Claudia Gray Master & Apprentice című regénye roppant jól megírt és izgalmas, emellett számos érdekes új adalékot hoz, amelyekből mind a Jedi Rendet, mind a Baljós árnyak előtti Köztársaságot jobban megismerhetjük. Ebből szedtem most össze tíz olyan izgalmas részletet, amelyek ismerete nem lövi le a könyv fő sztoriját. Azért természetesen van egy kis SPOILERVESZÉLY .
Claudia Gray regénye megüti a tőle megszokott magas mércét. Ismét kiváló könyvet írt, amely nyolc évvel a Baljós árnyak eseményei előtt játszódik. A könyvről írt ajánlóm itt olvasható:
Most azonban tíz érdekességet gyűjtöttem össze, amelyek hátha még jobban felkeltik a tisztelt olvasó érdeklődését a kötet iránt. Lássuk!
1.) A Kiválasztottról szóló prófécia
A kötet különösen fontos mozgatórugóját képezik a próféciák, valamint a szereplők azokhoz való hozzáállása. Ennek megfelelően – ha már bizonyos szemszögből nézve a Baljós árnyak előzményéről is van szó – a Kiválasztottról szóló híres prófécia sem maradhatott ki, amelynek szövegét jobban megismerhettük. Nézzük a Star Wars Világa fordításában, mit is mond a hírhedt jövendölés:
Star Wars Világa
Pletyka: Hamarosan véget érnek majd a Mando második évadának forgatá… sai, amelynek állítólag epizódrendezője volt Robert Rodriguez, James Mangold és az első évadból visszatérő Bryce Dallas Howard is. Mangoldról néhány éve egyébként azt pletykálták, hogy egy új, fejvadászközpontú Star Wars-történet rendezője lehet, ám abból a projektből végül nem lett semmi.
2.) A Főkancellár Valorum előtt
A Baljós árnyak idején hivatalban lévő Finis Valorum főkancellár a Master & Apprentice regényben csupán mint potenciális főkancellár-utód szerepel. A könyv idején ugyanis egy togruta nő, Kirames Kaj tölti be ezt a pozíciót. Kaj kifejezetten szimpatikus vezetőnek tűnik, aki kompromisszukereső politikát folytat, egyaránt népszerű a szenátorok és a nép körében, és a jedikkel is jó viszonyt ápol. Azt is megtudjuk róla, hogy A klónok háborújában is látható Shili nevű bolygóról származik, ahogyan a szintén togruta Shaak Ti mester, illetve Ahsoka Tano is. Kaj főkancellár azonban mandátuma lejárta után nem szándékozott újraindulni a választáson, hanem azt tervezte, hogy hazatér és művészeti akadémiát alapít szülővilágán.
A nemrég magyarul is megjelent Star Wars Propaganda kötetből tudjuk, hogy a főkancellári mandátum négy évig szól, Kaj főkancellár a yavini csata előtt 44–40 között viselhette hivatalát. Bár már Kaj főkancellár utódjaként is esélyes volt Valorum kancellár, de James Luceno Tarkin című regénye alapján a két személy hivatalviselése között még Kalpana is főkancellári méltóságot viselt, az a Kalpana, aki a Dooku: Jedi Lost regény alapján már korábban, Kaj előtt is betöltötte a hivatalt.
3.) Dooku első padawanja
A regényből kiderül, hogy Qui-Gon Jinn előtt volt egy másik tanítványa is Dooku grófnak, méghozzá a különc Rael Averross, aki meghatározó szerepet tölt be a történetben. Averros rendkívül idősen, 5 éves korában (!) került be a jedi templomba, emlékezve szülőföldjére, a Ringo Vindára, ami miatt mindig is különbözött a többi jeditől. Averross igazi vagány „rosszfiú” lett a jedik sorában, alkalmasint halálpálcát is fogyasztott, és a cölibátusi szabályokat se tartotta be. Mindenesetre mentorálta az ifjú Qui-Gont, majd Fanry pijali trónörököst is, mint a Jedi Rend által kirendelt régens.
4.) Obi-Wan és a repülés
A könyv elején az ifjú, 17 éves Obi-Wan igazán oda van a repülésért – ez némiképp furcsának hat a karakter későbbi hozzáállásának ismeretében. A könyv során ez a viszony jelentősen megváltozik, és egy rémes élmény hatására meg is utálja a repülést az ifjú padawan. Eközben azonban kialakul egy másik szenvedélye, a lovaglás, mely az élőlények Erőn keresztül létrejövő kapcsolata révén sokkal jobb élmény lesz számára, mint a repülés. És remek érzéke is volt hozzá! Ráadásul ezt a pozitív tapasztalatot a Pijalon egy varactyl meglovagolása során szerzi, mely állatfaj egy másik példánya A Sithek bosszújában is feltűnik, Obi-Wan hátasaként.

