Az egyik legnagyszerűbb pillanat volt a Disney-féle Star Wars történetében, amikor az európai Celebrationön bejelentették a Legendák talán legfontosabb szereplőjének, Thrawnnak a kanonizálását, sőt a Lázadók sorozatba való integrálását. A karakter megalkotójától, Timothy Zahntól pedig nemcsak az animációs főadmirális kidolgozásához kértek segítséget, hanem egy új, kánon Thrawn-regény megírásával is megbízták. A regény azóta remek kánon trilógiává bővült, ám a mester nem állt meg itt, s bár Thrawn Lázadók utáni története egyelőre Dave Filoni kalapjában van, Zahn újabb könyvsorozatba kezdett, mely a főadmirális múltját és a Chiss Birodalmat, az Ascendancy-t dolgozza fel. Ennek az Ascendancy sorozatnak az első kötete a Chaos Rising, mely ismét egy igazán kiváló könyv lett! Spoilermentes ajánló.
A kötet tehát egyfajta előzménye a kánon Thrawn-trilógiának, illetve a Lázadóknak, de ha azt nézzük, hogy Zahn igyekszik egységben tartani a Legendák és a kánon Thrawn-történeteit, akkor akár az előzmények előzményeként is felfogható. Azok, akik jól ismerik a Legendák történeteit, egyből felkiálthatnak, hogy de hát volt már egy hasonló Thrawn-sztori, a Kirajzás. Valóban, leginkább ehhez a könyvhöz tudnám hasonlítani a Chaos Risingot, ami egy egészen megtisztelő hasonlat tőlem, ugyanis az egyik legkedvesebb Star Wars könyvemről van szó.
A Chaos Rising sok szempontból épít is a Kirajzásra, illetve kanonizál is a korábbi könyvből. Spoilermentesen csupán egy példát emelnék ki erre, Thrawn hajóját, a Springhawkot. Ráadásul azok, akik Zahnhoz hasonlóan igyekszenek egységben kezelni a kánon és a legendák történeteit, annak is igazán örülhetnek, hogy a kötet éppen a Kirajzás eseménysora után veszi fel a fonalat. De persze ettől függetlenül egy abszolút kánonregénnyel van dolgunk, amely több mint szervesen illeszkedik a kánon Thrawn-trilógiához is, különösen a Thrawn: Szövetségek eseménysorához.Ziro.hu
„Tudja mit akar, mik a céljai. Elsődleges célja, hogy megvédje a nép… ét a gonosztól, azt követően pedig, hogy megvédjen más ártatlan népeket is a Chiss Birodalom körül. Meg fog tenni bármit, hogy elérje ezt a célt. A könyörtelensége akkor jön elő, amikor valami az útjába kerül, aminek nem kellene, vagy amiről úgy érzi, hogy nem kellene.
A történet abban azonban különbözik mind a Kirajzástól, mind a kánon Thrawn-trilógiától, hogy ez esetében már teljesen az Ismeretlen Területekre, illetve a Chiss Birodalom belső és külső harcaira helyeződik a hangsúly. A kötet zömmel a messzi-messzi galaxis ezen rejtélyes szegletében játszódik, s számos új fajt, népet és kisebb-nagyobb államot ismerünk meg a galaxis feltérképezetlen vidékéről. Természetesen magukat a chisseket is jobban kiismerhetjük. A kötet azzal indít, hogy a főszereplők mellett felsorolja a chissek Kilenc Uralkodócsaládját, valamint a családokon belüli társadalmi-politikai hiearchiát. Zahn egy roppant izgalmas politikai kasztrendszert dolgozott ki a chissek számára, mely egyfajta arisztokratikus oligarchia. A könyvből megismerhető chiss poltikai és társadalmi rendnek külön cikket szentelünk majd. A regény nemcsak térben visz minket messzire a korábbi Star Wars-világtól, hanem a politikai helyzetet tekintve is. A galaxis ismertebb részén – vagy ahogy a chissek hívják, a Kisebb Űrben – javában dúl a klónháború, ám ez a konfliktus távolinak tűnik az Ismeretlen Területekről, ahol a chissek és különösen Thrawn egy másfajta fenyegetéssel kell, hogy szembenézzen. Azzal a veszéllyel, amely a Chiss Birodalom határain túl, az űranomáliákkal terhelt Khaoszban leselkedik a büszke kék népre.
Mivel a történetet nem szeretném elspoilerezni, inkább a könyv új karaktereire térnék rá. Természetesen a főhős maga Thrawn, ám ő mégsem nézőpont-karakter, mások szemszögéből követhetjük végig, és ismerhetjük meg múltját és jelenét. A könyv ugyanis sok hangsúlyt fektet a chiss tiszt múltjára is, ezek kisebb-nagyobb emlékfejezetekben, flashbackekben kapnak helyet. Thrawn gyakorlatilag ugyanolyan, mint mindig: egy katonai géniusz, aki az idegen fajok kultúráját, művészetét elemezve tökéletesen kiismeri ellenfeleit, s folyton képes merész húzásokkal a saját igényeire formálni nemcsak a csatateret, hanem a chissek merev szabályait is. Már természetesen, ha katonai terepről van szó, a regény ugyanis talán az eddigieknél is jobban kihangsúlyozza a főadmirális egyik legnagyobb gyengeségét: hogy
mennyire esetlenül mozog a politikában.
