Méltó lezárást kapott A klónok háborúja, mellyel egy korszak ért a végéhez. A sorozat nemcsak a Lucasfilm Animation, hanem az egész stúdió számára mérföldkőnek számított, s karaktereit mára a rajongók többsége egy szinten említi a filmek hőseivel. Dave Filoni A klónok háborúja mellett a Lázadók sorozattal is valami hasonlót tett le az asztalra, az előbbi hét és az utóbbi négy évada a legjobb Star Wars történetek közé tartoznak. De mindezek után felmerül a kérdés: merre tovább, Lucasfilm Animation?
A kérdést úgy is feltehetnénk inkább, hogy merre tovább, Dave Filoni? Az általa irányított Lucasfilm Animation ugyanis azóta is több animációs minisorozatot készített (Forces of Destiny, Galaxy of Adventures, BB-8 rolls), valamint az Ellenállás is két évadot ért meg. Utóbbinak azonban Filoni csupán az ötletgazdája volt, a sorozat készítését padawanjának, Justin Ridge-nek (és másoknak) engedte át. Ridge ugyan remek karaktereket alkotott, ám az Ellenállás gyereksorozat maradt, nem tudott úgy minden korosztályt megszólítani, mint A klónok háborúja és a Lázadók. Talán nem is volt ez a cél: ha a Lucasfilm különféle marketinganyagait tekintjük, mintha nem is vennék egy kalap alá az előző két szériával. A mindössze két évadot megért Ellenállás is véget ért, így jelenleg nem tudunk nagyobb animációs projektről.
A Lucasfilm Animation azonban dolgozik a koronavírus alatt is. Gianni Aliotti, A klónok háborúja és a Lázadók speciális effekt felelőse ezt a Twitterén közölte, a hetedik évad népszerűségére utalva:
„Öröm látni, hogy újra mennyire szeretitek a munkánkat A klónok háborúján. Továbbra is szeressétek őket és még többet csinálunk 🙂 Ne féljetek, a Lucasfilm Animation még mindig erős, még a COVID–19 idején is”
Aliotti tweetje után megindultak a találgatások. Egyesek újabb A klónok háborúja évadokat reméltek, de a finálét követően ennek szinte semmi realitása, a sorozat véget ért és így kerek (Filoni maga is többször beszélt arról, hogy a sorozatot nem kellene tovább folytatni – a szerk.). Izgalmasabb találgatásokat fogalmazott meg az Inverse, mely öt különféle folytatási lehetőséget vázolt fel szeretett karaktereink számára. Persze ezek nem többek puszta teóriáknál, mindenesetre a következő ötletekkel állt elő a lap:
- 1. Maul útja: Mi történt vele A klónok háborúja és a Lázadók között, hogyan rendezte újjá a szindikátusokat, és hogyan került végül a Malachorra?
- 2. The way: Mi történt a Mandalore-ral A klónok háborúját, illetve a Lázadókat követően? Miért mások azok a mandók, akiket A mandalore-i sorozatban láttunk? Van-e közük az animációs szériában ismertekhez?
- 3. A klón pilóták: Bár már A Sith-ek bosszújában is felbukkannak a klón pilóták, mégis kevés derült ki róluk az animációs sorozatból. Mi történt velük? Kik voltak ők?
- 4. Ahsoka antológia: Ahogyan Maul, úgy Ahsoka is nagy utat járt be A klónok háborúja és a Lázadás között. Ezt részben bemutatja az Ahsoka regény, de még mindig lehetne mit mesélni róla. Ahogy arról is, hogy mit csinált Ahsoka a Lázadók eseményei után.
- 5. Az Underworld animációs újraélesztése: Az Underwolrd egyes elemei már a hetedik évadban felbukkantak, de Lucas eredeti ötletei közül még sok miden hever parlagon, akár ezeket is kiaknázhatná egy új animációs széria.
Ezek A klónok háborúja folytatások persze csupán találgatások, ráadásul van már egy folytatásunk, a Lázadók. Sokkal valószínűbb ugyanis, hogy az az animációs széria kap valamiféle folytatást. Filoni korábban már beszélt arról, hogy nem tudná elképzelni, hogy úgy folytassák Ahsoka vagy Sabine történetét, hogy ő abban valamilyen formában ne venne részt. Minden bizonnyal vannak ötletei arra vonatkozóan, hogy mit csinált Ahsoka és Sabine, illetve hogy merre van Ezra és Thrawn. S hogy ezek az ötletek egyszer formába is öntődnek, az majdhogynem bizonyos, erre utal Timothy Zahn új Ascendancy-trilógiája is. Zahn ebben Thrawn történeteivel a kezdetekhez tért vissza, mert a karakter későbbi története egyelőre Filoni kezében van.
A mikor és a hogyan persze továbbra is kérdéses. Filoni ráadásul A mandalore-i sorozatban is szerepet vállalt, az első évad munkálatai valószínűleg jelentősen lekötötték az idejét. A második felvonásban azonban csupán egyetlen részt fog írni és rendezni. Talán azért, mert közben új animációkat is fejleszt?
A napokban a Deadline mikrofonvégre kapta a kalapos mestert, azonban Filoni ismét megmutatta rejtett erőképességét, ahogy ki tud bújni a kérdések elől semmitmondó frázisok puffogtatásával. Arra a kérdésre, hogy lesz-e új Lázadók évad, a következőt válaszolta:
„Nem, nem lesz. Nagyon örülök annak, ahogy a sorozat befejeződött és úgy érzem, hogy egy teljes történetet meséltünk el. Ez az egyik dolog amire gondoltam, hogy milyen jó lenne, ha hasonló teljességet érezhetnénk A klónok háborújánál, tehát most mindkettő tényleg nagyszerű. Úgy gondolom, mindig van lehetőség olyan történetekre, amelyekben szerepelnek a Lázadók karakterei, ami talán egy jobb megoldás. Ők kiérdemelték a helyüket a galaxisban, mondhatni. Biztos vagyok abban, hogy több van bennük.”
Lázadók ötödik évad tehát nem lesz, de nem is ilyesmit várunk, hanem valamiféle folytatást, melyet a finálé epilógusa vezetett fel. Filoni erről már sokkal pozitívabban nyilatkozott a portálnak. Amikor Sabine és a Sötétkard sorsáról kérdezték, így felelt:
„Ó, úgy gondolom ez lehetséges. Mármint, határozottan lógva hagytam a levegőben valamit a végén, részben abból az okból, mert mindig jó, ha van a fejemben egy újabb történet. Szeretem a sorozatokat, akár olvasom, akár nézem azokat, és mindig van egy kis szomorúság, amikor valami a végéhez ér, tehát a lehetőség megléte nagyszerű dolog. Szeretem, ahogy az emberek úgy gondolkodnak ezekről a történetekről, ahogyan én tűnődtem sok sztorin. Gyerekként kiváncsi voltam arra, hogy mi történt Luke-kal és a többi hősömmel A Jedi visszatért követően. Úgy hiszem ez hozzá tartozik az ilyen sztorik élvezeti értékéhez, és mindig van lehetőség a későbbi történetekre. Mindenesetre, ez olyan, amivel rengeteg gondolkodásra adtam okot, szóval nem tudhatod, mikor vagy egyáltalán alakot fognak-e ölteni.”
Nos okosabbak nem lettünk, mindenestre azt mondta, hogy most A mandalore-ira fókuszál, nagyon élvezi, és nagyon izgatott azzal az egy résszel kapcsolatban, amit ír és rendez a második évadban. Arról azonban, hogy készít-e újabb animációs projektet, csupán annyit válaszolt, hogy sok dolgon töpreng. Ugyancsak nem sikerült semmi hasznosat kiszedni belőle Ahsoka további sorsával kapcsolatban sem, hiába is kérdezték, hogy tervez-e valami élőszereplős Ahsoka sorozatot vagy filmet.
Nem mondhatott még semmit, s a Rosario Dawson-féle pletykákra sem reagált. Sok ötlete van és szerencsésnek érzi magát, hogy dolgozhatott élőszereplős és animációs projekteken is.
Hivatalos információnk tehát nincs arra vonatkozóan, hogy lesz Lázadók-folytatás, mindenestre a két potenciális főszereplő, az Ahsokát megszólaltató Ashley Eckstein, illetve a Sabine-t alakító Tiya Sircar is folyamatosan zargatták Filonit, hogy mondjon már nekik valamit, hogy mi történt a karaktereikkel. Eckstein azoban márciusban még azt nyilatkozta, hogy talán lesz folytatássorozat, de ez az ő részéről is csupán találgatás.
Pletykák azonban már jó ideje vannak a sorozatról. A Kessel Run Transmissions podkaszt számolt be januárban arról, hogy még idén érkezne Ahsoka és Sabine főszereplésével a következő animációs projekt. Jordan Maison, a Cinelinx főszerkesztője pedig már tavaly is úgy tudta, hogy két animációs sorozat áll fejlesztés alatt, ezek egyike lenne a Lázadók-folytatás. A másikkal kapcsolatban a Star Wars New Net egy animációs Aphra sorozatot vizionált, de talán a nemrégiben bejelentett audiodráma előkészületeit csípte el és interpretálta kissé rosszul az újságíró.
A Kessel Run Transmissions azonban pár napja újabb pletykákkal jelentkezett a sorozatról. Forrásuk szerint továbbra is készül a Lázadók-folytatás, ami akár már év végén is elkezdődhet, de lehetséges, hogy átcsúszik a következő évre. A fiúk nagyon biztosnak tűnnek forrásukkal kapcsolatban, szerintük még májusban vagy júniusban hivatalos bejelentés is érkezhet. Azt is elmondták, hogy Ahsoka és Sabine mellett Rex is szerepet kapna a sztoriban, de még akár Wolffe is feltűnhet. A sorozat grafikájára is kitértek, miszerint nem a Lázadók animációs stílusát viszik majd tovább, hanem A klónok háborúja lenyűgözően szép hetedik évadának animációját. Szerintük Ahsoka A mandalore-i második évadában csupán egyetlen epizódban fog szerepelni, s ebben a részben felbukkanhat Sabine és Rex is, ám csak mint háttérszereplők. Ez az epizód lenne ugyanis az, ami felvezetné az új animációs szériát. Rexet természetesen szerintük is a pletykált Temuera Morrison alakítaná, míg Sabine karakterével kapcsolatban egyre többen a korábban a sorozat második évadához kötött pankrátort, Sasha Banksot vizionálják.
A feltevés már csak azért is megfontolandó, ugyanis még februárban, a Disney szokásos negyedéves pénzügyi konferenciahívásán elhangzott, hogy A mandalore-iban felbukkanhatnak majd olyan karakterek, akik később önálló sorozatot kapnak.
Szintén érdemes megjegyezni, hogy idén több új Lázadók figura jelent/jelenik meg a piacon: a Gentle Giant például Sabine Wrenról csinált új szobrot de érkezik Thrawn és a Lázadókban látott Maul is. Ugyancsak pletykálják, hogy a Hasbro Black Seriesben egy Zeb Orellios figura is megjelenik majd.
Nos, ezek egyelőre csupán pletykákból épített pletykaváraknak tűnnek, és semmi hivatalosat nem tudunk, de még mérvadó médium sem hozott le exkluzív informáciúkat az esetleges animációs projektekkel kapcsolatban.
Egyelőre csupán reménykedhetünk, hogy hamarosan érkezik valamilyen bejelentés, és hogy mi is megtudhatjuk, hogy merre van Ezra és Thrawn, na és hogyan találja meg őket Sabine és Ahsoka. Na és ki tudja, mennyi új történet lapul még Filoni csodakalapja alatt? A magam részéről például szívesen látnék valami animációt Luke akadémiájáról és az ifjú Ben Solóról, amely hasonlóképp mélyíthetné el a folytatástrilógia világát, miképp azt A klónok háborúja tette az előzményekkel. Abban is feltűnhetne Hera és Kanan gyermeke, Jacen Syndulla – ki tudja?
Összességében tehát semmi biztosat nem tudunk a következő animációs nagy dobásról, ám megnyugtató a tudat, hogy valami azért készül a háttérben.
Addig is nézzétek meg az első Huttcast Live-ot, amelyben A klónok háborúja záróévadját is kibeszéltük: