Ziro.hu
  • Huttcast
  • Elemzések
  • Film
    • Előzménytrilógia
    • Klasszikus trilógia
    • Zárótrilógia
    • Antológiafilmek
  • Sorozat
    • Animációs sorozatok
    • Élőszereplős sorozatok
  • Könyv
    • Képregények
  • Játék
  • HNK
  • Vélemény
  • English
No Result
View All Result
Ziro.hu
  • Huttcast
  • Elemzések
  • Film
    • Előzménytrilógia
    • Klasszikus trilógia
    • Zárótrilógia
    • Antológiafilmek
  • Sorozat
    • Animációs sorozatok
    • Élőszereplős sorozatok
  • Könyv
    • Képregények
  • Játék
  • HNK
  • Vélemény
  • English
No Result
View All Result
Ziro.hu
No Result
View All Result

Szerzőportrék 3.: Kieron Gillen, aki utálta a Star Warst

Földi Bence by Földi Bence
2019. 06. 19.
in Képregények
Reading Time: 6min read
Szerzőportrék 3.: Kieron Gillen, aki utálta a Star Warst

Kieron Gillen (Boom! Studios / YouDontReadComics.com)

18
SHARES
Oszd meg a Facebookon!Oszd meg a Twitteren!Küldd el e-mailben!
Fantasy-íróként szétszedte a Star Wars klasszikus trilógiáját, de a kétezres évek elején nem szerette a franchise-t. Később mégis az egyik legjobb képregényírója lett. Kieron Gillen különös története.

Ma jelenik meg az Egyesült Államokban a Star Wars képregénysorozat 67. száma, amely egyben A shu-toruni háború történetfolyam hatodik része is egyben.  És az utolsó Star Wars képregény, amelyet Kieron Gillen írt.  A szerző január kilencedikén, a saját hírlevelében jelentette be, hogy akkor még három Shu-Torun szám volt neki hátra, aztán vége.

„Jelenleg nincsenek Star Wars sztoriterveim, amiket megírhatnék – azt hiszem, elmondtam már mindent, amit el akartam mondani ezekről a karakterekről képregényben. Legalábbis ebből az időszakból”

– fogalmazott Kieron Gillen, akit sokan a Star Wars történetének egyik legjobb képregényírójaként tartanak számon. De hogyan jutott idáig? Ennek járunk utána rövid portrécikkünkben.

Utálta a Star Warst

Kieron Gillen 1975. szeptember 30-án született az Egyesült Királyságban, a közép-angliai Stafford városában. A Csillagok háborújával furcsa volt a viszonya. Gyermekként látta A Birodalom visszavágot a mozikban, egy, a StarWars.com-nak adott 2014-es interjúban erről úgy vallott, hogy akkora hatással volt rá, mint J. R. R. Tolkien világa. Későbbi fantasztikus-irodalmi énje fundamentumaként tekint a filmekre, amelyeket írói szemmel is darabjaira szedett később.

Ám nem volt mindig ennyire nagy barátja a Star Warsnak.

Az idén még csak 44. születésnapját ünneplő férfi újságíróként kezdett írni zenéről és számítógépes játékokról. A Star Wars képregényírói karrierjét most befejező – vagy inkább felfüggesztő? – Kieron Gillen 2003-ban az Eurogamer nevű, még ma is prosperáló portálnak írt a Knights of the Old Republic c. játékról – olvasható Alex Kane a játék címét viselő pompás könyvében.

„Röviden: utálom a Star Warst”

– fogalmazott a cikkben Kieron Gillen.  A játékkal persze szerelembe esett,  ezt már a cikk elején leszögezte. Az írás azonban nagyrészt arról szólt, miként látta ő a franchise-t, amely szerinte akkor a pop-kultúra bármelyik elfogulatlan szemlélőjét az őrületbe kergette. Gillen magát is olyan személynek tartja, aki A klónok támadásáról úgy jött ki, hogy George Lucast szidta, de pár hónappal később megvette a dvd-t az extrákért.

A KotOR azonban ismét megszerettette Gillennel a Star Warst. „Foglalkoztatnak a sithek és a jedik. Érdekel a Tatuin sorsa. Kíváncsi vagyok, mi a helyzet a buckalakókkal. (…) Röviden:

a Knights of the Old Republic fog valamit, amit áruba bocsátottak, amiből pénzt csináltak és kivéreztettek az elmúlt huszonöt évben, és valami mágikus dolgot hozott ki belőle”

– írta a játék kapcsán Kieron Gillen, akinek 2012 karácsonyán jelent meg az utolsó cikke a portálon, de írt olyan nagy nevű lapoknak is, mint a The Guardian vagy a Wired. Sőt, saját PC-gémer weboldalt is alapított Rock, Paper, Shotgun (Kő-papír-shotgun) címmel – a 2007-ben elindított portál ma is működik, Gillen 2018 novemberében írt utoljára egy cikket ide. Ő az első, aki játékkritikusként nyert el egy rangos brit újságírói díjat, emellett az Alwaysblack.com-nak monitorra vetett egy műfajmegújítási szándékú kiáltványt a játékszoftver-kritikusok számára. Mindezek alapján sejthetjük, elég komoly szinten foglalkozott számítógépes játékokról való újságírással, olyannyira, hogy játékipari konferenciák felszólalójaként is számítottak rá korábban.

Gillen 2010-ben aztán felhagyott a teljes-állású újságírással, hogy jobban tudjon koncentrálni a képregények világára.

Újságíróból képregényíró

Kieron Gillen 2003-ban kezdett együttműködni Jamie McKelvie-vel, a páros a PlayStation Official Magazine – UK-nek írt képregénycsíkokat. Gillen saját bevallása szerint 2006-ban írta az „első igazi képregénysorozatát”, a pop-music urbán-fantasy Phonogramot, amelyhez ezúttal is McKelvie készítette az illusztrációkat – a füzetekkel kritikai sikert ért el. Akkori partnerével ma is együttműködik a The Wicked + The Divine képregénysorozat készítése során.

Phonogram

Phonomancer David Kohl goes hunting for new flames at a feminist festival, only to get burnt by a very old one. A Goddess scorned returns to collect her pound of flesh and demand reparations. Phonogram: a world where music is magic, where a song can save your life… or end it.

A Phonogram sikerének eredményeként kapta első megbízását a Marveltől, a newuniversal: 1959 c. képregénysorozat egyik számát írta (Greg Scott rajzolt mellé). Ugyanebben az évben Warhammer-képregényeken is dolgozott egy másik kiadónál, majd olyan sorozatokba írhatott a Marvelnek, mint az X-men, a Thor, a Vasember, a Fiatal bosszúállók, és még megannyi más címnél is szerepel a neve. Több sorozatnál szintén együtt dolgozott McKelvie-vel.

Megszerette a Star Warst

De mégis mit gondol az egykori KotOR-kritikájáról, amelyben kijelentette, hogy utálja a Star Warst? Alex Kane, az említett KotOR-könyv szerzője 2017-ben a Twitteren kereste meg Kieron Gillent, aki készséggel mesélt az egykori cikkről. Azt mondta, a hardcore gémereknek szólt a strukturalista irománya, akik tudták, hogy az ezredfordulón „sok szar Star Wars-játék jelent meg”, plusz az előzményfilmekre is ekképpen reagált.

„Az, hogy leírtam, »Utálom a Star Warst«, valójában egy taktikai lépés volt, hogy be tudjam mutatni azt, mennyire jó játék lett a KotOR”

– fogalmazott Alex Kane-nek nyilatkozva Kieron Gillen. 2015-ben csatlakozott a Star Wars képregényírói gárdájához, de 2014-ben a már említett, StarWars.com-nak adott interjúban azt mondta – persze nevetve –, annyira izgatott lett a felkéréstől, hogy elsőre vissza akarta utasítani a lehetőséget. Mint mondta, annyira nagy világról van szó, hogy jobbnak látta, ha más csinálja helyette,

végül azonban az egoizmusa igent mondatott vele a felkérésre.

Szintén 2014-ben úgy nyilatkozott a BleedingCoolnak, hogy  nem tudott ellenállni a sötét oldal csábításának. Régóta akart írni gonosz-központú képregényt,  ezért hagyta ott a Vasember-sorozatot a Darth Vader kedvéért. Először ugyanis abban a sorozatban tüsténkedett, majd elindította a Doctor Aphra sorozatot és ő vitte a Star Wars fő képregénysorozatot is. A Doctor Aphra kapcsán vendégszerzőnk, Szedlák Ádám Zoltán dicsérte tavaly Gillent és csapatát, egyebek között ezt a mondatot is leírva:

„Gillen tökéletesen tudja, hogy az igazán jó sztorik a Legendák repedéseiben vannak.”

A szerzőnek lehetősége nyílott az új kánon relatíve korai fázisában bekapcsolódni a munkálatokba, így olyan alapvető történeteket fektethetett le, amelyeknek nagy hatásuk lett a későbbi sztorikra. Ugyanakkor a Star Wars képregénysorozat Gillen távozásával nem szűnik meg, a történetek írását, az Age of the Rebellion és az Age of the Resistance füzeteket is jegyző Greg Pak veszi át, míg a rajzokat a zseniális Phil Noto készíti majd. Gillen pedig remélhetőleg később ismét visszatér majd a messzi-messzi galaxisba, én például szívesen olvasnék tőle A Jedi visszatér utáni káoszról szóló képregényeket.

A Szerzőportrék sorozat korábbi részei
1. Timothy Zahn, Thrawn megalkotója

2. Claudia Gray, aki magát nevezte el

Nyitókép: Kieron Gillen (Boom! Studios / YouDontReadComics.com)

Tags: képregényekKieron GillenkönyvekSzerzőportrék
Share18TweetSend
Földi Bence

Földi Bence

A Ziro.hu alapítója. A kilencvenes évektől Star Wars-rajongó, a Baljós árnyakat a dunakeszi mozi szakadt vásznán látta. Újságíróként és politológusként 2014 óta foglalkozik komolyabban a Csillagok háborújával – a VS.hu, a Magyar Nemzet, majd a Ziro.hu berkein belül. Érdekli a messzi-messzi galaxis politikája, a magyarok és a Star Wars kapcsolata, és minden izgalmas apróság, részlet, utalás.

Related Posts

Sötét Lovak a messzi-messzi galaxisban – 30 éve szerezte meg a Dark Horse a Star Wars-jogokat

Sötét Lovak a messzi-messzi galaxisban – 30 éve szerezte meg a Dark Horse a Star Wars-jogokat

2021. 03. 01.
Jön a Boba Fett crossover a Marvel Star Wars képregényeiben

Jön a Boba Fett crossover a Marvel Star Wars képregényeiben

2021. 02. 16.
Indul a Köztársaság Fénykora! – ezt olvashatjuk januárban

Indul a Köztársaság Fénykora! – ezt olvashatjuk januárban

2021. 01. 03.
Így kell jól kanonizálni egy legendás karaktert! – Elolvastuk az A célpont: Vader képregényt

Így kell jól kanonizálni egy legendás karaktert! – Elolvastuk az A célpont: Vader képregényt

Hol van Thrawn? A karácsonyfa alatt! – Ezt olvashatjuk decemberben

Hol van Thrawn? A karácsonyfa alatt! – Ezt olvashatjuk decemberben

2020. 12. 05.
Egyre valószínűbb, hogy megismerjük az Elveszett Húszak egyikének történetét

Egyre valószínűbb, hogy megismerjük az Elveszett Húszak egyikének történetét

2020. 11. 12.
Han Solo: hasznavehetetlen, mégis ígéretes

Han Solo: hasznavehetetlen, mégis ígéretes

A Köztársaság Fénykorából való Luke új fénykardja – elolvastuk a szeptemberi Star Wars képregényeket

A Köztársaság Fénykorából való Luke új fénykardja – elolvastuk a szeptemberi Star Wars képregényeket

2020. 10. 06.
Next Post
Történelemhamisítás Palpatine módra

Történelemhamisítás Palpatine módra

„A Star Wars örökre megváltoztatta az életünket” – Peter Mayhew utolsó interjúja

„A Star Wars örökre megváltoztatta az életünket” – Peter Mayhew utolsó interjúja

Vader kastélyát és a Mustafart is jobban megismerhetjük

Budapesten is játszható a Vader Immortal – ki is próbáltuk!

Vélemény, hozzászólás? Kilépés a válaszból

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Támogass minket!

Légy a támogatónk a Patreonon!

Kövess minket a Facebookon!

A Szukits Kiadó ajánlata


Ziro.hu

© 2020 Fejlesztette a Ziro.hu a JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme nyomán.

Információk

  • Adatkezelési tájékoztató
  • Főoldal
  • Impresszum
  • Támogatás a Patreonnal vagy egyéb módokon
  • Támogatóink és partnereink

Kövess minket!

No Result
View All Result
  • Huttcast
  • Elemzések
  • Film
    • Előzménytrilógia
    • Klasszikus trilógia
    • Zárótrilógia
    • Antológiafilmek
  • Sorozat
    • Animációs sorozatok
    • Élőszereplős sorozatok
  • Könyv
    • Képregények
  • Játék
  • HNK
  • Vélemény
  • English

© 2020 Fejlesztette a Ziro.hu a JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme nyomán.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms below to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

Weboldalunk sütiket használ. A Ziro.hu további használatával beleegyezel a sütik használatába. További részletekért látogass el az Adatkezelési tájékoztató oldalra.