Ez különösen tetszik Zahntól, hogy Thrawn legyen bármekkora lángelme, vannak gyenge pontjai, s nem legyőzhetetlen. Persze azt már tudtuk, hogy ilyen gyenge pont lehet az Erő, vagy még inkább a kiszámíthatatlan, váratlan fordulatok (mint a Bendu, vagy egy csapat űrbálna), de emellett a politikai harctéren is könnyen sarokba szorítható. A kötet antagonistái egyrészt a chiss politikai testület, a Szindikátus némely tagja, s a könyv elolvasása során az ember könnyen megutálhatja a politikusokat. Szerencsére azonban Thrawnnak, ahogy a Galaktikus Birodalomban, úgy a chisseknél sem csak belső ellenfelei, hanem szövetségesei és támogatói is akadnak.
A könyvben szintén nagyon hangsúlyos szerepet kap sokunk másik kedvenc chiss admirálisa, Ar’alani, vagy ahogy korábban hívták: Irizi’ar’alani, Ziara. Ar’alani karaktere szintén a Kirajzásban tűnt fel először, s valószínűleg sokan örültek velem együtt, amikor a kánon Thrawn regény őt is kanonizálta, míg a Thrawn: Árulás kötet már fontosabb, tevékeny szerepet is adott a chiss admirálisnak. A Chaos Risingból pedig nemcsak a chiss nő múltját, saját katonai zsenialitását ismerhetjük meg, hanem a Thrawnhoz fűződő szoros viszonyát is. Ar’alani/Ziara a könyv talán legjobb, legizgalmasabb karaktere lett, s remélem az Ascendancy sorozat további köteteiben is meghatározó szerepet tölt majd be az admirális – erre minden esély megvan.
Ar’alanin kívül még két chiss nőt kell kiemelnünk, pontosabb egy kilenc éves kislányt, Che’rit, a Springhawk égenjáróját (sky-walker), valamint gondviselőjét, a korábban szintén égenjáróként tevékenykedő Mitth’ali’astovot, azaz Thaliast. Ez alapján sejthető, hogy a könyvből jobban megismerhetjük a chissek legféltettebb titkát, a 14 év alatti erőérzékeny kislányokból álló navigátorcsapatot, az égenjárókat. Che’ri igazán érdekes karakter lett, különösen izgalmas, hogy hogyan látja egy kilenc éves, különleges képességekkel megáldott kislány a világot, a háborút, és Thrawnt. Ráadásul a szerző sokat dolgozott a szereplők közötti kémián, ahogy Che’ri egyre közelebb kerül mind Thaliashoz, mind Thrawnhoz, egyre érettebbé és felnőttebbé is válik. Thalias ugyancsak érdekes karakter, talán ebben a könyvben ő áll legközelebb ahhoz a tanítvány-szerephez, mint a korábbi kötetekben Pellaeon, Jorj Car’das, Eli Vanto vagy Karyn Faro. Thalias azonban ebben a kötetben még elsősorban önmaga szerepét keresi és találja meg Thrawn környezetében, szinte borítékolható, hogy a lány a sorozat további köteteiben is főbb szerepet fog játszani.

A szereplőgárdából még Samakro kapitányt emelném ki, akit szintén megkedveltem a jelleme miatt: ilyen egy igazi chiss katona, aki akkor is tökéletesen lojális a feletteséhez, hogyha éppen nem ért egyet vele, vagy épp saját előmenetele útjában áll. Ő is potenciális Thrawn-tanítvány. Az antagonisták terén említettem már a chiss politikusokat, de persze katonai ellenlábasokat is találunk: méghozzá egy kifejezetten veszélyes és potens vezetőt, Jószándékú Yiv tábornokot. Yiv korrekt ellenfél Thrawn számára, olyan legyőzhető akadály, mint Savit főadmirális, vagy akár a legendákban Nuso Esva. Végezetül talán még Uanduali Qiorit kell megemlítenünk, a nem-chiss navigátort, akire valószínűleg ugyancsak fontos szerep hárul még az egész trilógia során.
A Chaos Rising egy klasszikus Timothy Zahn regény, aki olvasta már vagy a kánon vagy a Legendák Thrawn-történeteit, minden bizonnyal tudja mire számíthat: vannak fix elemek, Thrawn ezúttal is a művészet elemzésén keresztül fejti meg ellenfeleit, ezúttal is magára haragítja a politikusokat, ám ezt egy új rejtvény keretében teszi. Kicsit mintha Sherlock Holmes vagy Poirot egy újabb elmés nyomozása kerülne terítékre.
A zsenit már ismerjük, de az új helyzet új megfejtéseket kíván.
Ráadásul ez a rejtvény valószínűleg egy nagyobb egészbe illeszkedik, méghozzá egy olyanba, amely nemcsak a kánon Thrawn-történeteit kötheti össze, hanem a Legendákét is. A kötet legnagyobb erénye ezúttal nem is maga Thrawn, hanem a környezete: érdekes és kiforrott új szereplőket kapunk, ráadásul Ar’alani admirális karakterét is jobban kibontja a szerző. Mindemellett végre belemélyedhetünk a chissek világába, gondolkodásába és kultúrájába, ráadásul a környező népeket, a Khaoszt is jobban megismerhetjük. Természetesen ez csupán az első része az Ascendancy trilógiának, a folytatás pedig grandiózusnak ígérkezik!
A kötet hamarosan magyarul is olvasható lesz, hiszen Chiss Birodalom – A káosz ébredése címmel már előrendelhető a Szukits Kiadó oldalán!
The Review
Thrawn Ascendancy: Chaos Rising
Egy újabb remek Thrawn regény, mely bemutatja a chissek sajátos világát, politikai társadalmi helyzetüket. Bár Thrawn a szokásos, jól ismert formáját hozza, a történet kiválóan megírt új szereplők színesítik.
PROS
- Újabb zseniális Thrawn-történet
- Jól kidolgozott karakterek
- Megismerhetjük a chiss politikát, társadalmat és kultúrát
CONS
- Szokásos Thrawn-rejtvényfejtés, ismétlődő panelek
Review Breakdown
- Kiváló!