A The Bad Batch 11. és 12. epizódjában a központi szerepet a Ryloth bolygó és a Syndulla-família játszotta. A twi’lek faj szülőföldjének vérzivataros története jól ismert az animációs sorozatokból, A klónok háborújában láthattuk, ahogy Cham Syndulla katonái – a jedik és a Köztársaság hathatós segítségével – felszabadítják világukat a Szeparatisták megszállása alól. A The Bad Batch-ben viszont egy újfajta megszállás, a birodalmi okkupáció kiépülését követhettük nyomon. A Lázadókban már a megszállt Ryloth-ra tértünk vissza, méghozzá Thrawn főadmirálissal együtt. Na de mi történt a bolygóval a galaktikus polgárháborút követően? Ezt egyelőre a könyvekből ismerhetjük meg.
A tw’ilek faj nagy népszerűségnek örvend a Star Wars-rajongók körében, így számtalan produktumban térnek vissza a lekkus faj (főleg nőnemű) egyedei. Szülőbolygójuk – a Ryloth – a Külső Peremvidéken helyezkedik el, felszínének őserdei félelmetes ragadozókkal van tele, ezért a twi’lekek inkább barlangvárosokban húzzák meg magukat. A legimpozánsabb településnek talán a főváros, a hegybe vágott Lessu számít. A bolygó ráadásul hemzseg kiváló ásványi anyagokban, értékes fémje a ryll, ami a hadászathoz szükséges, de még drogként is fogyasztható. Emellett doonium és fűszer is bányászható a Ryloth felszínén. A bolygó további kedvelt exportcikke a (főleg nőnemű) rabszolgák. Ezen adottságok miatt a Ryloth történelme során folyton ki volt téve a megszállás veszélyének, természetesen a huttok is kiterjesztették rá a hatalmukat.

A Szabad Ryloth Mozgalom
Az értékes bolygót később a Szeparatisták is megszállták, méghozzá a Techno Unió vezetője, Wat Tambor emír irányításával. E szeparatista megszállás ellen lépett fel Cham Syndulla szabadságharcos, akinek a neve összefort a Szabad Ryloth Mozgalommal. A Köztársaság és a jedik is elküldték a maguk csapatait a bolygó visszaszerzésére, s a rövid életű, nikto Ima-Gun Di mester (beszélő név: „I’m gonna die”, azaz „meg fogok halni”) küldetését követően végül Mace Windu, Anakin Skywalker és Cham Syndulla közös akciója révén sikerült elkergetni Tambort és csapatát.
A Köztársaságból azonban Birodalom lett, s a felszabadulást hamarosan újabb megszállás követte – Orn Free Taa szenátor asszisztálásával –, ami ellen újfent Cham Syndulla és hadnagya, Gobi Glie lépett fel, újraszervezve a Szabad Ryloth Mozgalmat. A Birodalom moffot is kinevezett az értékes bolygó élére, Delian Mors személyében. Sőt, Palpatine és Vader is ellátogatott oda. Syndulla megkísérelte meggyilkolni a császárt és végrehajtóját, ám ez a törekvése természetesen kudarccal végződött.
A Szabad Ryloth Mozgalom azonban túlélte Cham kísérletének következményeit is, és újfent újrarendezte sorait.
Ezzel persze a szabadságharcosok kálváriája nem ért véget, később ugyanis a Birodalom legzseniálisabb katonai vezetője, Thrawn főadmirális feladata lett, hogy oldja meg a ryloth-i helyzetet, ám ő inkább a twi’lek kultúra kiismerésére, és nemezisének, Hera Syndullának megértésére fókuszált.
A Ryloth Védelmi Hivatala
Thrawn Lázadók végén látott eltűnésével minden bizonnyal a twi’lekek is fellélegezhettek, majd az Endor holdjánál és a Jakkunál aratott lázadó győzelmeket követően a Birodalom visszahúzodott és kiürítette ryloth-i hídfőállásait. A bolygó ismét felszabadult.
A Ryloth nem csatlakozott az Új Köztársasághoz, szuverén államalakulat maradt.
Az önálló bolygóállamot a ryloth-i kancellár irányította a fővárosból, Lessuból. A – galaktikus mértékkel mérve aprócska – állam túlélése szempontjából kulcsfontosságúnak számított a honvédelem kérdése, így a Ryloth „a messzi-messzi galaxis Svájcaként” függetlensége egyik zálogának is tarthatta az erős bolygóvédelmet. Ezt hivatalosan a Lessu Parancsnokság irányította a fővárosból, Lessuból.
A hivatalos szervek mellett azonban létezett egy félkatonai szervezet is, amely a Ryloth szabadságának a védelmét tűzte ki célul, ez pedig a Ryloth Védelmi Hivatala, azaz az RVH volt. Az RVH Cham Syndulla és a Szabad Ryloth Mozgalom szellemi örökösének tartotta magát, s bár a kormány jóváhagyta létezését, valójában attól teljesen függetlenül tevékenykedett.
Az RVH vezetője az Első Rend és az Ellenállás küzdelme idején egy köztiszteletben álló twi’lek szabadságharcos és politikus, Yendor volt. A kékbőrű twi’lek férfi korábban megvívta a maga harcát a Lázadók Szövetségében: a Korona-osztag tagjaként, majd parancsnokaként például a hoth-i és az Endor holdjánál vívott csatában is részt vett. Az Új Köztársaság születésekor Yendor a katonai bakancsot politikusi makkoscipőre cserélte, ugyanis őt nevezték ki a Ryloth nagykövetének.
Yendor feladata volt, hogy a független Ryloth érdekeit képviselje az Új Köztársaságban.
Yendor kérte például a szenátus segítségét a Jabba halálát követően felemelkedő nikto maffiózó, Rinnrivin Divel szemben.

A Lázadók Szövetségében, majd politikusként eltöltött évek során Yendor Leia Orgánával is közelebbi barátságba került, így a ryloth-i szabadságharcos akkor sem tagadta meg a segítséget Leia irányában, amikor az Ellenállás majdnem szétesett a craiti katasztrofális vereség következtében. Bár Lessu és Drelomon kancellár elzárkózott az Ellenállás támogatásától, Yendor azonban befogadta az RVH bázisára az Ellenállás menekültjeit. Hamarosan azonban az Első Rend is megjelent, s miután valaki a lessui központban elárulta Yendorékat, megtámadták az RVH-t. A ryloth-i ütközetben Leia mellett harcolt Rey, Csubi, Nien Nunb és még sokan mások, ahogyan részt vett benne természetesen Yendor és az RVH is. A twi’lek vezető lánya, Hahnee életét is vesztette a küzdelemben.
Bár a bolygó további sorsáról nincs biztos adat, valószínűnek tűnik, hogy a Ryloth-on ezúttal is megszállás következett, s csak a Végső Rend Skywalker-saga végi bukásával érte el ismét a szabadságot.