Az Oscar-díjas A rettenthetetlen producere – aki anno zöld utat adott a Star Warsnak a 20th Century Fox vezetőjeként – 84 éves volt.
Egy nap híján tíz évvel Ralph McQuarrie látványtervező művész halála után elhunyt a Star Wars készítésének egy másik legendás figurája, Alan Ladd Jr. is. A filmproducer halálhírét lánya közölte a Facebookon, hozzátéve:
„A filmekre és a filmkészítésre gyakorolt hatása a távollétében is tovább él.”
Alan Ladd Jr. producerként, valamint a 20th Century Fox és az MGM/United Artists stúdiók vezetőjeként olyan filmek elkészítésében vett részt, mint például az Egy új remény, A rettenthetetlen, A nyolcadik utas: a Halál, a Szárnyas fejvadász, a Tűzszekerek, a Volt egyszer egy Amerika, a Rendőrakadémia filmek, a Rocky IV, vagy az Űrgolyhók. Filmjei összesen több mint 50 Oscar-díjat nyertek több mint 150 jelölésből.
A producer a legendás filmszínész, Alan Ladd fiaként született 1937. október 22-én Los Angelesben. Filmes karrierje a hetvenes évek elején kezdődött, amikor filmszínészek ügynöke lett, olyan kliensekkel, mint Judy Garland vagy Robert Redford.
1973-ban lett a 20t Century Fox kreatív ügyekért felelős igazgatója, három évvel később pedig már a stúdió elnöke volt. Nem sokkal a Foxhoz való csatlakozását követően látta az akkor még be sem mutatott American Graffitit, George Lucas egyik korai filmjét, s találkozót kért az író-rendezőtől, hogy megtudja, van-e valami új remek ötlete.
S Lucasnak volt ilyen: egy karakter-vezérelt űreposzt vázolt fel a producernek. Annak ellenére, hogy kevés előzménye volt egy ilyen filmnek, s az Universal korábban visszautasította Lucas filmtervét, Laddnek tetszett az ötlet, és megbízta a fiatal filmest, hogy írja meg a Star Wars forgatókönyvét. Ladd a forgatás nehézségei alatt is harcolt a filmért a cégen belüli kétkedőkkel szemben.
„Laddie-vel egyszer beszéltünk a forgatókönyvvel kapcsolatban, (…) amikor azt mondta: »Nézd, számomra ennek semmi értelme, de bízom benned. Gyerünk, csináld meg.« Ez egyszerűen őszinte volt. Úgy értem, ez egy őrült film volt. Most már láthatod, tudod, milyen, de mielőtt elkészült volna, nem volt semmi hasonló. Nem tudtad megmagyarázni. Tudod, (…) olyan volt, mintha egy szőrös kutya vezetne egy űrhajót. Úgy értem, mi ez?”
– idézte George Lucas egyik korábbi nyilatkozatát a The Hollywood Reporter. Emlékezetes továbbá, hogy Alan Ladd Jr. volt, aki Lucas ügynökének azon kérésére, hogy növeljék a film költségvetését, belement abba, hogy a költségvetés növelése helyett Lucasé legyen a filmmel kapcsolatos merchandising-bevétel.
„Amikor ez az üzlet szóba került, azt mondtam, hogy rendben. Abban az időben a merchandising egyáltalán nem jelentett semmit. A cápához készült néhány cápa, de ennyi volt. Szóval azt mondtuk: »Adjuk meg neki a merchandising-jogokat, és ne adjunk neki emelést«”
– mesélte Ladd 2018-ban a The Hollywood Reporternek. A tavaly nyáron elhunyt J. W. Rinzler The Making of Star Wars című könyvében pedig így emlékezett Alan Ladd Jr.:
„Nem vagyok könnyen elérzékenyülő alkat, de amikor a film elindult, és hirtelen elkezdtek tapsolni, a könnyek elkezdtek kicsordulni a szememből. Ilyen még soha nem történt velem. Aztán a film végén tovább folytatódott az ováció, nem volt megállás – és egyszerűen soha nem tapasztaltam még ilyen reakciót egyetlen filmre sem. Végül, amikor vége lett, fel kellett állnom és kisétálnom a könnyeim miatt.”
A producer három évig volt a Fox elnöke, ezalatt 1600 százalékkal növelte meg a stúdió profitját. Később megalapította a The Alan Ladd Company-t, amellyel tovább halmozta a sikereket, majd az MGM/United Artists vezetője is volt. Ladd adott először rendezési lehetőséget Ron Howardnak, akiből később Hollywood egyik fontos direktora lett, s a Solo: Egy Star Wars-történet rendezését is ő vette a Phil Lord–Chris Miller párostól.
George Lucas a StarWars.com-on közzétett szerdai cikkben így búcsúzott Alan Ladd Jr-tól:
„Laddie szerette a filmet és hitt a filmkészítőkben. Azon kevés vezetők egyike volt, akik inkább a személyre, mint a projektre fogadtak. Laddie nélkül nem lenne Star Wars. Nem értette, miről szól a Star Wars, de hitt bennem és támogatta az elképzeléseimet. Csendes és megfontolt, független szellemiséggel rendelkezett, ami sok mesélőnek adott esélyt. Szembeszállt a stúdiókkal, és a megérzéseire hallgatott. Laddie nagy személyes és szakmai kockázatot vállalt a Csillagok háborújával és velem, és ezért örökké hálás leszek.”