A mandalore-i 13. fejezetében (S02E05) végre megtörtént az a pillanat, amire oly régóta vártak a rajongók: élőszereplős produkcióban láthattuk Ahsoka Tano karakterét. Az epizód végén Ahsoka a Tython bolygóra irányította Din Djarint, hogy az ottani ősi jedi templom romjainál Grogu az Erő segítségével eldönthesse további sorsát vagy akár kapcsolódjon egy másik, még élő jedihez. De mit tudunk a bolygóról és az ottani templomról? Mi lehet az a „látókő” a hegy tetején, amiről Ahsoka beszélt? A bolygó már szerepelt a kánonban és a Legendákban is, így a jelenlegi ismereteink alapján összeszedtük nektek, mit érdemes tudni a Tythonról.
A bolygó a Legendákban
A Tython Legendákban és a kánonban is a Mélymagban található meg. A bolygó felszíne erdős, magas hegyekkel borított és a kontinensek között óceán terül el. Mélyen átjárja az Erő és az Ahch-To, Ossus, Jedha vagy Coruscant világaihoz hasonlóan itt is megtalálható a jedi rend egyik ősi temploma.
A Legendákban a bolygót legelőször a Darth Bane: A kettő szabálya című regényben említették. A regényben Darth Bane és tanítványa, Darth Zannah felfedezik a rég elfeledett világot. Bane elutazik a Tythonra, ahol a régi jedi archívum romjainál a korábbi sith nagyúr, Belia Darzu holokronját keresi. A regényből kiderül, hogy Tython volt az a világ, ahol a Je’daii Rend megalakult és itt épült a rend első temploma is több mint 25000 évvel a yavini csata előtt. A templom aztán többször is feledésbe merült az évezredek alatt, ahogy a rend más világokra helyezte át a székhelyét.
A Tython világának részleteit a szintén Legendák-tartalomnak minősülő Star Wars: The Old Republic MMORPG játékban ismerhettük meg.
Jedilovag vagy consular karakterünk kiképzését a Tythonon kezdhetjük el. A játék prológusában láthattuk, hogy miután Darth Malgus és csapatai megtámadták a Coruscantot, lerombolták az ottani jedi templomot. A megmaradt jedik felkutatták az akkor már rég elhagyott Tythont és ide helyezték át a rend központját.
A nyílt világú játékban lehetőségünk van bejárni és közelebbről is megismerni a bolygó helyszíneit. Tython jedi templomát magas hegyek veszik körül, egy nehezebben megközelíthető fennsíkon. Tőle északra található Gnarls és a jedi enklávé, vagyis az akadémia, ahol a fiatalok korai kiképzése folyik. A templomtól keletre a hegy tetején van a Kalikori nevű település. Ez a falu ad otthont egy üldözött twi’lek népcsoportnak, akik a köztársaság védelme alatt állnak. Az elnevezés később felbukkant a kánonban: a Lázadók animációs sorozatban ez volt Hera Syndulla családi totemjének neve. A twi’lek telepesek terjeszkedése felbőszítette Tython őslakosait, a flesh raider névre hallgató fajt (amely a rakaták alfaja valójában). Az ő területeik a falu mellett találhatók.
Ettől távolabbra olyan ősi helyek vannak, mint Kaleth romjai vagy a „Kohó”, ahol a padawanok elkészítették első fénykardjukat. A jedi templom felépítésében nagyon hasonlított a coruscantira. Itt székelt a jedi tanács, Satele Shan nagymester vezetésével, itt folytak a tanácskozások, a kiképzés és az archívum is működött. Alig tizenhárom évvel azután, hogy ide költözött a jedi rend, a Sith Birodalom megtámadta Tythont és lerombolta ezt a templomot is. A jedik elmenekültek, a bolygót a sorsára hagyták. Később egy katasztrófa során a bolygó felszíne súlyos pusztítást szenvedett el, a helyszínen megnövekedett a sötét oldal energiája.
A Legendákban egyébként két holdja volt a Tythonnak: Ashla és Bogan, amely az Erő világos és sötét oldalát jelképezte. Mindkét elnevezés az Egy új remény korai forgatókönyv-változatából ered. Bár az Ashla név Ahsoka karakterének esetében is felmerült, végül elvetették. Ennek ellenére a kifejezések beszivárogtak a kánonba: a Lázadókban e két nevet emlegette Bendu a jedik és a sithek analógiájaként, s a lasatok is Ashlának nevezték a világos oldalt az animációs sorozatban. Az Ahsoka regényben ráadásul maga a főhős is használja ezt álnévként, míg A klónok támadása togruta ifjonca szintén Ashla néven fut. A Dooku: Az elveszett Jediben pedig a Jedi Könyvtárnak van egy tiltott Bogan gyűjteménye, amelyről itt írtunk bővebben.
A Legendákban említették a Tythont továbbá a Távoli csillagok című regényben és a Dawn of the Jedi képregényekben is.
A bolygó a kánonban
A kánonban eddig csak elvétve bukkant fel. Elsőként a Fantasy Flight Games kiadásában megjelent Nexus of Power forráskönyvben említették – igaz, az FFG játékkönyveinél sose tudni pontosan, mi a kánon és mi a Legendák-információ. Úgy hivatkoznak a bolygóra, hogy itt holokronok és adatkártyák vannak telis-tele a jedik bölcsességeivel és aki ezt felfedezi, páratlan erőhöz juthat.
A Star Wars: Bolygók és helyszínek című képes útmutatóban azt olvashattuk, hogy a bolygó létezése a mítoszok ködébe veszett. A könyv szerint néhány jedi tudós azt állította, hogy Tython volt a jedik első templomának helyszíne. A Skywalker kora képes útmutatóban is van egy utalás. A szent jedi írások egy leírást tartalmaznak a bolygó nevezetes vadállatairól.
A Doctor Aphra képregényekben viszont már láthattuk is a bolygót. A képregénysorozat 40. számában a plagizáló régésznő Dr. Celi Aphra a Tythonra vezette el Vader nagyurat. Mindezt azzal a céllal, hogy megmentse a szeretteit a Lázadók Szövetségénél. Plusz el kívánta terelni a Birodalom figyelmét a Lázadók titkos hothi bázisáról. A Tython déli részén lévő hófödte hegycsúcsokon Vader és rohamosztagosai felfedezik a The Martyrium of Frozen Tears (A Fagyott Könnyek Mártíriuma) nevű ősi szentélyt. Az épület kiberkristályból készült és az Erő segítségével bűnbánatra kényszeríti az ide betérőket. Amikor Vader belép,
látomásai támadnak, amelyben saját múltja elevenedik meg előtte. Látja ahogy áttért a sötét oldalra, a párbajt Obi-Wannal és Padmé halálának részleteit.
Aphra arra is rájön, hogy Vader képességei legyengülnek, amíg a szentélyben tartózkodik. Talán ehhez a szentélyhez köthető az a bizonyos „látókő”, amiről Ahsoka beszélt Djarinnak? Lehet, hogy itt visszatérnek majd Grogu elfeledett emlékei is? Reméljük, ezekre a kérdésekre mihamarabb választ kapunk A mandalore-i következő részeiben.