5.) Qui-Gon meghívása a Jedi Tanácsba
A kötet egyik kulcsmotívuma, amikor a Jedi Tanácsból visszavonuló Poli Dapatian mester helyére a tanács Qui-Gon Jinnt hívja meg. A választás magát Qui-Gont is váratlanul éri, hiszen már ekkor is gyakran szembement a Tanács akaratával. A Tanács tagjai között ekkor már ott találunk jópár ismerős mestert, természetesen Yoda volt már ekkor is a Tanács feje, de rajta kívül például Mace Windu, Saesee Tiin, Eeth Koth vagy éppen Depa Billaba – Kanan Jarrus későbbi mestere – is a Tanács tagja volt. További érdekesség, hogy bár a Tanács általában Yoda mester szavát követte, Qui-Gon meghívása pont azon kivételek közé tartozott, amikor nem egyezett Yoda és a legtöbb tanácstag álláspontja.
6.) A Czerka Vállalat
Bár már egy korábbi referenciakötet is kánonná tette a Czerka létezését, a Vállalat igazi jelentőségét eddig csupán a Legendákból ismertük. Nagy szerep jutott a Czerka Vállalatnak ugyanis a Knights of the Old Republic valamint a The Old Republic játékokban, amelyekből kiderül, hogy egy nagyon régi és hatalmas szervezetről van szó. Nincs ez másképp a kánonban sem, felvetődik ugyanis, hogy a Czerka talán még a Köztársaságnál is idősebb. Hatalma szintén jelentős: elsősorban fegyvergyártással foglalkozik, emellett kereskedelmi utakat és bányákat is felügyel. S talán a legrémesebb, hogy rabszolgamunkát alkalmaz, annak ellenére, hogy a Köztársaságban be van tiltva a rabszolgaság.
7.) Qui-Gon és szerelem
Szintén érdekes adalék, hogy ahogy Obi-Want később Satine hercegnő késztette fontos döntésre a szerelem vagy a Jedi Rend között, úgy Qui-Gon életében a Felucián történt hasonló. Bár nevet nem ismerünk, Rael Averross epés megjegyzése szerint, Qui-Gon a Jedi Rend minden szabályát megszegte a Felucián. Qui-Gon szerelme egy mustafari tűzgyémántot is ajándékozott az ifjúnak, amit a jedi mester később is legbecsesebb értékei között tartott számon (annak ellenére, hogy nem kötődhetett volna tárgyakhoz sem a fénykardján kívül – a szerk.).
8.) Kohlen kristály
A kötetben szintén fontos szerepet játszik egy bizonyos kohlen kristály nevű ásvány. A kohlen külsőre és felépítésében nagyon hasonlít a fénykardokat is működtető kyber-kristályra, azonban nem kyber. A kohlen bár nem képes mindarra, amire a legendás kyberkristály, de arra felhasználható, hogy olyan pajzsokat készítsenek belőle, ami ellenáll a fénykardnak is.
9.) Dooku és az Erő-villámok
A könyv tartalmaz néhány flashback-fejezetet is, amelyben Qui-Gon képzésébe, és a Dooku mesterrel kialakított kapcsolatába pillanthatunk bele. Az egyik ilyen fejezetben a Numidian Prime-on járunk, ahol Dooku és Qui-Gon egy veszélyes, tömeggyilkos falleen fejvadásznőt, Shenda Molt igyekeznek kézre keríteni. Qui-Gon konfrontálódik is a fejvadásszal, s az élete is veszélybe kerül, amikor megjelenik Dooku mester, és Erő-villámokkal készteti meghátrálásra Shenda Molt, akit tovább kínoz, egészen addig, amíg Qui-Gon kérlelésére fel nem hagy ezzel. Qui-Gon érzi a Sötét Oldal jelenlétét, s meg sem tudja köszönni Dookunak, hogy megmentette az életét.
10.) Darth Wrend
A kötetből egy újabb régen élt sith nagyúr nevét is megismerhetjük:
Security Check Required
No Description
Nos, egyelőre ennyit a Master&Apprentice regény apró érdekességeiről. Akik kíváncsiak még hasonló apró érdekességekre , azok számára szívből ajánlom a Star Wars Explained alábbi videóját, valamint a Star Wars Világa Facebook-oldal képes posztjait, s nem utolsó sorban magát a regényt is!
41 Fun Facts from Master & Apprentice – References, Easter Eggs, Legends Connections, and More!
Get the audiobook for FREE: http://audibletrial.com/starwarsexplained Here are all the fun facts, references, easter eggs, and Legends connections I found in…
Nyitókép: Qui-Gon Jinn (StarWars.com)
Comments 1