Daniel José Older interjút adott a Star Wars Insidernek legújabb regénye, a Midnight Horizon megjelenése kapcsán. Egyebek között szóba került az írói stílusa és annak változása, a High Republic: Adventurest készítő csapattal való együttműködés és még a zenélés is.
Az interjúban megkérdezték az egykor mentősként is dolgozó írót, hogy mi volt az, ami behúzta a Star Wars világába. Older számára elsődlegesen a kaland és a kalandos történetek voltak fontosak. Elmondása szerint a Csillagok Háborúja elsősorban a nagyszerű történetmesélésről szól. Ezután jönnek csak az olyan dolgok, mint a mélyebb tartalmú, filozófiai beszélgetések az olyan témákról, mint az Erő, vagy a remény.
Older az Insider kérdésére elmondta, hogy a nagyszerű történetmesélés mellett a Star Wars arról is szól, hogy átéled életed nagy kalandját és azért küzdesz, amiben hiszel, miközben megtudod, ki is vagy valójában. A a spirituális témák mellett azonban Oldert az érdekesebbnél érdekesebb teremtmények is lenyűgözik az univerzumban.
Az is szóba került az interjúban, hogy amikor Danielt felkérték A Köztársaság Fénykora kiadási projektbe írónak, akkor kifejezetten az Adventures-képregények írására kérték-e fel? Older elmondta, hogy a Lucasfilm minden írót külön-külön keresett meg. Az pedig, hogy ki mit is fog írni, csak később, az alkotófolyamat során dőlt el.
„Azonnal tudtam, hogy a képregényeket szeretném. Kifejezetten az ifjúsági képregényeket szerettem volna írni, mert ez egy nosztalgikus dolog nekem, ugyanis kisgyerekként lettem képregényrajongó”
– emlékezett vissza az író. Oldert érdekes módon éppen egy Star Wars-képregény vonzotta be a képregények világába, amit elmondása szerint folyamatosan újraolvasott. Older azonban A Köztársaság Fénykora projektben írt először képregényt.
Írói stílusa: csapjunk bele a lecsóba
Az Insider arról is kérdezte Oldert, hogy miképpen változott az írói stílusa, amikor át kellett állnia a könyvekről a képregényekre. Older elmondása szerint az írói stílusa kezdetben olyan volt, hogy egyből belevetette magát az adott történetbe. A képregényeket megelőző korszakában nem tervezett meg előre semmit. Ez azonban nem működött a képregényeknél. Amikor elkezdte az Adventures-képregények írását, Older már sokkal részletesebben kitalálta a történet részleteit, és hogy honnan hová fog haladni a sztori. Ez a fajta előre tervezés átszivárgott a regényírói stílusába is. Mindez a zeneszerzésre emlékeztette Oldert, ugyanis az életének egy szakaszában még zeneszerzéssel is foglalkozott.
Szóba került az is, hogy milyen az együttműködés a The High Republic: Adventures többi alkotójával. Oldert lenyűgözi az a munka, amit a művészek csinálnak a nekik leadott szkripttel. A leadott forgatókönyvet ugyanis a rajzolói csapat úgy tudja átdolgozni és továbbfejleszteni, hogy az mindezek ellenére hű marad Older eredeti víziójához.
Az Insider kérdésére Older elmondta, hogy a képregények esetében legjobban a tömör írás működik (azaz az író nagy vonalakban felvázolja a történetet, megadva a dramaturgiai fordulópontokat, de a részleteket már a rajzolók alkotják meg). Még mindig kihívás neki azonban így írni, ugyanis a képregényekben is nagyon sokszor zajlik világépítés, amit viszont szavakkal ki is kell fejezni. Daniel számára viszont felszabadító érzés az, hogy neki kevesebbet kell írnia, és hogy ezáltal jobban bevonja a rajzolókat az alkotói folyamatba.
Older arról is beszélt, hogy az Adventures széria első történetszála mennyire volt előre megtervezve. Elmondta, hogy ugyan voltak elképzelései az első történetszálhoz is, ezek még csak nagyon homályos koncepciók voltak. Biztosra annyit tudott, hogy a képregényben nagy hangsúlyt akar fektetni Lula, Zeen és Krix karaktereire.
Mit kezdett az ölébe hullott Yodával?
Szóba jött az interjúban az is, hogy Older bele akarta-e vinni valamelyik kedvenc karakterét az új éra történeteibe. Daniel José Older egy sagát akart elmesélni ezekről a fiatal karakterekről és a mestereikről, szóval nem az volt az első gondolata, hogy melyik kedvencét írja bele a képregénybe. Szóba került Yoda karaktere is, akivel kapcsolatban az Insider megkérdezte Oldert, hogy ő kérte-e azt, hogy beleírhassa a történetbe a karaktert, és hogy voltak-e megkötések a karakterrel kapcsolatban.
„Nem, igazából az ölembe hullott a lehetőség. Nem hiszem, hogy eszembe jutott volna megkérdezni, hogy írhatok-e róla, mert már magának a kérdésnek a feltevése is kissé szürreális”
– mondta a szerző. Older igazi valóra vált álomként írta le, hogy írhatott Yodáról. Ugyanakkor kihívást jelentett számára az, hogy úgy írja bele a történetbe, hogy a jelenléte ne lopja el a show-t az új karakterek elől, de ne is szorítsa a háttérbe a mestert. Nehéz volt számára megtalálni az egyensúlyt.
Az idős jedimester karakterén túl más, a The High Republic: Adventures-ben felbukkant karakterekről is szó esett az interjúban. Qorttal kapcsolatban Older elmondta, meglepte, mennyi szeretetet kapott a karakter az online térben. A Race to Crashpoint Tower főhőséről, Ram Jomaramról azt mondta az író, a karaktert felhasználva azt kívánta bemutatni, hogy milyen is egy olyan padawan, aki békeidőben nőtt fel és nem kellett részt vennie ténylegesen nagy harcokban.
Az interjúban Older új regénye, a Midnight Horizon is szóba került. Older elmondása szerint úgy írta meg a regényt, hogy azt valaki önmagában is értse és tudja élvezni. Ahhoz viszont, hogy teljes mértékben lehessen élvezni, érdemes ismerni az azt megelőző történeteket. Ebben a regényben ugyanis számos olyan karakterív és történetszál folytatódik, amelyek nem itt kezdődtek. A regénnyel kapcsolatban Older azt is elmondta, hogy az hozzájárul ahhoz a nagy és drámai fináléhoz, ami felé az egész első fázis során építkeztek a többi írótársával.