Ma lett 15 éves a Lego Star Wars: The Video Game játék (továbbiakban Lego Star Wars). Ez volt az első Star Wars témájú Lego videójáték. A Sith-ek bosszúja premierjéhez időzítve az előzménytrilógiát dolgozta fel. Az évforduló alkalmával megnéztük a játék keletkezésének történetét és újra elővettük a szoftvert egy nosztalgiázásra.
A Lego és a messzi-messzi galaxis
Ahhoz, hogy megértsük a Lego Star Wars létrejöttét, beszélnünk kell magáról a Lego csoportról is. Gondolom senkinek sem kell bemutatnom a dán eredetű műanyag kockajátékot. Sokunk gyerekszobájának volt elmaradhatatlan kelléke, a változatos módon egymásra illeszthető építőkockáival és jellegzetes figuráival sok gyerek fantáziáját mozgatta meg.
A történet a ’90-es évek elejéig nyúlik vissza az akkor már 60 éves és addig sikert sikerre halmozó Lego játékok eladásában visszaesés történt. A változó piaci viszonyok, az innováció hiánya és a videójátékok egyre szélesebb elterjedésére a Lego nehezen tudott reagálni. A probléma 1998-ban csúcsosodott ki, amikor már több millió brit font értékű bevételcsökkenést tapasztaltak és több ezer alkalmazottat kellett elküldeni. Ekkor, mintegy mentőövként, jött létre a megállapodás a Lego és a Lucasfilm között, amely során a Lego licencelt Star Wars játékokat kezdett gyártani. Az időzítés mindkét félnek ideális volt, hiszen már javában folytak a Baljós árnyak munkálatai, így a Lego is beszállhatott a merchandise gyártásba. Az első modellek 1999-ben jelentek meg, melyeket az eredeti trilógia ikonikus űrhajóiról és karaktereiről modelleztek. Ezeket hamar követték az előzmény trilógiához kapcsolódó modellek is. A Lego Star Wars játékok hatalmas sikert arattak, a Lego megnövelte a bevételeit és később más filmes vagy képregényes franchiseokat is licenceltek. A Lego Star Wars tavaly ünnepelte 20 éves évfordulóját, az eseményről mi is megemlékeztünk.
A Lego már korábban is foglalkozott saját témájú videójátékokkal. 1996-ban alapították Londonban a Lego csoporton belül a Lego Media divíziót, akik a videójátékok fejlesztésért feleltek. A cég kisebb-nagyobb sikereket ért el olyan játékokkal, mint a Lego Racers, Island, Creators, Bionicle vagy a Football Mania. Az első licencelt videójáték a Lego Creator: Harry Potter volt, amely az első mozifilmmel egy időben jelent meg, 2001-ben. Ugyanebben az évben átnevezték a céget Lego Software-re, majd 2002-ben Lego Interactive-ta, akik társkiadóként együtt dolgoztak az Electronic Arts vállalattal is. A Lego csoport 2003-ban szerződött a brit Traveller’s Tales nevű fejlesztő céggel, hogy az Interactive-al közösen kezdjenek el dolgozni egy Lego Star Wars játékon. Lego csoport 2004-ben aztán kiszállt a videójátékiparból és megszüntette az Interactive-ot is. A megmaradt fejlesztőcsapat megalapította a Giant Interactive-ot és mivel kizárólag ők rendelkezhettek Lego videójátékok kiadási jogával, folytathatták a munkálatokat a Traveller’s Tales csapatával együtt. A fejlesztés mindkét cégre pozitívan hatott és ez az eredményen is meglátszott. A két brit cég végezte a fejlesztést, a kiadással az Eidos-t bízták meg, a Star Wars licencért a LucasArts felel. A játékban felcsendültek az előzménytrilógia zenéi is. A fejlesztés párhuzamosan zajlott A Sith-ek bosszúja forgatásával, így annak filmzenéjét értelemszerűen nem használhatták fel, helyette az eredeti trilógiából vettek át zenéket a 3. rész pályáihoz.
A végeredmény egyedülálló lett, a Lego Star Wars: The Video Game minden várakozást felülmúlt és az egyik legjobb Star Wars témájú videójáték lett.
Legózás az Erő segítségével
A fejlesztőcsapat egy multiplatform és coop kalandjátéknak tervezte a Lego Star Warst. Lineáris pályákból áll, összesen 18-ból, amelyek sorban, hűen követik az előzménytrilógia eseményeit. Mivel a Lego elsősorban gyerekekre fókuszál, a pályák és az átvezető filmek sokkal humorosabbak, parodizálnak, de ettől még nem lesz rosszabb a játék. A pályákat egy központi hub-ból, Dexter étkezőjéből érjük el. Itt az egyes ajtókon keresztül indíthatjuk el a küldetéseket és megcsodálhatjuk az összes kioldott karakterünket.

Kétféle játékmód érhető el, először minden küldetést a sztorimódban kell végig vinnünk az adott filmjelenethez passzoló karakterekkel, majd utána a free play módban tetszés szerint bármelyik korábban kioldott karakterrel újra és újra végigmehetünk. A Lego karakterek mind hasonlítanak filmbeli alteregójukra, egyeseknek egyedi képességeik vannak, mint pl.: a droidok ajtózárakat nyitnak ki, Jar Jar sokkal magasabbra ugrik, a lőfegyveresek kivethető kábellel felhúzódzkodnak egy magasabb emeletre, a jedik az erővel tárgyakat emelnek, elmetrükköznek, a sithek a sötét oldal segítségével titkos helyeket nyitnak ki.
A grafika és a hangeffektek nagyon jók, azonban szinkron az nincs, csak gesztikulálások (a Lego videójátékok későbbi darabjai már kaptak szinkront). Számtalan megoldás van arra, hogy a Lego kockák építgetésével jussunk tovább vagy oldjunk meg kisebb fejtörőket, rejtvényeket. A játék a gyűjtögetős játékosoknak is kedvez, folyamatosan gyűjthetünk érméket, amit a játék bőségesen szór nekünk az épített kockák és a leölt ellenségek után, továbbá titkos helyeket is keresgélhetünk. A mászkálós-ugrálós játékmenet mellett járművezetés is van, újrajátszhatjuk a fogatversenyt Anakinnal, a geonosis-i csatát LAAT hajókkal és az űrcsatát Coruscant felett.

Egy bónusz pálya is van elrejtve a játék végén, amely már a folytatást vetíti elő, mert az Egy új remény nyitójelenetét dolgozza fel.
Egyedül és párban is játszható drop in/drop out coop módban, az irányítás nagyon konzolos, egyszerűsített. Osztott képernyő helyett mindkét játékos egy TPS nézetben, fix kameraállásban van és akárcsak a Republic Heroesban, itt is 2D-s platformer ugrálós rejtvények vannak megoldva 3D-s térben. Az irányítás gyengesége miatt elég könnyű meghalnunk, persze ettől még a játék nem ad be game overt, csak a pénzünket veszítjük el. Online vagy Lan multiplayer nem készült a játékhoz, de a coop mód bőven ad elegendő szórakozási lehetőséget barátainkkal.
Emellett a Lego Star Wars igazi multiplatform játék lett, megjelent Windows PC-re, Playstation 2-re, Xbox classicra, Mac OS-re, Nintendo GameCubera, de még GameBoy Advancera is. Utóbbi jócskán eltért a többi platformtól az eszköz sajátosságai miatt. A játék beszippant, igazi Star Wars hangulata van végig, csak éppen minden Lego, nem csoda, hogy a Lego Star Warst nagyon sokan 100%-ra kimaxolták, minden titkos helyet felfedezve és az összes karaktert kioldva.
