Néhány héttel ezelőtt a Star Wars Explained YouTube-csatorna készített egy érdekes, továbbgondolásra alkalmas videót ebben a témában. Alex Damon teóriája számos jó gondolatot tartalmaz, erre szeretnék részben reflektálni, részben ezt kiegészíteni, s mindenképpen a saját véleményemet formába önteni erről a kérdésről.
Miért is lenne Thrawn a Mandoverzum főgonosza? A legkomolyabb érv e teória mellett A mandalore-i második évadának 5. részében Ahsoka szájából elhangzott „Hol van Thrawn főadmirális?” kérdés, majd azt követően nem sokkal az önálló Ahsoka sorozat bejelentése. Gyorsan hozzá kell tennünk, hogy a rajongók által használt Mandoverzum kifejezés helyett talán helytállóbb a Filoniverzum, sőt, az Ahsokaverzum kifejezések használata, hiszen láthatóan A klónok háborúja és a Lázadók animációs sorozatokban felvázolt karakterívek folytatódnak tovább a Jon Favreau és Dave Filoni nevével fémjelzett élőszereplős sorozatokban. De minden bizonnyal ehhez a Valamilyenverzumhoz köthetjük a május 4-én kezdődő The Bad Batch animációs sorozatot, amelyben Fennec Shand karaktere is jobban összeköti az animációs és az élőszereplős világokat. Sőt, mondhatni ennek az egész Mandoverzum, Filoniverzum stb. kifejezéseknek sincs sok értelme, hiszen Dave Filoni anno még George Lucassal együtt rakta le ennek az alapjait, a lucasi karakterek máig fontos szerepet kapnak Filoni munkáiban (gondoljunk csak Boba Fettre és az önálló szériájára vagy Tarkin nagymoff szereplésére a The Bad Batchben). Ahsoka Tano, Hera Syndulla és a többiek tehát megérdemelt helyet kaptak a „Nagy Star Wars Univerzumon” belül. Nem is beszélve Thrawn főadmirálisról, aki már akkor is szerves részét alkotta ennek a világnak, amikor Lucas még leginkább fanfiction-nek tartotta a Bővített Univerzumot. A Lázadók sorozat, és Zahn azóta írt kötetei azonban nemcsak, hogy visszavezették a kánonba a kedvenc karakteremet, hanem rajongók újabb és újabb generációival ismertették és szerettették meg a galaxis legnagyobb katonai géniuszát.
Na de visszatérve az Ahsoka sorozathoz, többen készpénznek vesszük, hogy a széria gyakorlatilag folytatja a Lázadók animációs sorozatot, legalábbis abban az értelemben, hogy választ ad az ott megválaszolatlan kérdésekre, tehát Ezra Bridger és Thrawn hollétére. Filoni egyik interjúja alapján feltételezhető, hogy Ahsoka és Morgan Elsbeth párbaja még azelőtt játszódik, hogy a Star Wars fehér Gandalfja felkereste volna, az Ezra kérését hűen megtartó Sabine Wrent lothali magányában. Eléggé sanszos szerintem, hogy az új széria már a Lázadók epilógusa után veszi fel a fonalat, amikor Ahsokának már van valami sejtése arról, hogy hol van Thrawn.
Igen ám, de a Lázadókban egyáltalán nem Ahsoka, de nem is Sabine vagy Ezra volt a főadmirális igazi ellenfele, hanem Hera Syndulla. A twi’lek tábornok járta be az egyik legnagyobb utan az animáció óta, Hera azóta képregényekben, a Squadrons videójátékban, illetve az Alphabet osztag regénytrilógiában is szignifikáns szerepet kapott, s mondhatni Ackbar admirális mellett ő lett a kánon talán legismertebb és legkedveltebb lázadó főtisztje. Hera emellett Thrawn ellenfelévé is vált, ő ül a képzeletbeli dejarik-asztal másik oldalán, Thrawnnal szemben, s egész nyugodtan tarthatjuk a kánon Garm Bel Iblisének is. Éppen ezért kifejezetten reménykedem abban, hogy valóra válik az a pletyka, miszerint Hera Syndulla, illetve pilótái lennének a Rangers of the New Republic széria főhősei. Hera csapásmérő egysége vehetné fel a versenyt azzal a titokzatos fenyegetéssel, amely a Külső Peremvidéken észlelhető, s amelyről Carson Teva százados tett említést Cara Dune-nak a Nevarrón.
Azt is tudjuk, hogy a Favreau és Filoni által készített élőszereplős sorozatok egy katartikus fináléba torkollnak, amihez mi lehetne jobb téma, mint a Thrawnnal való összecsapás. Ez azért is lenne ideális, mert így nem bolygatják meg a kánon azon tézisét, hogy a galaktikus polgárháború a Jakkunál véget ért, Thrawn megjelenése nem az egész Új Köztársaságot fenyegetné, hanem egy részét, így csak egy kisebb flotta, Syndulla tábornok emberei néznének vele farkasszemet. Az eddigiek alapján úgy tűnik, hogy Jakku után maradtak még kisebb rivalizáló birodalmi haduracskák, ahogyan a legendákban is. Ráadásul a Bővített Univerzumban is az kavarja meg az esémenyeket, amikor öt évvel az endori csata után egyszer csak visszatér Thrawn az Ismeretlen Területekről és összerántja a birodalmi maradványokat. Na és mikor játszódik A mandalore-i és csatolmány-sorozatai?
Öt évvel az endori ütközet után!
Kelemen Richárd szerzőnkkel már volt egy kisebb belső vitánk azzal kapcsolatban, hogy mennyire ültethetnék át A Birodalom örökösei és a többi klasszikus Thrawn-regény eseményeit a kánonba. Szerintem ez nagyvonalakban igenis megoldható, ráadásul Favreau láthatóan a saját gyerekkori Star Wars-élményeit csempészgeti vissza a sorozataiba, ahogy Filonitól sem áll távol, hogy a Bővített Univerzum klasszikusait felhasználja. Ellenérv azonban, hogy Thrawn más a kánonban, mint a Legendákban. Sokan mondják, hogy Timothy Zahn új könyveiben egy sokkal pozitívabb hőst látunk, mint a Legendákban, akit végig a népe megmentése motivál. Ezzel sem értek azonban egyet, szerintem Zahnnál nincs két Thrawn, a Legendák és a kánon főadmirálisa egy és ugyanaz (erre egyébként Zahn is utalgat olykor az interjúiban – a szerk.). Thrawn a Lázadók és az Új Köztársaság számára továbbra sem jófiú, hanem egy kemény és kegyetlen antagonista, egy igazi machiavelliánus karakter, aki kíméletlenül alárendel mindent és mindenkit a célja elérésének. Lehet, hogy a cél nemes, mindenesetre Thrawn ravasz, számító és ha kell, kegyetlen is. Persze nem örömében követ el népirtást, vagy öl meg ellenségeket, de akkor sem habozik, ha áldozatot kell hozni a győzelemért. Ráadásul nézzük meg a kánon Lázadók sorozatának Thrawnját, ott minden zsenialitása mellett egy elég negatív és ellenséges figura – legalábbis Ezráék szempontjából.
De miért is jönne vissza Thrawn öt évvel az endori csata után? A Legendákban viszajött, hogy újjáépítse a Birodalmat, saját céljai és az Ismeretlen Területeken fenyegető veszély megfékezése számára. Ez a kánonban sem idegen fenyegetés, az Ismeretlen Területeken van valami agassztó, talán a Zahn-könyvekből megismert gryskek, talán valakik, akik náluk is rémesebbek. Thrawnt ugyanaz a cél, a népe megsegítése vezetheti vissza a Birodalomhoz. Szövetkezhetne persze az Új Köztársasággal is, de Thrawnnak erős és potens katonai szövetségesre van szükség, az Új Köztársaság pedig – köszönhetően Mon Mothma leszerelési rendeletének – minden, csak nem erős és potens katonai hatalom. Ellenben épül valami az Ismeretlen Területeken, közel a Chiss Birodalomhoz, ami az: az Első Rend. Ez persze lehet egy újabb fenyegetés a chissek számára, de akár egy közeli szövetséges is. Arra az érvre pedig, hogy Thrawn nem szövetkezne egy ennyire velejéig gonosz csoportosulással, azt mondom, hogy már egyszer eladta magát az ördögnek, a cél pedig számára mindig szentesíti az eszközt. Ráadásul még egy Snoke előtti Első Rend-kezdeménnyel van dolgunk, a későbbi Legfőbb Vezér még csak készülőben lehet, szóval a Rae Slone vezette, az Ismeretlen Területeken sodródó birodalmi flotta éppen jól jöhet egy önálló birodalmi maradvány – és a chissek számára szükséges erőforrások – megteremtésén fáradozó Thrawn főadmirális számára. Továbbá ahogyan Thrawn nem egy velejéig gonosz gazember, úgy Rae Sloane sem. Elképzelhető, hogy Thrawn egy saját birodalmi maradványt épít, de akár az is, hogy Snoke csupán a főadmirálisnak a Mandoverzumban bemutatandó bukása után veszi át a szerepet a flottánál. Persze ez a birodalmi maradvány sem egy igazi erős szövetséges még, de sejtjük, hogy Thrawn épít valamit Morgan Elsbeth segítségével, ami talán elég erős lehet kis Birodalmának kiterjesztésére.

Bár Rukh már nincs, hogy elárulja a főadmirálist, a Lázadókban is mindig valamiféle logikusan nem kiszámítható, az Erő misztikuma által irányított esemény (na és Konstantine admirális balféksége) húzta keresztül számításait, legyen az a Bendu, vagy a purrgilek. A Mandoverzumban pedig ilyen titokzatos természetfelletti erő, s nem is az ismert Ahsoka vagy Ezra, hanem az ismeretlen és misztikus Grogu karaktere.
Mi van ha végül „Baby Yoda” okozza majd a chiss vesztét?
A Damon és az én általam is felvázolt ötlethalmaz alapján tehát A mandalore-i, az Ahsoka és a Rangers of the New Republic is egy Thrawn elleni összecsapásba torkollna. Ez végső soron a Lázadók animációs szériát, s Ahsoka miatt A klónok háborúját is lezárhatná, különösen ha a togruta állampolgár elesne ebben az ütközetben.
Na de mi a helyzet a Book of Boba Fett szériával, az hogy kapcsolódik ehhez? Valószínűleg sehogy, az számomra egy ténylegesen független spinoffnak tűnik. Ráadásul ne feledjük, hogy a Lázadókban sem csupán Thrawn volt az egyetlen antagonista, ott voltak az inkvizítorok, de ott volt Maul is. Maul ráadásul Dooku és Grievous mellett A klónok háborúja egyik legemblematikusabb rosszfiúja volt. Bár Maul meghalt a Lázadókban, elképzelhető, hogy az öröksége tovább él, és Boba Fett a Vörös Hajnallal kell majd szembenézzen. Sőt amennyiben sikerül Emilia Clarke-ot megnyerni, hogy a kisvásznon is keltse életre Qi’ra karakterét, még a Solo rajongói is örülhetnének. Mindenestre szerintem a The Bad Batch is fel fog vezetni olyan eseményeket, amelyek a Book of Boba Fett sorozatba torkollnak majd, s talán ez az élőszereplős széria lesz az, ami továbbviszi, s esetleg le is zárja A klónok háborúja alvilági szálait.
Összegében tehát úgy tippelem, hogy az élőszereplős sorozatokban várható katartikus összecsapás egyben a Filoni-féle animációknak is a folytatásai, lezárásai lesznek. Mindenestre nyomatékosan felhívom mindenki figyelmét, hogy ez csupán egy szellemi játék a részemről, senki ne élje magát bele efféle teóriákba. Dave Filoni bizonyosan tudja, hová akarja kifuttatni az eseményeket, s minden bizonnyal úgy lesz jó, ahogyan megcsinálja. Az is csak tipp, hogy ez a nagy csata A klónok háborúja és a Lázadók szériák karaktereit, cselekményeit is továbbviszi, vagy legalábbis kikacsint rájuk. Már csak az hiányzik, hogy Meebur Gascon tábornok is felbukkanjon majd egy saját kis droidhadsereg élén!