Ziro.hu
  • Műsorok
  • Elemzések
  • Film
    • Előzménytrilógia
    • Klasszikus trilógia
    • Zárótrilógia
    • Antológiafilmek
  • Sorozat
    • Animációs sorozatok
    • Élőszereplős sorozatok
  • Könyv
    • Képregények
    • A Ziro.hu ingyenes e-könyvei
  • Játék
  • Vélemény
  • English
  • ShopÚj!
No Result
View All Result
Ziro.hu
  • Műsorok
  • Elemzések
  • Film
    • Előzménytrilógia
    • Klasszikus trilógia
    • Zárótrilógia
    • Antológiafilmek
  • Sorozat
    • Animációs sorozatok
    • Élőszereplős sorozatok
  • Könyv
    • Képregények
    • A Ziro.hu ingyenes e-könyvei
  • Játék
  • Vélemény
  • English
  • ShopÚj!
No Result
View All Result
Ziro.hu
No Result
View All Result

A Disney-éra és a hagyománytiszelet – hét éve hunyt el Ralph McQuarrie

Kádas István by Kádas István
2019. 03. 03.
in Elemzések, Múltidéző
Reading Time: 5 mins read
70
SHARES
Oszd meg a Facebookon!Oszd meg a Twitteren!Küldd el e-mailben!

2012. március 3-án hunyt el a Star Wars világának megalkotója, Ralph McQuarrie. A művész hagyatékával nem múló és feltétlen tisztelettel bánik a Lucasfilm, látványtervei újra meg újra felbukkannak a mozivásznon.


Még hosszú hónapok vannak hátra a Skywalker-saga grandiózus befejezéséig, és sokan  némi szkepszissel várják azt, hogy a Lucasfilm és J. J.  Abrams rendező mennyire tud megfelelni az óriási tehernek. A történet, a színészi játék és egyebek terén természetesen nem tudjuk megnyugtatni az aggódó olvasót – hiszen eddig csupán egyetlen hivatalos fotó látott napvilágot – mégis remélhetjük, hogy a film hangulata ismét megelevenít valamit a klasszikus Star Wars-érzésből. Valószínű legalábbis, hogy Star Wars látnoki művészének, a hét éve elhunyt Ralph McQuarrie-nak a szellemisége az utolsó részen is érezhető lesz, ahogy Disney éra eddigi összes filmjén. Nemrég az Owen likes Comics csinált egy remek kis YouTube-videót arról, mennyire inspirálták McQuarrie eredeti rajzai az új filmek és animációs sorozatok látványvilágát.

Az új trilógia összekötő alakja J. J. Abrams, aki a VII. részt rendezőként is levezényelte, de a VIII. epizód munkálataiban is fontos szerepet játszott kivitelező (executive) producerként. (A IX. epizódot ismét ő rendezte, sőt a forgatókönyv írásában is részt vett.). Abrams a VII. résszel kapcsolatban így nyilatkozott McQuarrie-ról:

„Mi mindketten (Abrams, illetve Rick Carter a VII. rész látványtervezője – szerk.) tisztában voltunk annak a fontosságával, amit McQuarrie tett, és hogy mennyire fontos szerepe volt annak a megteremtésében, amit mi a Star Wars esztétikájaként ismerünk. Elindulhattunk volna egy másik ösvényen, mondván »Oké, mindent amit a Star Warsról tudunk, megcsinálták, menjünk valamerre másfelé, és csináljunk valami teljesen különbözőt«. De amikor annyira szerencsés vagy, hogy megöröklöd a történelmét ennek a világnak, amit ismerünk, akkor kell legyen folytonosság.”

Az ébredő Erő egyértelműen folytonos volt a klasszikus filmekkel, a látvány és a hangulat megteremtésében Abrams és Carter maximális tisztelettel bánt azzal, amit Lucas és McQuarrie korábban létrehozott. Míg George Lucas neve egybeforrt a Star Wars-sal,  Ralph McQuarrie nevét ma sem ismerik elegen, pedig ő volt az a a zseniális művész, akinek a „Star Wars-feelinget”, azaz az eredeti trilógia látványát és hangulatát köszönhetjük.  McQuarrie nélkül még Vader se lenne ugyanolyan, Lucas eredeti koncepciója szerint ugyanis a filmvilág egyik legikonikusabb antagonistája teljesen emberi lett volna, az arcát csupán valami ruha takarta volna el, afféle beduin-stílusban. Ám jött Ralph McQuarre, és a többi már legenda. A McQuarrienak köszönhető elemeket talán napestig sorolhatnánk, helyette álljon itt a hivatalos honlap nagyszerű válogatása a művész mesterműveiből:

Ziro.hu Shop Ziro.hu Shop Ziro.hu Shop

Ralph McQuarrie’s Most Memorable Masterpieces | StarWars.com

In ways both figurative and literal, without Ralph McQuarrie, there would be no . George Lucas had confidence in his compelling characters and dramatic stories, but also knew it would take more than his words and descriptions to convince a studio to support such an ambitious project.

A VII. rész forgatása során tehát a készítők visszanyúltak McQuarrie szellemiségéhez. Igaz, csupán a szelleméhez, ugyanis a művész 2012-ben, 82 éves korában távozott az élők sorából. Tanítványai azonban tovább járják a mester által kijelölt utat.

 Az új trilógia első darabja, Az ébredő Erő számos képsorán, karakterén köszönnek vissza McQuarrie eredeti rajzai és ötletei.  A legismertebb talán BB–8 alakja, a droid ugyanis a művész korábbi R2–D2 látványtervéből formálódott meg. Sőt maga Rey is visszavezethető a klasszikus trilógiára, Lucasnak ugyanis volt egy olyan változata, amelyben a főhős Starkiller/Skywalker nő lett volna, az ehhez készített McQuarrie-rajz pedig végül kis vargabetűt követően Reyként éledt újjá. A korai Skywalker-öltözet része volt továbbá az a szemüveg is, amelyet szintén Reyen láthattunk viszont Az ébredő Erőben.

McQuarrie munkáján alapul emelett a jakku-i Niima bázis ikonikus boltíve is, mely eredetileg a Tatuinhoz, Jabba palotájához készült.  Nemcsak Rey, hanem a negatív főhős, Kylo Ren dizájnjához is sokat merítettek McQuarrie rajzaiból.  Kezdjük például Kylo sisakjával, ami párhuzamot mutat a Csillagok háborújához (később: Egy új remény) rajzolt Vader-maszkkal. Emellett a Solo-fiú vibráló fénykardpengéje is a művész eredeti rajzait idézi. Sőt a Maz Kanata kastélyában látható „új” lények is sok esetben McQuarrie régi rajzain alapultak. De megemlíthetjük még az új X-szárnyúakat és hórohamosztagosokat is, a megjelenésükben lévő „újítás” valójában a hagyományokhoz való visszatérés.

Amíg a VII. részt néhányan épp ezért a csúcsra járatott nosztalgiafaktorért ekézik, addig Az utolsó Jedik esetében egy hangos kisebbségben épp az újszerűség verte ki a biztosítékot. Szakított volna a Rian Johnson által dirigált, ám Abrams által is felügyelt VIII. rész a McQuarrie-féle hagyománnyal?

Korántsem, ugyanis a film legepikusabb jelenete,  a művészien megformált Crait-i párbaj megvalósításához Rian Johnson ugyancsak az elhunyt mestert hívta segítségül. Az utolsó Jedik látványtervezője, James Clyne  elmesélte, hogy Johnson kiindulópontja McQuarrie egyik festménye volt, melyet A Birodalom visszavág kutasz-droidjához készített. Rian beleszeretett a képbe, és azt mondta „Vegyük ezt a festményt és lássuk megtaláljuk-e az érzelmeket mögötte!” A festmény színei, hangulata maximálisan visszaköszönt a filmvásznon.

Itt még nem ér véget azonban az inspirációk sora. A film elején Snoke hatalmas hologram-fejének megjelenésében, de magában Snoke-ban is visszaköszön McQuarrie eredeti koncepciója, ahogyan A Birodalom visszavágban Vaderrel beszélő Uralkodót lefestette. Ugyancsak a művész egyik festménye – ezúttal egy, A Jedi visszatérhez készített remekmű – köszön vissza Snoke tróntermében is. De ugyanúgy McQuarrie korábbi rajzain alapul a film legjelentősebb űrhajója, a Raddus cirkáló is.

Balra egy McQuarrie-látványterv, jobbra a Lázadók egyik erre hajazó reklámja (Comment:com)

A példák sora minden bizonnyal tovább folytatható, nem is beszélve a Zsivány Egyes vagy a Solo olyan képeiről, amelyek szintén többször McQuarrie rajzait vitték vászonra. Az egyik legjobb példa erre Vader mustafari kastélya, de  a Solo-ban látható Millennium Falcon, Han és Csubi első találkozása, vagy Savareen romjai is a művész korai festményeire vezethetőek vissza. És ha már Csubi:  a vuki korai látványterve mosolyog ránk, amikor a Lázadók animációs sorozat lasatját, Zeb Orelliost látjuk,  míg az E–XD beszivárgó droid C–3PO eredeti koncepciójára megy vissza. Emellett maga a Lothal, és még számtalan kisebb-nagyobb képsor is a művész festményeit juttathatja eszünkbe. De nem hagyhatjuk ki a legfrissebb animációs sorozatot, az Ellenállást sem, például az alkatrészboltot vezető Flix és Orka közül a fura kinézetű Flix megjelenése egy McQuarrie-féle ewok látványtervre vezethető vissza!

A Lucasfilm tehát nem múló és feltétlen tisztelettel bánik a zseniális látnok, Ralph McQuarrie hagyatékával,

aki nélkül a Star Wars csöppet sem lenne olyan, mint aminek ma ismerjük. Az új filmek és rajzfilmek egy-egy „remake” eleme mögött gyakran ugyanez a hagyománytisztelet áll, de sok kárhoztatott újításban (mint például a Solo film Falconja) is valójában a régi köszön vissza, s a Star Wars-feeling alkotójának az emlékét őrzi.

Tags: hagyománylátványtervLucasfilmRalph McQuarrieStar Wars
Share70TweetSend
Kádas István

Kádas István

A Ziro.hu főszerkesztő-helyettese. Gyerekkora óta Star Wars-rajongó, általános iskolás osztálytársai ismertették meg ezzel a világgal, mely beszippantotta. A filmeken kívül nagy hatással voltak rá a ’90-es évek, 2000-es évek elejének regényei (Timothy Zahn, Michael Stackpole, Jude Watson, stb.). Nagy Thrawn-rajongó, így a karakter kánonba emelésével (na és Az ébredő Erő körüli hype-hullámmal) a Lucasfilm visszahozta a gyerekkorát.

Related Posts

Szeparatista holokron 2.: Wat Tambor és a Skako

Szeparatista holokron 2.: Wat Tambor és a Skako

2022. 05. 19.

Szeparatista holokron 1.: Kicsi Poggle és a Geonosis

2022. 05. 15.
„A lázadások reményre épülnek” – Ellenállási mozgalmak a Csillagok háborújában

„A lázadások reményre épülnek” – Ellenállási mozgalmak a Csillagok háborújában

2022. 05. 11.
Groguval a vállunkon sétafikálhatunk a párizsi Disneylandben – élménybeszámoló

Groguval a vállunkon sétafikálhatunk a párizsi Disneylandben – élménybeszámoló

2022. 05. 04.
Visszatérhet-e Qui-Gon az Obi-Wan Kenobiban?

Visszatérhet-e Qui-Gon az Obi-Wan Kenobiban?

2022. 04. 21.
Érdekességek és utalások a Lego Star Wars: The Skywalker Sagában

Érdekességek és utalások a Lego Star Wars: The Skywalker Sagában

2022. 04. 20.
Mit olvass, ha beleugranál a Star Wars képregények világába?

Mit olvass, ha beleugranál a Star Wars képregények világába?

2022. 04. 10.
Az eddigi legteljesebb Star Wars-játék – leteszteltük a Lego Star Wars: The Skywalker Sagát

Az eddigi legteljesebb Star Wars-játék – leteszteltük a Lego Star Wars: The Skywalker Sagát

Next Post
Ismét moziban nézheted meg a Baljós árnyakat!

Ismét moziban nézheted meg a Baljós árnyakat!

A Királynő hónapja – ezt olvashatjuk márciusban

A Királynő hónapja – ezt olvashatjuk márciusban

[Bréking] Magyar művészt hívott meg a Lucasfilm a Star Wars Celebrationre

Így juthatsz hozzá Simon Zoltán celebrationös plakátjához

Ziro.hu

© 2020 Fejlesztette a Ziro.hu a JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme nyomán.

Információk

  • A Ziro.hu ingyenes e-könyvei
  • Adatkezelési tájékoztató
  • Főoldal
  • Impresszum
  • Támogatás a Patreonnal vagy egyéb módokon
  • Támogatóink és partnereink

Kövess minket!

No Result
View All Result
  • Műsorok
  • Elemzések
  • Film
    • Előzménytrilógia
    • Klasszikus trilógia
    • Zárótrilógia
    • Antológiafilmek
  • Sorozat
    • Animációs sorozatok
    • Élőszereplős sorozatok
  • Könyv
    • Képregények
    • A Ziro.hu ingyenes e-könyvei
  • Játék
  • Vélemény
  • English
  • Shop

© 2020 Fejlesztette a Ziro.hu a JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme nyomán.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

Weboldalunk sütiket használ. A Ziro.hu további használatával beleegyezel a sütik használatába. További részletekért látogass el az Adatkezelési tájékoztató oldalra.