen,  talán azért mert nem érzem magam annyira beavatottnak az anime világában.

A Visions egy igazán érdekes és kreatív bevezetése lett a Star Wars világának az animébe, de megértem, ha nem fog mindenkinek tetszeni. Talán a jövőben olyanok is készülhetnének, amelyek jobban illeszkednek a kánon idővonalába és vizualitásába.  A jedi–sith történetek mellett pedig hiányoltam az űrcsatákat, pilótákat, csempészeket és egyéb alvilági történeteket. 

Animációs sorozatok

Bukott jedi és egy csendes vándor – avagy bemutatkoznak a Star Wars: Visions hősei

by Boros Bálint
2021. 09. 19.

Kelemen „Rixon” Richárd: A kilencedik jedi az egyik legjobb mozgóképes Star Wars

Az animék világát én sem ismerem igazán. Néhány alapművet láttam, leginkább a Ghibli-filmeket, sorozatok közül pedig nagy kedvencem volt a Naruto, amit a maga 720 részével együtt is sikerült végignéznem. Ám ennél mélyebben sosem mélyedtem el ebben az animációs ágazatban. Ugyanakkor nagyon érdeklődöm a japán történelem és kultúra iránt, a nyelvet is volt szerencsém tanulni egy rövid ideig, amit még folytatni is szeretnék. Fontos azt is megemlíteni, köztudott, hogy Lucas nagyon sokat inspirálódott a japán kultúrából – különösen a Kuroszava-féle klasszikus szamurájfilmekből – a Csillagok háborúja megalkotásakor, így  nagyon izgalmasnak találtam ezt a kvázi gyökerekhez való visszatérést. 

Maga a sorozat nagyjából olyan lett, amilyenre számítottam. Voltak benne olyan dolgok, amik nagyon tetszettek, és olyanok is, amik nem igazán birizgálták meg személyes ízlésemet. Ugyanakkor fontos kiemelni, hogy szerintem a legtöbb olyan embernél, aki „a Star Wars megcsúfolásaként” festi le ezt az antológiát, az okozza a gondot, hogy rossz felfogással ülnek le megnézni az epizódokat. Ezek nem a klasszikus értelemben vett Star Wars-történetek, nemhiába nem képezik részét a kánonnak (még ha valamelyik képezhetné is).  Ezek a Star Wars világának, vagy annak bizonyos szegleteinek teljes újragondolásai egy más kultúra szemüvegén keresztül.  Ha arra számítunk, hogy megszokott starwarsos dolgokat fogunk bennük látni, akkor a legtöbb epizódban valószínűleg csalódni fogunk.

Több epizód is van ugyanis a sorozatban, amelyek igencsak megragadják a Star Wars szellemiségét, és éppen ezek sikerültek a legjobban.

Személyes kedvencem A kilencedik jedi (The Ninth Jedi),

Ziro.hu Shop Ziro.hu Shop Ziro.hu Shop

amely – habár nem vagyok a fejkánon híve – nálam egyértelműen a kilencedik epizód után hosszú hosszú idővel játszódó „kánon” folytatásnak számít. De ugyanígy elnyerte a tetszésemet A vén (The Elder), valamint A párbaj (The Duel) is. Előbbi szintén teljes mértékben kánonkompatibilis és érdekes sztori volt, míg utóbbi rendkívül egyedi és művészi megvalósítása volt egy egyszerű, de izgalmas történetnek, méghozzá érdekes környezetben. A legkellemesebb meglepetés viszont a Lop&Ocho volt számomra, amely szintén nagyon mély és érdekes történetet valósított meg, olyan klasszikus starwarsos központi elemekkel, mint a fejlődés áraként megjelenő elnyomás, valamint a család.

Összesen három epizód van, amelyek kifejezetten nem nyerték el a tetszésemet, ezek a T0-B1, az Az ikrek (The Twins) – melyek nekem túlságosan elrugaszkodottak voltak –, valamint az Akakiri, amely egész egyszerűen egy unalmas és követhetetlen baromság volt.  Ha valaki nagyon nem szereti az animét, és nem tartja befogadhatónak, legalább A kilencedik jedit nézze meg,  mert az véleményem szerint az egyik legjobb mozgóképes Star Wars-tartalom a Disney-érában, de megkockáztatom, hogy általánosságban is.

Animációs sorozatok

[Vélemény] Keleti nyitás? A Star Wars mindenkié?

by Kádas István
2021. 09. 09.

Boros Bálint: Nem az anime inspirálta a Star Warst, hanem fordítva

Mit is lehetne írni a legújabb Star Wars-sorozatról, a Star Wars:Visionsről? Talán azt, hogy ez egy hatalmas lehetőség volt arra, hogy a Star Wars világának ismeretlen korait ismerjük meg, az ősi időktől egészen a Skywalker kora utáni korokig. Ám sajnos nem így lett, a Lucasfilm ugyanis nem kötötte ki, hogy a sorozat illeszkedjen a kánonba. Így láthattunk első rendi rohamosztagos sisakokat és B-szárnyúakat az ősi időkben, és olyan karaktert, mint T0–B1, a jedi droid, aki amúgy a maga módján aranyos volt, ám az epizód világának droidjai teljesen elütnek a Star Wars világától.

Ám még így is kaptunk zseniális alkotásokat, mint A párbaj (The Duel),

amely önálló regényben folytatódni fog. Itt debütált amúgy szerintem a sorozat legérdekesebb karaktere, Ronin.

A Ronin: Egy Visions-regény borítójának részlete (StarWars.com)

Tetszett toábbá A falusi menyasszony (The Village Bride), illetve A kilencedik jedi (The Ninth Jedi), utóbbi zseniálisan értelmezte újra az eddigi ismereteinket. Ám becsúsztak középszerű epizódok is, mint a Lop&Ocho, vagy a Tatuin rapszódia (Tatooine Rhapsody).

Szubjektív véleményem szerint a sorozatnak az se tett jót, hogy nem az anime inspirálta a Star Warst, hanem pont fordítva. Persze a japán elemekkel semmi baj nem volt, ám mégsem ebben a formában szerettem volna látni őket egy licencelt, de nem kánon Star Wars-produkcióban.  Sokkal jobban örültem volna, hogyha ez a sorozat egy anime által inspirált kánon antológia lett volna, ami hozzáad a Star Warshoz.  Mégis enyhén pozitív csalódás volt a Visions. De több ilyen volumenű nem-kánon művet nem látnék szívesen. Az animációval komolyabb problémáim amúgy nem voltak. Összességében 6,5/10.

Füle Miklós: Olyanok, mint a kocsmában mesélt történetek

A sorozat sokkal jobb lett mint vártam. Szerintem nem nekünk készült, hanem a sokkal nagyobb vásárlóerővel rendelkező japánok új generációját kívánták megfogni vele. Ettől függetlenül nálam működött a dolog. Olyan érzésem volt az epizódokat nézve, mint amikor valaki a kocsmában mesél sztorikat és simán benne van, hogy így volt, meg az is, hogy három feles után már van benne némi túlzás. A cikk megjelenéséig nyolc részt láttam és azért hullámzó minőségűek voltak.

Talán Az ikrek (The Twins) volt számomra a mélypont,

mind a sztoriban, mind a képi világban ez jött be legkevésbé. Történetét tekintve a T0-B1 sem fogott meg – talán azért, mert ezt a két epizódot lehet legkevésbé beilleszteni a kánonba. A többi számomra teljesen kánonkompatibilis volt.

Bár ez a fajta anime stílus a fejemben előtte nem tűnt kompatibilisnek a Star Wars világával, valahogy mégis átjött. Mondjuk, én amúgy is szeretem azokat a Star Wars-produktumokat, amik apró részletekkel, háttérinformációkkal bővítik a galaxisomat, ezért kifejezetten tetszett, hogy lokális kis történetecskéket meséltek el. Végre kisebb léptékű helyeket mutattak be – engem roppantul idegesít, amikor egy bolygó fővárosában egy sorsfordító bejelentésen vagy egy tömegtüntetésen 100 személy vesz részt… A sorozat tökéletesen bemutatta azt, hogy milliárdnyi bolygó van a galaxisban és bizony simán meg lehet húzódni a semmiben egy, a 66-os parancsot túlélt jedinek. Ahogy azt is, hogy a galaxis történelme nem lineáris, bizony eltűnhettek évszázadokra a sith-ek, majdnem kihalhattak a jedik, de az egész galaxis olyan nagy, hogy valamelyik félreeső bolygó óperenciás tengerén túl bármi megeshet.

Voltak kifejezetten kellemes részek, például rögtön erős felütés volt a sithvadász sith – szépen bemutatta, annak idején miért is alkották meg a kettő szabályát. De ilyen volt a A falusi menyasszony (The Village Bride) vagy A kilencedik jedi (The Ninth Jedi) is – hangulatban, történetben, képi világban nagyon ott voltak.

Számomra viszont a csúcspont A vén (The Elder) című epizód volt.

Igazi Star Wars-történet: a mester és a tanítványa megküzd valami ősi gonosszal. Itt erősen átjött, hogy Lucas miért építette (részben) a japán busidó alapjaira a jediket. Ráadásul egy nagyon ütős képi megjelenítéssel együtt tökéletes hangulatúvá tették ezt a részt.

Holopillanatok

Ziro Visions: Cad Bane és az erőérzékeny Ziro párbaja

by Ziro.hu
2021. 09. 20.

Gaál Alexander: Nem probléma, hogy egyelőre nem gördítik tovább a kánont

Már a tavalyi bejelentése óta rendkívüli izgalommal figyeltem a Star Wars: Visions körüli híreket, hiszen több, mára már talán klasszikusnak nevezhető animére is meghatározó gyermekkori emlékként gondolok vissza. Emiatt aztán volt bennem némi kétség, hogy a Lucasfilm által felkért animestúdiók vajon fel tudnak-e nőni majd egy ilyen feladathoz, de a végeredmény tekintetében talán felesleges volt az aggodalmam.

A kilenc történet közül nekem is megvannak a magam kedvencei, például A párbaj (The Duel), A kilencedik jedi (The Ninth Jedi), a Tatuin rapszódia (Tatooine Rhapsody), A vén (The Elder) vagy A falusi menyasszony (The Village Bride).

Ha egyet kell kiemelnem kedvencként, akkor A kilencedik jedit mondanám.

Számomra a legizgalmasabb kalandokat azok az epizódok jelentették, melyek anime létükre, ha nem is adták át magukat teljesen a műfajban fellelhető, olykor totálisan „bolond” hangulatnak, de mindenféleképpen mutattak némi hajlandóságot erre. Ami pedig a kánon vagy nem kánon örök kérdését illeti, elképzelhető, hogy én vagyok rosszul bekötve, de számomra nem feltétlenül jelentett problémát annak a ténye, hogy ezek a csodálatosan kreatív koncepciók – afféle tábortűz körüli sztorizgatásokhoz hasonlóan – egyelőre nem gördítik tovább a kánon idővonalát. Ugyanakkor azért van bennem némi csalódottság, hogy például A kilencedik jedi, A párbaj és A vén egyelőre nem képezik a kánon részét, ugyanis mindháromban olyan Star Wars-történetekhez lehet szerencsénk, amelyek igazán megérdemelnék a kánontartalmaknak kijáró rivaldafényt.

Kádas István: Attól, hogy vörösre festik a katanát, még nem biztos, hogy Star Wars lesz

Bevallom, előítéletesen ültem le a tévé elé, nem vártam sokat az anime antológiától, mindez rányomta a bélyegét az első részekről alkotott véleményemre. Hasonló jellemezte az utolsó részeket, sokszor elkalandoztam, nem kötött le. A párbajról (The Duel) az a párhuzam jutott eszembe, amikor átkölt az ember ökörködve ezt-azt Star Warsra, paródiaként (khm, fényesernyő). A rész hangulata nem rossz, egy rendes szamurájsztorit megnéznék ebben a stílusban, csak úgy érződött, hogy egy jó kis japán történetbe beleerőszakolták a Star Warst.  Mintha nem a messzi-messzi galaxisban játszódna, hanem a túlságosan földhözragadt, valóságos Japánban.  Nem merítés a japán kultúrából, hanem Star Wars átszínezése japánosra.

A falusi menyasszony (The Village Bride) volt az első rész, ami már tényleg érdekes volt számomra, a története simán lehetne kánon, sőt akár F-ről is szólhatna később több sztori is (még ha a magassarkúban fénykardozás elég furcsa erőképesség is). Az epizód készítője tényleg átérezte a Star Warst, a rohamdroidok pedig már-már A klónok háborújához hűen ostobák voltak.

A kedvenc részem mégis A kilencedik jedi (The Ninth Jedi) lett.

Bár kissé szembemegy azzal, amit a kánonban tudunk a fénykardokról, fénykardszínekről, de ebből a sztoriból megnéznék még több részt. A grafikája és a története is bejött. Talán még A vént emelném ki, az eléggé átadta a Star Wars-érzést és a tanítása tetszett.

A többi hol bugyuta volt számomra, hol unalmas, és később is éreztem itt-ott, hogy olyan mintha egy szimpla átköltés lenne. Attól, hogy valamibe belerakjuk a jedi és a sith szavakat és színesre festjük a katanát, az még nem lesz Star Wars. Volt pár jobb sztori, és ugyan a sorozat célja a tapogatózás és kísérletezés volt, ami dícséretes, de jobban örültem volna egy egységes történetnek, akár anime stílusban is. Mondjuk egy teljes sorozat A kilencedik jediről. Ó, és egyetlen nyavalyás pilótás részt nem voltak képesek csinálni…


Az EBSZ (Egy bizonyos szemszögből) sorozatunk további cikkeit itt éred el.

Tags: A Köztársaság Fénykoraanimációs sorozatAnimeEBSZvéleményVisions
ShareTweetSend

Related Posts

Furcsa statisztikák a Ziro.hu eddigi három kibeszélő műsorából

[EBSZ] Mit adott nekünk a Ziro.hu?

2022. 05. 30.
Ahsoka a köbön – Hírösszefoglaló a Celebration harmadik napjáról

Ahsoka a köbön – Hírösszefoglaló a Celebration harmadik napjáról

2022. 05. 29.
Íme, egy Star Wars-sorozat, amiről talán nem is hallottál

Íme, egy Star Wars-sorozat, amiről talán nem is hallottál

2022. 03. 17.
[EBSZ] Az animációs karakterek élőszereplős megjelenítése

[EBSZ] Az animációs karakterek élőszereplős megjelenítése

2022. 03. 15.
George Lucasnak is tetszik A klónok háborúja záróévadja

Lucas és Filoni A klónok háborúja kulisszatitkairól mesélt

2022. 03. 07.
[EBSZ] „Like a Bantha” – Így láttuk a The Book of Boba Fett sorozatot

[EBSZ] „Like a Bantha” – Így láttuk a The Book of Boba Fett sorozatot

2022. 02. 15.
Boba Fett vs. Cad Bane – avagy ami kimaradt a fejvadász krónikájából

Boba Fett vs. Cad Bane – avagy ami kimaradt a fejvadász krónikájából

2022. 01. 10.
[Vélemény] Han Solo & Chewbacca – avagy a bejelentés, ami felemásan hatott rám

[Vélemény] Han Solo & Chewbacca – avagy a bejelentés, ami felemásan hatott rám

2022. 01. 03.
[Pletyka] Kikotyoghatták, hogy a Köztársaság Fénykorában játszódó animációs sorozat készül

[Pletyka] Kikotyoghatták, hogy a Köztársaság Fénykorában játszódó animációs sorozat készül

2022. 01. 03.
Next Post
Ziro, a legnagyobb hutt – Elolvastuk A klónok háborúja: Szereplők nagykönyvét

Ziro, a legnagyobb hutt – Elolvastuk A klónok háborúja: Szereplők nagykönyvét

TOP 10 Erőképesség | Karabast! #05

TOP 10 Erőképesség | Karabast! #05

Tisztelgés a Skywalker Sound előtt – Ilyen lett a Galaxy of Sounds

Tisztelgés a Skywalker Sound előtt – Ilyen lett a Galaxy of Sounds

Ziro.hu

© 2020 Fejlesztette a Ziro.hu a JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme nyomán.

Információk

  • A Ziro.hu ingyenes e-könyvei
  • Adatkezelési tájékoztató
  • Főoldal
  • Impresszum
  • Támogatás a Patreonnal vagy egyéb módokon
  • Támogatóink és partnereink

Kövess minket!

No Result
View All Result
  • Műsorok
  • Elemzések
  • Film
    • Előzménytrilógia
    • Klasszikus trilógia
    • Zárótrilógia
    • Antológiafilmek
  • Sorozat
    • Animációs sorozatok
    • Élőszereplős sorozatok
  • Könyv
    • Képregények
    • A Ziro.hu ingyenes e-könyvei
  • Játék
  • Vélemény
  • English
  • Shop

© 2020 Fejlesztette a Ziro.hu a JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme nyomán.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

Weboldalunk sütiket használ. A Ziro.hu további használatával beleegyezel a sütik használatába. További részletekért látogass el az Adatkezelési tájékoztató oldalra.
Go to mobile version