Szeptember 8-án jelent meg a Journey to Batuu játékcsomag, amely az EA Maxis új és rendhagyó dlc-je a The Sims 4 életszimulátorhoz. A csomag a Galaxy’s Edge élménypark alapján készült, a sim karakterünkkel fedezhetjük fel a galaxis peremén található Batuut. A Sims játékosok lehet, hogy valami másra vágytak, de a Star Wars rajongóknak érdemes kipróbálnia. Tesztcikkünk következik.
Az EA már az idei EA Play show-n is elhintette, hogy a The Sims 4 a jövőben valamilyen Star Wars témájú kiegészítőt fog kapni, amelyet végül a múlt hónapban lepleztek le a Gamescomon. A két évtizedes múltra visszatekintő The Sims játéksorozat történetében nem az első alkalom, hogy az egyik kiegészítője egy másik brand nevét viseli, viszont ez az első, amely a Star Warshoz kapcsolódik.
Ahogy a címe is mutatja, az anaheimi Disneyland Parkban és az orlandói Walt Disney World Resortban található Galaxy’s Edge élményparkok alapján készült a játékcsomag. Azok a szerencsések, akik már élőben is láthatták, feltehetően más szemmel nézik majd ezt a játékot, mint azok, akik még nem jártak ott. Ráadásul az idei koronavírus járvány miatt a park hosszabb időre bezárt és jelenlegi korlátozások miatt az Egyesült Államokba sem egyszerű elutazni. Ezért, ha élőben nem is, legalább a virtuális térben átélhetjük, hogy milyen az élet a galaxis peremén.
Először tisztázzuk, hogy milyen játékcsomagot jelent a Journey to Batuu, mert lehet, hogy nem mindenki szokott rendszeresen simsezni. A The Sims 4 alapvetően három kategóriába osztja az alapjátékon felül, külön megvásárolható, letölthető tartalmakat és eszerint árazzák be őket. A legnagyobb és ritkábban megjelenő a kiegészítők (40 euró), utána a game pack (20 euró) és a legkisebb a stuff pack (10 euró). Nos, a Journey to Batuu a középső kategóriába esik, ugyanis
nem tartalmaz annyi új tartalmat, mint egy nagy kiegészítő, de lényegesen több, mint egy kicsi külcsín csomag.
Tehát akinek már megvan az alapjáték, az még mindig viszonylag borsos, 20 eurós áron tudja beszerezni a dlc-t, amely egy új teljesárú játék árának a harmada (vagy a Star Wars: Squadrons árának a fele). A The Sims játékok mindig is híresek voltak a jól felosztott és beárazott dlc-ikről, ez nyilván egyezik az EA üzletpolitikájával. Sajnos azoknak is rossz hírünk van, akik korábban előfizettek az új EA Play vagy EA Play Pro csomagokra, ugyanis egyik előfizetés kínálata sem tartalmazza a Journey to Batuu-t (csak a The Sims 4 alapjáték és pár másik dlc van benne). Pedig az EA új előfizetői modellje elméletben a mikrotranzakciók kiváltására is készült, ennél a játéknál ez nem érvényesült egyelőre.

Miután jól kidühöngtük magunkat és befizettünk rá 20 euróért, lássuk mit is tartalmaz a Journey to Batuu. A karaktergenerálásnál már eleve választhatunk a Batuuhoz tartozó ruhákból. Választhatunk két ide illő karakterfejlődést is (Aspiration), az egyikben támogatni fogjuk az Ellenállást vagy az Első Rendet, a másikban inkább semlegesek maradunk és a csempészeknek dolgozunk. Én az előbbit választottam és az ellenállóknak dolgoztam.
A Batuu a valódi parkok alapján három körzetre van osztva. Középen a Black Spire / Fekete Torony előőrs, átmenetileg itt parkol az Ezeréves Sólyom is, amelyet Csubakka és Rey engedett át Hondo Ohnakának. Az Ellenállás maroknyi túlélői itt húzták meg magukat a craiti csata vereségét követően. Bal oldalt az erdős vidéken van az Ellenállás titkos bázisa, itt egy T–70-es X-szárnyú mellett találhatjuk meg Vi Moradit és a többi ellenállót. A jobb oldalt van az Első Rend körzete, ahol egy TIE/es Echelon parkol és itt található a Droid Depot is.

Látható, hogy a Maxis igen pontosan modellezte le a Galaxy’s Edge parkot, meglepően hasonlít a valódira, az egyes épületek, boltok és körzetek úgy helyezkednek el, ahogy Anaheimben vagy Orlandóban láthatók. Ételt vehetünk Ronto Roastersből és a Docking Bay 7-ből. Természetesen beszerezhetjük fénykardunkat és a kiberkristályt Savi műhelyéből, vagy az asztrodroidot a Droid Depot-ból, ill. az ajándéktárgyakat Dok Ondar antik boltjából. Viszont az épületek csak kívülről kidolgozottak, sajnos a belső tereket nem járhatjuk be, egyedül az Oga’s Cantina-t és a First Order Cargót láthatjuk belülről is. A boltokban vásárolható ételek, tárgyak mind megegyeznek a Galaxy’s Edge valódi kínálatával, erre figyeltek a fejlesztők. Érdemes jól körbejárni a Batuun, a járművekről, tárgyakról több hasznos, kánonba illő információt olvashatunk.
Ha megvan a fénykardunk, akkor a Black Spire / Fekte Torony előőrsön párbajra is hívhatunk más npc-ket. Ilyenkor a simek egymás között lejátsszák a párbajt, ha nyerünk, akkor megkaphatjuk az ellenfél kiber kristályát. Aztán ha már van saját R vagy BB típusú asztrodroidunk, akkor egy állandó társunk és segítőnk is lesz, ugyanis a kis droidunk könnyebben kinyitja a zárakat vagy eltereli az ellenség figyelmét.

Mind a fénykardot, mind a droidot fejleszthetjük és változtathatunk a kinézetén.
A játék során ugye döntenünk kell, hogy melyik oldalt támogatjuk. Ha az Első Rend mellett döntünk, akkor a Galaxy’s Edge képregényből ismert Agnon hadnagy parancsait követjük, ha az Ellenállást támogatjuk, akkor Vi Moradinak kémkedünk. Ha a semleges, köztes utat választjuk, akkor a Black Spire / Fekte Torony előőrsön maga Hondo fog megbízni minket különböző „törvényesnek” mondható csempész munkákkal. Az egyes oldalak iránti hűségünket egy status bar jelöli, az egyes frakcióknak teljesített munkáktól függ, hogy merre billen a csúszka.
Ahogy haladunk előre a küldetésekben, egy idő után megjelenik Rey és Kylo Ren is további npc-nek. Látszik, hogy a Maxis együtt dolgozott a Lucasfilmmel, ugyanis Rey kinézete a Star Wars: Allegiance című képregényt idézi: az öltözéke Az utolsó Jedikből van, a frizurája viszont már A Skywalker korára hasonlít – pont, mint a képregényben. Ellenben Kylo úgy néz ki, mint Az ébredő Erőben, ami itt kánonidegen, hiszen a történet néhány hónappal Az utolsó Jedik után játszódik. De legalább beszélgethetünk vagy akár fénykardpárbajra hívhatjuk Rey-t vagy Kylót.
A küldetések alapvetően illeszkednek a kánonba, de senki ne reméljen hatalmas történeteket.
Mindegyik küldetés abból áll, hogy felvesszük a feladatot a megbízótól, majd elmegyünk ide, meg oda, kinyitunk ládákat, vagy ellopunk információkat a másik féltől, szóba elegyedünk az npc-kel. Szóval alapvetően kémtevékenységet végzünk, főleg akkor, ha az Ellenállásnak vagy az Első Rendnek dolgozunk. A vadászgépekkel külső világokban is hajthatunk végre küldetéseket. Ilyenkor simünk beszáll az adott járműbe, majd annyit láthatunk, hogy elrepül a megadott célra. Utána kis feleletválasztós üzenetekben követhetjük végig, hogyan zajlik a küldetés, de a hajókat nem tudjuk itt irányítani. És mivel ez még mindig egy Sims játék, a küldetések teljesítése mellett figyelnünk kell simünk szükségleteire is, enni, inni, aludni, dolgát végezni, netán szórakoznia is kell, mint a való életben.

Ebben nyilvánul meg a Journey of Batuu előnye és hátránya is.
Mivel a Sims egy életszimulátor olyan, mintha mi magunk sétálnánk és szórakoznánk a vidámparkban, egyszerre érezhető virtuális élményparkozásnak és egyszerre egy Star Wars kalandjátéknak. Mindenki maga döntse el, hogy ez most jó vagy rossz, mindenesetre ennek tudatában érdemes vele játszani. A küldetések egy idő után elég egyhangúak lesznek és mivel annyira rengeteg tennivaló sincs itt, lehet, hogy hamar beleun a játékos. Érdemes mind három oldalon végig vinni a játékot, netán más-más karakterekkel, így jelentősen kitolható a játékidő.
Nagyjából 7–8 óra játék után elmondható, hogy a Journey to Batuu egy hangulatos Sims 4 dlc.
Megvan benne a Star Wars hangulat, sok utalás van a kánonra is és a játékos maga alakíthatja a karaktere sorsát. Viszont nem szabad elmenni amellett, hogy mint Star Wars játék, önmagában nem igazán állja meg a helyét – ez még mindig egy Sims játék, annak minden előnyével és hátrányával. Sajnos a meglehetősen magas árhoz képest relatíve kevés tartalmat kapunk, és ha valaki nem rendelkezik az alapjátékkal, akkor közel 40 eurót kell érte fizetnie, amely már a Squadrons jelenlegi ára. Ráadásul az ILMxLAB következő VR játéka pont a Galaxy’s Edge-ről fog szólni, amely feltehetően egy sokkal jobban kidolgozott, virtuálisan bejárható élményparkot fog jelenteni, mint ez a dlc.
Beigazolódtak a korábbi pletykák és találgatásaink azzal kapcsolatban, hogy az EA hogyan képzeli el a Star Wars játékok jövőjét. Az évi egy vagy két AAA játékok mellett a Journey to Batuu példájára várhatunk még hasonló Star Wars témájú kiegészítőket az EA egyéb játékaihoz. Ez egy költséghatékony megoldás, mert készítenek néhány mod-ot, aztán jól beárazva eladják, mondván, a Star Wars név önmagában elég lesz a sikerhez. Reméljük, azért emellett kapunk továbbra is olyan önálló játékokat, mint a Battlefront, a Jedi: Fallen Order vagy a Squadrons, mert a vérbeli rajongó azért ilyenekre vágyik.
A The Sims 4: Journey to Batuu megvásárolható PC-n és Mac-en az Origin és Steam klienseken, ill. a Playstation és Xbox saját áruházaiban.
The Review
The Sims 4 Star Wars: Journey to Batuu
Bejárható és látványos Sims 4 játék a Galaxy’s Edge alapján.
PROS
- Élethű másolata a Galaxy’s Edge-nek
- Kánon tartalmak
- Számos karakterfejlődési lehetőség
CONS
- Drága
- Kevés tartalom
- A Sims 4 része, nem önálló Star Wars játék
Review Breakdown
- Felemás