Április végén jelent meg Cavan Scott új projektje, a Dooku: Jedi Lost, amely elméletileg hangoskönyvnek minősül, gyakorlatilag a régi rádiójátékokat idézi. A „darab” címszereplője Dooku Serenno gróf, az ő életének rengeteg eddig ismeretlen pillanatát és kapcsolatát ismerhetjük meg. A műből emellett újabb információkat kapunk a Jedi Rend egy szomorú foljtáról a Húsz Bukott vagy másképp Húsz Elveszett Jedi Mesterről.
Kikről is van szó?
A koncepció már A klónok támadása film esetében felmerült, a film egyik kivágott jelenete a „Lost Twenty”, azaz „A Húsz Elveszett” címet viseli. A jelenetben Obi-Wan Kenobi és Jocasta Nu jedi levéltáros a Jedi Könyvtár egy termében állnak, melyben különböző fejszobrok találhatók, közöttük Dooku grófé is. A bronzszobrok azt a húsz elveszett jedi mestert ábrázolják, akik a Jedi Rend több évezredes története során valaha elhagyták a rendet, különböző okokból – önként és békében. A huszadik ilyen mester volt Dooku gróf, aki – mint azt jól tudjuk – Darth Tyranus néven később sith nagyúr lett.
The Lost Twenty
No Description
A Húsz Elveszett Mester történetét a Legendák több műve is megemlítette, míg 2015-ben egy referenciakönyv kánonná is emelte létüket. Személyükről azonban eddig nem sokat tudtunk, leszámítva Dooku grófot, akinek múltja különben szintén a homályba burkolózott. Cavan Scott új könyve ezt a hiányt is pótolja, kiderül például, hogy Dooku a Serenno bolygót irányító Serenno házból származott. Az apja, a jediket torzszülötteknek tartó Gora gróf megtagadta Dookut és önként lepasszolta a Jedi Rendnek. Dooku azonban később, még jedi tanoncként, felfedezte családját, apja mellett anyját, Anya grófnét, valamint testvéreit, Ramilt és Jenzát. Utóbbival Dooku tanoncévei alatt annak ellenére szoros kapcsolatot ápolt, hogy a jedik mindenféle kötődést tiltottak.
Az ifjú Dooku kapcsolatrendszerében szintén fontossá vált barátja, a látnoki képességekkel megáldott Sifo-Dyas, aki később megrendeli a klónhadsereget. Sifo igazi bajkeverőként sok szabályszegésre rávette Dookut, így fedezték fel a Jedi Könyvtár egy titkos szobáját, a „Bogan Gyűjteményt”, melyben tiltott sith ereklyéket őriztek. (Ashla és Bogan a Világos és a Sötét oldal régi elnevezése a Legendákban és a kánonban egyaránt. A nevek Lucas korai Csillagok háborúja draftjára mennek vissza.) Valószínűleg ez ugyanaz a titkos terem, ahonnan a Jedi Rend felszámolását követően Palpatine Momin maszkját is megszerezte, de itt őrizték Darth Crawl fénykardját is, aki szintén a Húsz Elveszett Mester közé tartozott.

Darth Crawl története
A Húsz Elveszett Jedi Mester között olyan mestereket találunk, akik különböző okok miatt elfordultak a Jedi Rend eszméitől és életmódjától, legyen az akár családalapítás, vagy elvi ellenérzés. Talán nem meglepő, ha azt mondjuk, hogy a húsz mester közül nem Dooku volt az egyetlen, aki végül a Sötét Oldalhoz fordult. Rajta kívül legalább két korábbi jedi mester esetében elmondható ez: név szerint Trenis és Raddaki mesterekről.
Raddaki mester Sötét Oldalhoz vezető útját az kövezte ki, hogy nem értett egyet azokkal a jedi eszmékkel, miszerint egy jedinek fel kell áldoznia mindenét, beleértve a családot és a vagyont is. Raddaki később engedett a Sötét Oldalnak, s Darth Crawl néven hírhedt sith nagyúrrá vált. Crawl a Régi Köztársaság bukása idején harcolt az „Elvesztegetett Évek Csatájában” ahol győzelmet aratott.
Trenis személyéről keveset tudunk, továbbá azt is le kell szögeznünk, hogy nem lett mind a húsz elveszett jedi mester sith: volt, aki elhagyva a rendet vezér vagy vezető lett (feltehetőn politikai, de a Dooku: Jedi Lost ezt nem részletezi), más meg pusztán eltűnt a történelem színpadáról.
Darth Wrend története
Bár nem a Húsz Elveszett Jedi Mester közé tartozott, de nemrég egy másik régi sith nagyúr alakját is megismerhettük, Claudia Gray ugyancsak áprilisban megjelent könyvéből, a Master & Apprentice-ből. Ő nem más, mint Darth Wrend, aki azzal vált hírhedtté, hogy miután mindenki halottnak hitte, újra visszatért, hogy háborút indítson a jedik ellen! Gray regényéről, amelyben ugyancsak felbukkan Dooku, itt írtunk:
Nyitókép: A klónok támadása kivágott jelenete (Wookieepedia)