Egy évforduló és egy fontos esemény miatt is érdemes foglalkozni azzal a témával, hogy mit adott a Dark Horse a Csillagok háborúja rajongóinak.
Kereken harminc éve, ezen a napon egyezett meg a Lucasfilm és a Dark Horse Comics, hogy utóbbi a jövőben Star Wars és Indiana Jones képregényeket fog kiadni – derül ki a Star Wars: Évről évre kötetből. Néhány nappal a harmincadik évforduló előtt pedig a Dark Horse bejelentette, hogy visszavonul a képregénykiadó eredeti főszerkesztője, Randy Stradley. A későbbi kiadásért felelős elnökhelyettes is kulcsfontosságú szerepet játszott abban, hogy a Dark Horse Star Wars-képregényei sikeresek legyenek.
A Dark Horse és a Lucasfilm kapcsolatának rövid története
1985-ben egy képregénybolt-tulajdonos, Mike Richardson azzal az ötletével kereste fel Randy Stradley-t, hogy indítsanak közösen egy képregénykiadót. Az első, 1986-os képregénykötetüknél (Dark Horse Presents) azzal számoltak, hogy ha tízezret sikerül eladni belőle, kijönnek nullszaldóra. Ehelyett ötvenezret értékesítettek belőle, s ahogy mondani szokás, a többi már történelem.
Amint azt már említettük, a Dark Horse Comics 1991. március elsején – tehát mindössze bő öt évvel a kiadó indulása után – megszerezte a Star Wars folytatásképregények kiadásának jogait. Ugyanezen év végén el is indították első Star Wars képregénysorozatukat, a kéthavonta megjelenő Dark Empire-t (amely magyarul 1997-1998-ban jelent meg Sötét Birodalom címmel a Semicnél). A széria kapcsán Cavan Scott, a mai kánon egyik legfontosabb és legjobb szerzője 2020 júniusában úgy nyilatkozott, hogy ez újította meg benne a Star Wars iránti rajongást
Ezt követően rengeteg további saját címmel jelentkeztek, amelyek közül érdemes kiemelni például A Vérvörös Birodalom történetfolyamot, amely a közelmúltban az utolsó magyarul megjelenő magyar Legendák-tartalom lett, s itt írtunk róla:
Emellett regények képregény-adaptációival is foglalkoztak, ezek közül érdemes kiemelni például az eredeti Thrawn-trilógiát. Szintén részt vett a kiadó a Shadows of the Empire (A Birodalom árnyai) multimédiás projektben. A kilencvenes években ráadásul gyűjteményes kötetekben elkezdték újra kiadni az eredeti Marvel Star Wars-képregényeket is, sok fiatal rajongót megismertetve a messzi-messzi galaxis képregényes világának hőskorával. A Star Wars Omnibusnak nevezett képregénykötetek között aztán saját címeikből is jelentek meg gyűjtemények, az én könyvespolcomon is csücsül kettő ilyen.
Ugyan eredetileg a klasszikus trilógia utáni időszakról szóló képregényekre szerződtek a Lucasfilmmel, később a Régi Köztársaság korából is hoztak történeteket (amelyekben szerepeltek például vitorlás űrhajók!). A remek A régi Köztársaság lovagjai, illetve a Köztársaság „Sötétkorában” játszódő Kóbor lovag képregények például John Jackson Miller munkáját dícsérik, aki nemcsak hogy könyveiről is jól ismert, hanem például utóbbi képregényszériához regényt is írt. Hasonlóan ahhoz, ahogy Michael A. Stackpole is egy Dark Horse képregénysorozatként kezdte anno a Zsivány Osztag sztorikat. A Dark Horse-nál megjelent Hagyatéknak köszönhetően több száz évvel tovább is léphettünk a filmes idővonalon. A kilencvenes évek végétől természetesen az előzménytrilógiához kapcsolódó történeteket is megjelentettek. Utolsó fontosabb címeik közül a 2014-es Darth Maul: Son of Dathomirt (Darth Maul: A Dathomir fia) kell kiemelni, amelyről két cikkünk is megjelent az elmúlt években. A sztori azért is különleges, mert eredetileg A klónok háborúja sorozathoz íródott, ám nem készülhetett el animációs formában. Viszont ez a történet a többi Dark Horse címmel ellentétben ma is kánonnak minősül.
2014. január 3-án aztán a StarWars.com-on bejelentették, hogy az immár a Disney tulajdonában álló Lucasfilm a szintén a Disney-tulajdon Marvel Comicsnál jelenteti meg a jövőben a Star Wars-képregényeket.
Ezzel véget ért a Dark Horse Comics Star Wars-képregényeinek 23 éven át tartó korszaka.
Ám ugyanezen év augusztusában a StarWars.com-on bejelentették azt is, hogy a Marvel Legendák-címkével ellátott gyűjteményes kötetekben eredetileg a Dark Horse által kiadott képregényeket tesz közzé. A közelmúltban ráadásul újra gyümölcsöző kapcsolatot alakított ki a Lucasfilm a Dark Horse-szal. Utóbbi könyvkiadó adta ki 2019 decemberében a The Art of Star Wars: Jedi Fallen Order, majd 2020 áprilisában a The Art of Star Wars Rebels művészeti albumokat.
A Star Wars-képregények megújítói
Azt ma már remélhetőleg senkinek sem kell bemutatni, hogy milyen fontos szerepe volt a Star Warsnak a Marvel képregénykiadó megmentésében – minderről mi is írtunk már a Ziro.hu-n. Azonban az 1991 és 2014 közötti időszakban a képregénykiadásért felelős Dark Horse szerepéről mindenképpen érdemes beszélni.
Az 1983-as A Jedi visszatért követően sötét időszak kezdődött a Csillagok háborúja rajongói körében, hiszen bár George Lucas korábban is beszélt esetleges új Star Wars-filmekről – ezzel kapcsolatban Varga Csongor remek összeállítását ajánljuk –, egyáltalán nem látszott, hogy mikor és hogyan jöhetnek új történetek a messzi-messzi galaxisból. Ezért a rajongók a Bővített Univerzum Lucastól sokszor nagyon független történeteihez nyúltak, amelyek főként regényekben jelentek meg.
Ebben az időszakban felüdülésként hatott, hogy a Marvel jó alapanyagok híján ellaposodott képregényeinek helyét a Dark Horse izgalmasabbnál izgalmasabb történetei vették át.
Kulcsfontosságú volt, hogy a Dark Horse igyekezett összehangolni a történeteit az akkoriban megjelent Star Wars-regények sztorijaival, sokszor pedig képregényre adaptálta azokat. Az akkori kánonrendszerben a Marvel képregényeinek sztorijai alacsonyabb szinten álltak – mint tudjuk, Jaxxontól George Lucast is a hideg rázta –, a Dark Horse C-kánon történetekkel operált, amelyeket a Lucasfilm is hitelesnek tartott. Bizonyos elemek, amelyek a Dark Horse képregényeiben jelentek meg, egészen a filmekig jutottak, így a mai kánon részét is képezik.
„A Dark Horse Comics több mint húsz éven át publikált remek Star Wars-képregényeket, és mindig köszönettel tartozunk nekik a mítoszhoz való elképesztő hozzájárulásukért (…)”
– mondta 2014 januárjában Carol Roeder, a Disney Publishing Worldwide Lucasfilmmel kapcsolatos franchise kiadási projektjeiért felelős igazgatója.
Carlos E. Muñoz, a Star Wars Comic Books Facebook-oldal gazdája szerint a Dark Horse Star Wars-képregényeinek sikereiben a cikk elején említett, a napokban visszavonult egykori főszerkesztő, Randy Stradley is kulcsszerepet vállalt. Nemcsak szerkesztőként, hanem ötletgazdaként, íróként és közösségépítőként is.

„A legnagyobb örökség, amit Randy akaratlanul is maga után hagyott, az a megközelíthetősége, a rajongókkal ápolt kapcsolata volt. A Dark Horse fórumai nagyon zsizsegtek a Star Wars-képregények csúcsidőszakában. Randy kapcsolatba lépett velünk és igyekezett válaszolni minden kérdésünkre és aggályunkra. Ráadásul az internet ezen parányi szeglete miatt a Star Wars képregényrajongói közül sokunk között alakult ki máig tartó barátság”
– fogalmazott Muñoz. Összességében tehát a Dark Horse nemcsak fontos történeteket adott a Bővített Univerzum rajongói számára egy olyan időszakban, amikor mozivásznon nem lehetett új történeteket élvezni a messzi-messzi galaxisból, hanem kapcsolatot is tartott a rajongókkal. Köszönet mindenért, Randy Stradley és Dark Horse Comics!