Fogadtatás és örökség
2005. április 2-án jelent Észak-Amerikában Windows-ra és Playstation 2-re, a világ többi pontján és a többi platfromra már A Sith-ek bosszúja premierje után adták ki. A Lego Star Warst szerették a kritikusok és a játékosok is. A Metacritic 77%-ot, a GameSpy 5-ből 4,5 pontot, míg az IGN 8/10-et adott rá. A játék minden platformon jól fogyott, 2005-ben a tizedik legtöbbet eladott játék volt a Playstation 2-es verzió, amiért hamar platinalemez kiadást kapott. Egy év alatt világszinten 3,3 millió példányt adtak el belőle. A Lego Star Wars sikere után, a Traveler’s Tales és a Giant egybeolvadtak és megalapították a TT Games Publishinget, amely kizárólag a Lego Star Wars további részeit és hasonló licencelt Lego videójátékokat gyárt. 2007-ben felvásárolta őket a Warner Bros. Interactive Entertainment.
Ahogy a bónusz pálya elhintette, egy évvel később érkezett a folytatás a Lego Star Wars II: The Original Trilogy címen, amely az eredeti trilógiát dolgozta fel, ugyanazzal a játékmenettel, motorral, látvánnyal, szintén nagy sikerrel. 2009-ben a két játékot egyben kiadták The Complete Saga címmel az újabb generációs konzolokra, ez az a verzió, amely ma is megvásárolható a mai konzolokra és PC-kre.
A széria itt nem állt meg, ugyanis 2011-ben érkezett a harmadik rész, a Lego Star Wars III: The Clone Wars, amely A klónok háborúja sorozat első két évadjáról szólt, majd 2016-ban jelent meg a Lego Star Wars: The Force Awakens, amely már Az ébredő Erő filmet és a Lázadók egyes karaktereit hozta el Lego formában.
Ebben a részben már a film színészei is szinkronizálták karaktereiket.
A Disney éra többi filmjeit azóta sem adták ki Lego videójátékban. Tavaly jelentették be, hogy idén nyáron várható a Lego Star Wars: The Skywalker Saga, amely mind a kilenc epizódot egy játékban hozza el, felújítva az első Lego Star Wars játékokat is.A TT Games azóta is remekül megél a Lego videójátékokból, a Lego Star Wars receptjével folyamatosan gyártja a hasonló licencelt játékokat, olyan franchiseokat adaptáltak, mint az Indiana Jones, a Harry Potter, A Karib-tenger kalózai, a Jurassic Park, A Gyűrűk Ura, a Marvel vagy a DC Comics, csak hogy néhányat említsünk. Különböző multimédiás projekteket építettek a Lego játékok köré, ilyen a Lego Batman, amelybe videójáték, animációs mozifilm és természetesen a Lego műanyag szettjei is beletartoznak. Egy probléma van a TT Games Lego játékaival: elöregedett a grafikus motorjuk. Kisebb-nagyobb javításokkal, szebb grafikával és nyílt világú bővítéssel, de a motor nagyrészt még mindig ugyanaz, mint 2005-ben. Ennek hibái egyre nyilvánvalóbbak lettek az utóbbi években és igen jó lenne, ha rendbe tennék ezt, mire megjelenik a Skywalker Saga.
Végszó
A Lego Star Wars egy kortalan játékélmény, szinte semmit nem öregedett az utóbbi 15 évben, ma is épp olyan élvezetes, mint újkorában. Bármilyen korosztálynak ajánlható, igazi családi játék, egy humoros kaland, miközben végig ott van a Star Wars világának hangulata és tűpontos Lego másolata. Telitalálat volt ez a Lego, a TT Games és a LucasArts együttműködésével, a korszak egyik meghatározó játéka lett, a Lego és a Star Wars rajongók is egyaránt szerették, a folytatások pedig csak tovább emelték az élményt.
Érdemes újra elővenni vagy beszerezni egy mai platformra. Izgatottan várjuk a folytatását idén nyáron.
Források: PCGuru.hu; StarWars.com; TTGames.com; Wikipedia 1, 2, 3; Wookieepedia
Elérhető: GOG, Origin, Steam, Xbox Marketplace