Ron Howard korábbi kijelentése alapján nem várhattuk, hogy a jövőben sok minden kiderül a Vörös Hajnalról. Ám végül kiderült ez-az a rejtélyes szindikátusról, összeszedtük a tudnivalókat.
A Solo: Egy Star Wars-történet a kevésbé sikeres Star Wars-filmek közé sorolható – ez részben az időzítésnek, részben a marketing hiányának köszönhető, de a rajongók egy része a címszereplőt alakító színésszel (Alden Ehrenreich) nem volt kibékülve vagy éppen a történet volt kevésbé szimpatikus számukra. Ezek tükrében csekély esély volt arra, hogy mozivásznon ismét láthassuk a történet szereplőit egy folytatásban.
A film Disney+-os debütálása után érkező pozitív visszajelzések még adhattak talán némi reményt arra, hogy ezen a platformon akár egy minisorozat formájában folytatást kapjunk és így a lelkes #MakeSolo2Happen kampány követőinek igénye is ki legyen elégítve. Ám annak idején Ron Howard egy talkshowban elmondta, ő nem tud folytatásról.
(Ugyanakkor a címszereplő Alden Ehrenreich pont azt mondta, ő hallott valamit egy esetleges folytatásról. Egy másik nyilatkozatában pedig arról beszélt, Han Solo már nem fontos része az életének. Nem sokkal később már úgy fogalmazott, ismét eljátszaná a karaktert, szóval nála teljes a káosz. Amúgy a film magyar szereplője, Vajda Attila is azt mondta a Ziro.hu-nak, szívesen bújna ismét Sagwa, a vuki bőrébe – a szerk.)
Howard bejelentésével sajnos annak is csökkent az esélye, hogy kiderüljön, mi lett Han szerelmével, Qi’rával, akit utoljára a First Light fedélzetén láthattunk, amint átveszi Dryden helyét a Vörös Hajnal vezetőjeként Maul mellett. Maulról a Lázadók animációs sorozatból tudjuk, hogy végérvényesen végzett vele Kenobi a Tatuinon, így lehetett tudni, hogy ő már nem vezeti a Birodalom uralma idején a rejtélyes szindikátust, ha egyáltalán létezett az még ekkor. Gyakorlatilag semmit nem lehetett tudni róluk és Howard bejelentése alapján nem is volt valószínű, hogy lehet majd valamikor. De vajon tényleg csak ennyit lehet tudni erről a bandáról?
A jelenleg futó nagy volumenű (A Köztársaság Fénykorán kívüli) Marvel-képregények mind A Birodalom visszavág és A Jedi visszatér közötti egy évben játszódnak. Ezekből megtudhatjuk, hogyan tett szert Luke egy sárga – egyébként a Köztársaság Fénykorában készült – fénykardra A Jedi visszatérben látott zöld előtt; hogy Vader járt az Exegolon, ahol Palpatine-nak már készen volt a flottája, amit a Skywalker korában láthattunk; hogyan jutott Doctor Aphra majdnem egy nihil Ösvény-hajtóműhöz; de együtt izgulhatott az olvasó Beilert Valance fejvadásszal, akit majdnem minden céhtársa meg akart ölni. A szűk időintervallum, amit kitöltenek ezek a képregények, elkerülhetetlenné tette, hogy – a Vader lezuhanhoz hasonlóan – összefonódjanak a képregények, ennek a mértéke azonban számomra is meglepő méreteket öltött. A Star Wars sorozat, a Darth Vader sorozat, a Doctor Aphra sorozat és a Bounty Hunters sorozat mind egy nagy, összefonódó, saját minisorozattal és több egyszeri füzettel kiegészített történetté, a War of the Bounty Hunters sztorivá fűződik össze, aminek a kezdeti mozgatórugója ki lenne más, mint a karbonitba fagyasztott Han Solo.
Miután Boba Fett a Bespinen megkapta Han Solo karbonitba fagyasztott testét Darth Vadertől, le akarta szállítani Jabbának. A Birodalom visszavágból azonban az már nem derült ki, hogy ez a tömb elég instabil volt, ezért egy kitérőt kellett tennie a Nar Shaddaara, hogy stabilizálják a karbonittömböt. Miközben ő feketére festett (egyébként baromi menő) páncélban törlesztette ennek az árát egy arénában, rejtélyes idegenek elrabolták a karbonittömböt. Tudtán kívül emiatt hatalmas vérdíjat tűzött ki Boba fejére Jabba és rengeteg fejvadász jó ötletnek tartotta felvenni az érte járó pénzt. Eközben Han Solo elrablóiról is többet megtudhatunk néhány verőlegényen kívül.
Egy vékony köpenybe burkolózó nő vezeti őket a Vermillion nevű hajóról, melyen a Vörös Hajnal jelképéhez hasonló minta látható.
További kapcsolódási pont volt a bűnszövetkezethez Margo, az imroosi segéd, aki Dryden Vos hajóján is fogadta a Beckettéket a Solóban. A köpenybe burkolózó nő egy holoüzenetben értesítette Jabbát és a Hutt Klán többi tagját, rengeteg más frakció mellett, hogy a Vörös Hajnal visszatér a galaktikus színtérre. Arra bátorította az üzenet címzettjeit, keressék fel a Vörös Hajnalt olyan ügyletekkel, amelyeket mások nem tudnak végrehajtani – mint például megszerezni Han Solo karbonitba fagyasztott testét, amelyet felajánlott egy aukción.
A rejtélyes nőről eztán kiderült, hogy nem más, mint Qi’ra, a Vörös Hajnal most már egyedüli vezetője.
Felmerül a kérdés, hogy vajon mi történt ezalatt a tizenhat év alatt a Vörös Hajnallal, amire közel mindenkinek ugyanaz a reakciója: a szindikátusról mindenki úgy tudta, hogy legyőzték, elpusztították és megszűnt létezni. Épp ezért a legtöbb vendéget az aukción meglepte a szervezet gazdagsága és hatalma. Az olvasót pedig talán az lepheti meg leginkább, hogy Qi’rából mennyire gátlástalan és hidegvérű, mindeközben nagyon bátor (bár a végeredményt tekintve inkább vakmerő) vezér lett. Akár a volt szerelmét is odadobta volna megfelelő támogatásért a csőcseléknek, trükkösen becsapta Jabbát és a Hutt Klánok ellen hergelte.
Miután Vader fizetés nélkül akarta elvinni Solót az aukcióról, beleáll a Nagyúrba, megalázza a Birodalmat és aztán egyedül kiáll vele párbajozni. Ebben a párharcban volt egy kis utalás is elrejtve a Baljós árnyakra, mikor Kenobi és Maul küzdöttek egymással.
Mindemellett az is kiderül, hogy Qi’ra vezetése alatt a szervezet titokban gyarapodott, hatalmas fegyverarzenált vásároltak fel és válogatott ügynököket toboroztak soraikba, akár más bűnszervezetekből is. Ilyen veszélyes elem volt például az Uprisingban megismert bérgyilkosnő, Deathstick, vagy Jabba egyik kedvenc fejvadásza, a shani fajba tartozó Deva Lompop, akinek a segítségével sikerült ellopni a befagyasztott Solót Fett-től. Aki pedig ellenáll nekik, azokat eltörölték, mint például a Mourner’s Wail Syndicate-et, akik nem kívántak csatlakozni a Vörös Hajnalhoz.
A szindikátus felbukkanásának hatása – és így Qi’ra sorsa is – még alakulóban van, hisz a bejelentések alapján még várat magára legalább 12 füzet szeptemberben és októberben. Ugyanakkor az már biztos, hogy a War of the Bounty Hunterst Qi’ra legalább, de feltételezhetően az egész szindikátus túléli. A képregényekért felelős alkotó, Charles Soule ugyanis bejelentette, hogy a most futó képregények után Crimson Reign címmel egy minisorozat indul, ami a Hajnalra és Qi’rára koncentrál.
Néhány borítóvariáns és kép is megjelent a bejelentéssel kapcsolatban. Az egyiken a Kylo Ren felemelkedése képregényből feltűnik egy ismerős alak, a Ren Lovagok korábbi vezére, Ren, körbevéve egy osztagnyi Tie Defenderrel. Érdekes vonalat és a Hajnal hatalmának nagyságát is mutathatja a Ren Lovagokkal ápolt kapcsolat.
A fentiek fényében az számomra szinte teljesen biztos, hogy Solo 2-t nem fogunk kapni (hacsak a Lando sorozat nem lesz az – a szerk.), de legalább így kiderült Qi’ra és a Vörös Hajnal sorsa. A hatalmukat tekintve talán nem is olyan elrugaszkodott az a teória sem, hogy még találkozhatunk velük esetleg a decemberben induló The Book of Boba Fett élőszereplős sorozatban is.