Március 9-én megérkezett az Obi-Wan Kenobi sorozat első, ízelítő előzetese. Ennek apropóján összegyűjtöttünk három olyan, magyarul is elérhető kánonművet, amelyeket érdemes lehet elolvasni a sorozat kezdése előtt.
Mester és tanítványa
Claudia Gray 2019-ben megjelent regénye a Baljós árnyakat megelőző, eddig még részletesen nem ismert időszakba kalauzolja el az olvasókat. A kötet története nyolc évvel előzi meg a saga kezdőfilmjét, és ahogy a címéből sejteni lehet, a hangsúly Obi-Wan és Qui-Gon Jinn kettősének kapcsolatán van. Ekkor még több szempontból eltérnek a filmbéli énjüktől – Obi-Wan például ekkor még szeretett repülni –, és komoly dilemmákkal is küzdenek.
Az ifjú Kenobi még nem teljesen érti meg mesterét. Érthetetlen számára, hogy miért vonzzák Qui-Gont az ősi próféciák, és hogy miért is megy szembe oly sokszor a Jedi Rend szabályaival és a Jedi Tanács utasításaival. Mestere pedig éppen egy olyan ajánlattal küzd, amely alapjaiban forgatná fel a kettejük kapcsolatát (ráadásul a Skywalker saga története is teljesen más irányt vett volna, ha Qui-Gon elfogadja ezt a felajánlást).
A karakterdrámák mellet viszont más érdekességeket is fellelhetnek az olvasók a regényben. Megismerünk benne egy vadonatúj bolygót, a Pijalt, amin épp egy nagyon érdekes, és többszereplős konfliktus van kibontakozóban. Emellett kapunk egy új, izgalmas jedi karaktert is, Real Averrost, akinek Qui-Gonnal és Dookuval is komoly múltja van. Mindezek mellett ebben a könyvben lehet a legtöbbet olvasni eddig a „kiválasztott” próféciájáról.
Jó szívvel ajánlom a könyvet mindenkinek, aki érdeklődik a Qui-Gon – Obi-Wan páros és az előzménytrilógia korszaka iránt, de még első Star Wars könyvnek is megfelelő olvasmány.
Obi-Wan és Anakin
A következő ajánlott olvasmány egy képregény. Ez a kötet szintén az előzménytrilógia idején játszódik és a Baljós árnyak és A klónok támadása közötti tízéves időszak egy kis szeletébe enged betekintést. A képregény egy öt füzetes minisorozat, Charles Soule korai Star Wars munkáinak egyike.
A főszerepben a Kenobi–Anakin páros áll, érdekes volt megismerni, hogy milyen volt a frissen lovaggá ütött Obi-Wan és a padawanja közötti kapcsolat. Kettejük kapcsolata ekkor még sokkal tiszteletteljesebb volt, mint az előzménytrilógia második filmjében, az ifjú Skywalker pedig nagyon felnézett mesterére.
Azt is láthatjuk a képregény lapjain, hogy Palpatine milyen eszközökkel kezdte meg Anakin behálózását, hogy hogyan alakult ki a kettejük közötti kapcsolat. Sőt Soule azt is bemutatta, hogy az ifjú Skywalkernek milyen nehézségekkel kellett szembenéznie a képzése során, és hogy milyen kapcsolatot ápolt a többi jedi ifjonccal. Mindezek mellett megismerünk egy új világot, a Carnelion IV-et, amelynek sajátos steampunk hangulata van.
Érdemes szót ejteni a rajzolóról is: ő nem más, mint a Marvel egyik legjobbja, Marco Chechetto, aki eddig olyan sorozatokon dolgozott, mint a Széthasadt Birodalom. Ezt a minisorozatot azoknak ajánlom, akit vonzanak a karakterek vagy csak ismerkedni akar a Star Wars univerzummal, estleg magával a képregény műfajával.
Az öreg Ben Kenobi naplójából
Ez is egy képregény, aminek tematikája nagyon közel áll a Disney+-os sorozathoz. Az öreg Ben Kenobi naplójából című képregény volt az első olyan írásos kánon mű, amely bepillantást engedett Obi-Wan tatuini remeteségébe. Ez a sorozat egy kilenc füzetes antológia, és a 2015-ben indult Star Wars képregényszérián belül adta ki a Marvel. Magukat a történeteket Jason Aaron és Dash Aaron jegyezte.
Az antológia minden füzete egy saját, önálló történetet mesél el, és olyan karakterek is feltűnnek benne, akiket a májusban induló sorozatban is látni fogunk. Szerepel benne többek között Owen Lars és a fiatal Luke is, de más ismert Star Wars-karakterek is felbukkanak. Szemtanúi lehetünk olyan eseményeknek, mint Luke repülései a Koldus kanyonban, de azt is láthatjuk, hogy miért romlott meg Owen bácsi és az öreg jedi mester viszonya, vagy hogy Obi-Wan hogyan írta meg naplóját. Ez utóbbit szerintem nagyon kreatív módon alkottak meg az antológia készítői. Mindezek mellett a buckalakók kultúrájába is kapunk egy kis betekintést.
Az antológiát négyen rajzolták, köztük Mike Mayhew és Salvador Larrocca. Aki esetleg ezt az antológiát tervezné elolvasni a sorozat előtt, annak viszont nehéz dolga lesz. Magyarul ugyanis a Szukits kiadó nem jelentette meg külön kötetben a füzeteket, mint ahogyan azt a Marvel tette az Egyesült Államokban. Így aki ezt a sorozatot el szeretné olvasni az vagy megveszi a 2015-ös Star Wars Jason Aaron által írt első hat kötetét a Szukitstól vagy angolul lát neki.
A kánon Star Wars-tartalmak mellé ide kívánkozik egy Legendák-kötet is, a John Jackson Miller által írt Kenobi regény. A kötetről egy Egy bizonyos szemszögből (EBSZ) cikkben a Ziro.hu szerkesztőségének több tagja is írt, arra is kitérve, hogy a könyvből mit vehet(ne) át a Disney+-sorozat: