Maul kétségkívül az egyik legkedveltebb karakter a Star Wars-galaxisban. Viszont a rajongók közül kevesen gondolnának arra, amit Freddie Prinze Jr., Kanan Jarrus angolhangja vetett fel egy évvel ezelőtt Maul alakjával kapcsolatban. Prinze a görög mitológia elátkozott királyával, Sziszüphosszal állította őt párhuzamba, mivel mindketten folyvást újrakezdték nagyratörő terveiket, hogy újra és újra elölről kelljen kezdeniük mindent. Mivel nemcsak történész, hanem klasszika-filológus is vagyok, s így erősen érdekel a görög civilizáció, ez a felvetés elgondolkodtatott. Jelen cikkemben Darth Maul vereségeit és újrakezdéseit mutatom be olvasóinknak.
„Darth Maul Sziszüfosz… Megátkozták, hogy egy sziklát görgessen fel egy hegyre, csak azért, hogy aztán az visszaguruljon a hegy aljára, egészen az örökkévalóságig. Ez Maul küldetése. És érti a poént, emberek. Tudja, hogy így van, de egyszerűen megátkozták, hogy ezt az életet élje.”
(Freddie Prinze Jr. [Kanan Jarrus angolhangja])
„Azt szoktuk mondani Maulról, hogy ő az a karakter, aki bennrekedt egy felemelkedésekből és bukásokból álló ciklusban. Ő Sziszüfosz, akit arra ítéltek, hogy felgörgesse a sziklát a hegy tetejére, s amint a hegy csúcsára ér, a szikla kicsúszik a kezei közül, s visszagurul a hegy aljára. Neki pedig vissza kell mennie, hogy újrakezdje, s ez így megy örökkön-örökké.”
(Sam Witwer [Maul angolhangja A klónok háborúja és a Lázadók animációs sorozatokban])
Sziszüphoszt alapvetően a következőkről szokás ismerni. Korinthosz alapító királya volt, egyben korának legravaszabb embere, s elképesztően gátlástalan. Irtózatos bűnőket követett el, amelyek közül itt csak egy rövidke válogatást közlök, a teljesség igénye nélkül: pusztán csak hatalmát növelendő meg akarta gyilkolni jószívű testvérét, Salmoneust; megerőszakolta az unokahúgát, hogy „különleges vérű” gyermekeik szülessenek, akiket felhasználhat aljas üzelmeihez; s foglyul ejtette a Halált, mert úgy döntött, hogy örökké akar élni. Mindennek büntetéseként az Alvilágban egy hatalmas sziklát kell felgörgetnie egy hegy tetejére, amely azonban közvetlenül a csúcs előtt mindig visszagurul, neki pedig mindig újra kell kezdenie a kínkeserves munkát.
Innen ered a sziszifuszi munka (=fárasztó és értelmetlen feladat) kifejezés.
Maul hasonlóképpen folytonos újrakezdésre kényszerült, s rendre a siker küszöbén. Darth Sidious tanítványa volt, a Sith reménybeli Sötét Nagyura. Ledöfte Qui-Gon Jinnt, a Jedi Rend egyik bajnokát, s kis híján végzett Obi-Wan Kenobival is, ám ekkor Obi-Wan derékban kettészelte őt, s Maul egy mély aknába zuhant. Erőképességei révén döbbenetes módon túlélte mindezt, bár megőrült az élmény hatására. Teste alsó részét egy pókszerű géptesttel pótolta, s a Lotho Minor bolygó barlangjaiban tengődött mintegy tíz éven át. Ez volt az első bukása.
Innen mentette őt meg öccse, Savage Opress, miután anyjuk, az Éjnővéreket vezető Talzin anya tudomást szerzett Maul hollétéről. A Dathomirra hazatérve Maul új géplábakat kapott, s Talzin anya egy fájdalmas rituáléval az elméjét is meggyógyította. Megtörtént az első újrakezdés, s Maul legelső célja a bosszú volt Obi-Wan Kenobival szemben. Raydonia világán a védtelen civileket mészárolva s kilétét felfedve csalta oda Kenobi mestert, aki Asajj Ventress közbeavatkozása révén menekült meg a csapdából. Mault frissen verbuvált kalózserege is elhagyta, míg öccse, Savage elvesztett a fél karját. Egy kis hajón menekültek, amelyet rakétatalálat ért, így végül lezuhantak, de viszonylag épségben túlélték az incidenst. Ez volt a második bukása.
Az újrakezdés nem váratott sokat magára, mivel Pre Vizsla, a mandalore-i Halálőrség vezére, s jobbkeze, Bo-Katan Kryze találták meg a két fivért, akiket Vizsla egyelőre életben hagyott. Maul magához térve demonstrálta sith erőtechnikáit és üzletet kötött a Halálőrséggel: Mandalore Vizsláé lesz, ha segít Maulnak bosszút állni s felépíteni egy alvilági birodalmat. Közös erővel hamar behódolásra bírták a Fekete Napot, a Pyke Szindikátust és a Hutt Kartellt is, majd pedig Mandalore-on puccsot hajtották végre Satine Kryze hercegnő kormánya ellen. Ekkor viszont Vizsla elárulta és bebörtönözte Mault és Opresst. Ismét kezdődhetett minden elölről.
Nemsokára viszont ismét felfelé ívelt a pályája. Öccsével megszöktek a börtönből, s magukkal vitték új szövetségesüket, a még Satine Kryze által bebörtönzött korrupt exminiszterelnököt, Almecet. Maul párbajra hívta ki Vizslát, aki ezt elfogadta, vesztére. A harc azzal ért véget, hogy Maul lefejezte Vizslát a legendás Sötétkarddal, Mandalore nagyságának jelképével, s átvette a hatalmat. Obi-Wan ezután sikertelenül próbálta megszöktetni Satine hercegnőt, aki iránt gyengéd érzéseket táplált, s mindketten Maul fogságába estek. Az új Mand’alor sajnos rájött, hogyan tudná a legnagyobb fájdalmat okozni Kenobinak, s a Sötétkarddal megölte Satinet, majd bezáratta Obi-Want. Úgy tűnt, ezúttal minden Maul szája íze szerint alakul. Nem így történt.
Egykori mestere, Darth Sidious személyesen tört be a mandalore-i uralkodói palotába, megölve az őröket, majd fénykardra kelt Maullal és annak öccsével. Sidious két fénykardjával rövidesen felnyársalta Opresst, aki bátyja karjai közt halt meg, majd Maul is vereséget szenvedett. A Sith Sötét nagyura a villámló erővel eszméletvesztésig kínozta Mault, majd fogságba hurcolta a Stygeon Prime-ra, a kínzókamrákba zárva őt. A nagyravágyó dathomiri ismét a mélybe zuhant.
Új szövetségese, Almec azonban jobbnak látta, ha megpróbálja visszaszerezni uralkodóját, így a Halálőrség Maulhoz hű erői Rook Kast és Gar Saxon vezetésével hamarosan kiszabadították őt. Dooku gróf parancsára Grievous tábornok üldözte Maul erőit, majd szándékosan hagyta visszavonulni őket, mivel Sidous és Dooku így remélték előcsalogatni Talzin anyát, akit komoly kockázatnak tartottak a terveikre nézve. Maul valóban felvette a kapcsolatot anyjával, aki azonban felettébb jó tervet kovácsolt, s az Ord Mantellen vívott csata Maul és Grievous erői között a tábornok és Dooku gróf foglyul ejtésével ért véget. Maul úgy tett, mintha megpróbálná a maga oldalára állítani a szeparatisták vezérét, de ez csak csel volt részéről. Ő és Talzin anya is tudták, hogy Dooku átállást fog színlelni, de ez bőven elég is volt számukra, hiszen csak ellenállás nélkül akarták a Dathomirra vinni, hogy őt felhasználva Talzin anya visszatérhessen az anyagi világba. Minden ment, akár a karikacsapás. Vagy mégsem?
Maul hajóját jedi támadás érte, aminek leple alatt Grievous megszökött, s kapcsolatba lépett Sidiousszal, aki utasította őt, hogy találkozzanak a Dathomiron. Odaérve pedig összecsaptak a Talzin anya által megszállt Dookuval és Maullal, míg a Konföderáció droidserege megütközött a Halálőrséggel és Talzin anya követőivel. Bár Dookuból kilépve Talzin anya ismét testet öltött, s komoly ellenfelet jelentett Sidious számára is, a csata egyre inkább a sith javára kezdett fordulni, Talzin visszavonulásra utasította és az Erővel a távolba lökte Mault, akit a Halálőrség vitt magával, miközben látnia kellett, hogy anyját Grievous fénykardhegyre tűzi, végérvényesen megölve őt. Újabb csavar.
Maul viszont még ekkor is a Mandalore ura volt, alvilági befolyását pedig rövidesen bővítette is, egy fiatal maffiafőnök, Dryden Vos és szervezete, a Vörös Hajnal csatlakozása révén. A klónháborúk utolsó napjaiban, két nappal Mandalore-ra való visszatérését követően viszont Maul már úgy látta, hogy a helyzet válságos, s ellensége, Sidious hatalomátvétele a Köztársaság felett küszöbön áll, így neki és követőinek suttyomban annyi hatalmat kell megszerezniük, amennyit csak lehetséges, hogy megérjék egy kedvezőbb nap eljövetelét és lecsaphassanak. Az események felgyorsultak a Köztársaság Rex parancsnok vezette erőinek érkezésével, akiket Bo-Katan Kryze ellenálló egységei és az exjedi Ahsoka Tano segítettek. Maul utasította alvezéreit, köztük Drydent, hogy rejtőzzenek el, megölette Almecet, aki túl sokat tudott, majd megküzdött Ahsokával. Sikertelenül próbálta átállítani, s végül vereségét szenvedett tőle, Ahsoka és Rex pedig elindultak Coruscant felé az elfogott Maullal. Az a bizonyos szikla ismét visszagurult.
Ám időközben Darth Sidious kikiáltotta magát Uralkodónak, s kiadta a 66-os parancsot, így a klónkatonák Ahsoka ellen fordultak. Nem sikerült megölniük, ő pedig figyelemelterelés végett szabadon engedte Mault. Ez utóbbi igen jól sikerült. Maul pusztán az Erőt használva halomra mészárolta a klónokat a csillagrombolón, majd elpusztította a hiperhajtóművet, így a hajó kiszakadt a hipertérből., s egy hold vonzásába kerülve zuhanni kezdett. Maul és Ahsoka ismét összecsaptak, amely végül Ahsoka kényszerű visszavonulásával ért véget, hogy megmentse Rexet az őt árulóként kezelő klónoktól. Mandalore hajdani ura pedig ismét szabad volt.
Ezt követően jódarabig hiányosak az ismereteink Maul életére vonatkozóan. A yavini csata előtt tíz évvel került sor az ifjú Han Solo összetűzésére a Vörös Hajnallal, ami Dryden Vos halálához és Han egykori kedvesének, Qi’rának a szervezet élére emelkedéséhez vezetett. Utóbbi kapcsán kiderült, hogy a szindikátust a háttérből továbbra is Maul vezette. A yavini csata előtt három évvel viszont egy elgyötört Mault fedezett fel Ezra Bridger a Malachor bolygón, egy ősi sith szentély romjai közt. Maul azt állította, hogy pont azt a sith holocront keresi, mint Ezra, s az együtt töltött rövid idő alatt megtanított egyet s mást a fiúnak a Sötét Oldal használatáról. Rövidesen feltűntek a még élő birodalmi inkvizítorok, akik közül Maul megölte Ötödik Fivért és Hetedik Nővért, míg az utolsó inkvizítor, Nyolcadik Fivér a sith templompiramis oldaláról lezuhanva halt meg.
Viszont kiderült, hogy sajna egyfelől közeleg maga Vader nagyúr, másfelől pedig a templom egyben egy sith harci támaszpont is, amely – hogy, hogy nem – egy rendkívüli erejű tömegpusztító fegyvert rejt magában. S mily meglepő, Maul ezért az eszközért jött a bolygóra, s erős vágyat érzett arra, hogy használja is azt. Ezra pedig, akit Maul előreküldött, tudtán kívül éppen aktiválni készült a támaszpont irányítóközpontját. Maul megvakította Kanan Jarrust, majd látszólag a halálba zuhant, Nyolcadik Fivér után, míg Ahsoka a megérkezett Vaderrel csapott össze a vezérlőteremben, megmentve Ezrát. Látszólag ez volt Dathomir fiának végszava.
Látszólag. Maul visszatért, hogy rávegye Ezrát: a malachori sith holocront és Kanan jedi holocronját egyszerre felhasználva tudják meg, hogyan lehet legyőzni a Sidioust. Ez nem derült ki számára pontosan, az ellenben igen, hogy régi ellensége, Obi-Wan életben van, s köze van a válaszhoz. Később, a Dathomiron egy Éjnővér rituálé révén, a sikerrel manipulált Ezra segítségével azt is megtudta, hogy a Tatuinon kell keresnie Kenobit, s ott találja Luke Skywalkert, aki legyőzheti a sithet. A bolygón Ezrát becsapva találta meg Kenobit, s úgy tűnt, három nagyszerű sikert arathat egyszerre: bosszút áll Obi-Wanon, majd megszerzi Ezrát és Luke-ot sötét céljainak. A nagy terv villámgyorsan foszlott semmivé. Obi-Wan pár másodperces fénykardpárbajban halálra sebezte Mault. Az öreg jedi már régóta nem érzett haragot iránta, sőt, karjaiba vette a haldoklót, hogy az nyugodtabban mehessen el. A szikla még egyszer, utoljára visszagurult, hogy Dathomir fiának már soha többé ne kelljen újra felfelé görgetnie. Obi-Wan a végtisztességet is megadta Maulnak, jedi szokás szerint hamvasztva el a testét egy halotti máglyán.
Maul életútját hatalomvágy, erőszak, mások kihasználása, aljas trükkök és kínkeserves újrakezdések sora szegélyezte, akárcsak a mitológiai Sziszüphoszét.
Ám története nem csupán ezek elkerülésére figyelmeztet bennünket. Arra is megtanít, hogyan kell felállni, ha az élet a padlóra sújt, s újrakezdeni, magunkért és pozitív célokért.