A Köztársaság Fénykora alkotói címmel cikksorozatot indított a StarWars.com, amelyben az év végéig nyilatkoznak majd a projekt írói, mielőtt január 5-én megjelenik az első két regény a Baljós árnyak előtt kétszáz évvel játszódó érából. A negyedik cikkhez Claudia Gray-jel ült le beszélgetni a StarWars.com.
Claudia Gray az interjúban elmesélte, ugyan olvasta, hogy nagy az érdeklődés a Köztársaság Fénykora könyvei és képregényei iránt, igyekezett hátrébb lépni és függetleníteni magát a véleményektől, hogy azok ne befolyásolják az alkotói folyamatot. Példaként első Star Wars-regényét, az Elveszett csillagokat említette: ha tudta volna, milyen sokan olvasnak a messzi-messzi galaxisban játszódó regényeket, az ő könyve meg se született volna, valószínűleg leblokkolt volna.
Az írónő elárulta, szerzőtársaival van egy közös chatcsoportjuk, ami szerinte a legélvezetesebb dolog a Köztársaság Fénykorában való részvételében. „Mostanra már tudjuk, mi a helyzet egymás gyerekeivel és kutyáival, Justina Ireland pedig olykor süteménysütési tippeket is ad nekünk. És jó benne! A karantén alatt igyekeztem én is fejlődni ebben, azt hiszem, sikerült” – fogalmazott Gray. Hozzátette:
jó, hogy nemcsak a Köztársaság Fénykoráról beszélgetnek, hanem közösséggé kovácsolódtak.
„Nem hittem volna, hogy ennyire kollaboratív projekt lesz, legalábbis azt nem, hogy naponta fogunk kommunikálni a többiekkel. De ez történik” – mesélte. A valóságban Amy Vincentnek hívott, ötvenéves New Orleans-i írónő az Into the Dark című regénnyel jelentkezik, amely 2021. február 2-án jelenik meg az Egyesült Államokban. A regény első három fejezetét már októberben elolvashattuk, ennek összefoglalóját itt lehet elérni:
Gray a regényéről a StarWars.com-nak elárulta, az elmondandó történetekről való folyamatos ötletelésekből organikusan fejlődött ki, s a fő történetvonal szempontjából afféle mellékküldetésnek tartja.
„Elkülönül sok folyamatban lévő dologtól, de sok mindennek megágyaz, amit csak később fogtok látni. Elég homályosan fogalmaztam?”
– mondta nevetve. Mint mondta, nehézséget okozott, hogy korábbi könyveihez mindig volt mihez nyúlnia, különféle szereplők dialógusaihoz vagy más forrásokhoz. Ugyanakkor felszabadító érzés is, hogy szinte a semmiből alkothatnak meg új karaktereket és eseményeket. Ezt követően a könyve karaktereiről beszélgettek hosszasan (egyiküket Matthew McConaughey inspirálta!), akik közül a padawan Reath Silas az egyik legérdekesebb.
„Reath szinte olyan, mintha Hermione Granger fiú lenne és a Star Wars világába helyeznéd (nevet). (…) Azt szeretné, ha minden a terv szerint zajlana, de ahogy Hermione, ő is megérti, miért kell néha rugalmasan értelmezni a szabályokat, emellett ő sincs híján a bátorságnak”
– mesélte Claudia Gray. Silas esetében olyan jedit szeretett volna megalkotni, aki bizonyos dolgokban nem olyan jó, mint a kortársai. Akinek nem megy minden könnyen, többet kell dolgoznia, mint másoknak, de ettől nem bizonytalanodik el sokszor – tudja, mit tud, mit nem, és mit kell tennie.
Beszélt továbbá az umbarai Orla Jareniről. A nő úgynevezett útkereső (Wayseeker).
Az útkeresők nem hagyják el a Jedi Rendet, de egy időre távolabb lépnek attól, s csak arra koncentrálnak, milyen iránymutatásokat és feladatokat ad nekik az Erő. Gray elmondta, a legtöbb útkereső végül visszatér a Rend kötelékébe, legyen attól távol három hónapig, vagy akár egy évig.
A regény korábban említett első három fejezetében is van szó róluk. Ott kiderült, az útkereső jedik a legkülönfélébb dolgokkal foglalkoznak: van, aki meditál egy hegy tetején, más jótékonykodik, de volt olyan is, aki énekes lett az Alderaanon.
Claudia Grayről 2019 áprilisában írtunk szerzőportrét, ezt itt éritek el: