Ziro.hu
  • Huttcast
  • Elemzések
  • Film
    • Előzménytrilógia
    • Klasszikus trilógia
    • Zárótrilógia
    • Antológiafilmek
  • Sorozat
    • Animációs sorozatok
    • Élőszereplős sorozatok
  • Könyv
    • Képregények
  • Játék
  • HNK
  • Vélemény
  • English
No Result
View All Result
Ziro.hu
  • Huttcast
  • Elemzések
  • Film
    • Előzménytrilógia
    • Klasszikus trilógia
    • Zárótrilógia
    • Antológiafilmek
  • Sorozat
    • Animációs sorozatok
    • Élőszereplős sorozatok
  • Könyv
    • Képregények
  • Játék
  • HNK
  • Vélemény
  • English
No Result
View All Result
Ziro.hu
No Result
View All Result
Mace Windu mérges. (Wookieepedia)

Mace Windu „előélete”: kánon vs. legendák

Kádas István by Kádas István
2020. 03. 26.
in Bővített Univerzum és Legendák, Elemzések
Reading Time: 7min read
44
SHARES
Oszd meg a Facebookon!Oszd meg a Twitteren!Küldd el e-mailben!

Friss olvasmányélményem Matthew Stover Töréspont című regénye, amelynek középpontjában Mace Windu áll. A könyv a Legendák közé tartozik, elemeit A klónok háborúja és a Lázadók  animációs sorozat felülírta, illetve az újabb képregények is más irányba vitték. A regény természetesen zseniális – miképp a két animáció is –, szóval jelen esetben semmiképpen sem szeretnék vitát generálni, csupán összehasonlítom a Mace Windu előéletével kapcsolatos információkat.


Mace Windu. Jedi mester, a Jedi Tanács tagja. Tábornok. A fénykardharc mestere. A filmekben Samuel L. Jackson által alakított karakter fontos szereplője volt az előzménytrilógiának, ahol a Yoda mellett a Jedi Rend vezetőjeként tárul elénk, aki lefejezte Jago Fettet, s aki szinte letartóztatta Palpatine főkancellárt. De mit is tudunk Windu korábbi éveiről? Honnan származott, mit csinált a klónháború előtt? Na és miért lila a fénykardja? Nézzük – pontokba szedve.

Szülőbolygó: Harun Kal

Mace Windu mind a legendák, mind a kánon szerint a Harun Kal bolygón született. A bolygóról, annak népéről leginkább az említett Töréspont című legendák-regény tájékoztat, egy izgalmas és rémisztő képet lefestve. A kötet szerint a Harun Kal lakossága a mérgező „gázóceánjából” kimagasló Korun Fennsíkon tengeti életét, melynek fővárosa Pelek Baw. A várost és a bolygót az ún. balawaik uralják, a későbbi bevándorlók, akik a dzsungel értékes nyersanyagaiból élnek. Az őslakosok a velük ellenséges korunok, eredendően az őserdőben laktak, nomád életet folytatva.

A korunok különleges képessége, hogy mind erőérzékenyek, mivel eredetileg egy, a sith háborúkban lezuhant jedi osztag leszármazottjai.

Ezen erőérzékeny korunok egyik klánja volt a Windu gősh, Mace Windu atyafisága. Maga Mace árva volt, a korunok adták a jediknek – egészen pontosan Yoda mesternek –, amikor a fiú még mindössze fél éves volt.

 A kánonban ennyire nincs még kibontva Mace Windu előélete.  Egyelőre nem tudunk erőérzékeny korun népről, a kis Mace-t éppen ezen tulajdonsága miatt küldték tanulni a rendbe. A Harun Kal bolygóról is csupán annyit tudunk, hogy a klónháború idején itt is megütköztek a köztársasági és a szeparatista erők.

Windu mestere

Szintén egységes a kánon és a legendák abban, hogy az ifjú Mace előbb Yoda mester kezei közé került, ahogy minden jedi ifjonc. Az alapkiképzést követték a padawan-évek, méghozzá egy nem-ember női jedimester tanítványa lett. A mentor személye azonban eltér a két érában.  A legendákban Mace mestere a neti T’ra Saa volt,  aki a Dark Horse Star Wars képregény-sorozatában, a Darkness story-arc keretében bukkant fel. Saa mester maga is harcolt a klónháborúban, sőt túl is élte a 66-os parancsot. Saa később szerelembe esett Quinlan Vos mesterével, Tholme-mal, sőt együtt bujkáltak a Kashyyykon. Saa, a nagy túlélő később Luke Jedi Rendjének is tagja lett, s végül 138 évvel a yavini csata után hunyt el, feláldozva magát Darth Krayt erőivel szemben.

Képtalálatok a következőre: t'ra saa
Saa és Tholme mesterek (Wookieepedia)

A kánonban Mace Windu mestere szintén egy képregényben debütált, a Mace Windu – A köztársaság védelmezője kötetben. Ebből többek között megtudhattuk, hogy Windut

Cyslin Myr, egy miriali jedi mester oktatta. 

Cyslin Myr mester (Wookieepedia)

A lila fénykard

Mace Windu egyik legjellegzetesebb tartozéka a lila fénykardja. Persze tudjuk, hogy Samuel L. Jacksonnak köszönhető ez a jellegzetes fegyver, de mind a legendák, mind a kánon megfelelő in-universe magyarázatokkal szolgált. A legendákban Mace már tizennégy éves volt (és az egyik legkiválóbb jedi ifjú), amikor elkészítette különleges fénykardját. Mace először látomásaiban szemlélte meg leendő fegyverét, majd egy küldetés során a Hurrikane bolygó lakosaitól kapta meg az ametiszt színű hurrikaine kristályt.  Később ezt a különleges, lila színű kristálytípust Winduról nevezték el.  A fénykard markolata sem volt mindennapi, electrumból készült, ahogy például Darth Sidious fegyvere is. Mace későbbi jedi karrierje során sokszor átépítette és tökéletesítette fegyverét.

A kánonban némileg eltér a lila fénykard története. Eszerint Windu már padawanévei előtt elkészítette fegyverét, méghozzá pont úgy, mint a többi jedi ifjonc: Huyang professzor útmutatása szerint. A kristály eszerint rendes kyberkristály.

A kánonban ugyanis maguknak a kristályoknak nincs színük, csak miután a jedi kiválasztja a sajátját és keresztülvezeti rajta az Erőt,

akkor lesz többnyire kék vagy zöld színű a penge, alkalmazkodva a jedi természetéhez. Egyes különleges esetekben lett a penge más színű, mint például lila vagy sárga. A lila szín valószínűleg összefügg Windu speciális vívóstílusával, a Vapaaddal.

Képtalálatok a következőre: huyang kyber chrystal
Huyang és az ifjú Mace (reddit)

Windu később jedi mester lett, és a tanács tagja. Ekkor az új státuszának megfelelően új fénykardot csinált, melyhez electrumot is használt, ám a penge színe továbbra is lila maradt. Később

Windu mind a legendákban, mind a kánonban a Rend Mestere lett, ezzel a Jedi Tanács vezetőjévé vált. 

Ezt a választott tisztséget felváltva viselték Yodával, aki egyben a Rend Nagymestere, tehát nemcsak a Tanács, hanem az egész Jedi Rend vezetője is volt. A legendákban Windu a geonosisi csatát követően vált meg a Rend Mestere tisztségtől, hogy aktívabb szerepet vállalhasson a háborúban.

A töréspontok és a Vapaad

Mace Windu jedi lovagként a rend egyik legkiválóbb képviselőjévé vált, számos különleges képességgel. Ezek egyike a legendákban szereplő töréspontlátás.  Windu eszerint meglátja más személyek, illetve egyes szituációk töréspontját.  Ez egyrészt az ellenfél gyengepontja, másrészt egy olyan pont, ahová lecsapva megfelelő láncreakciót indít el a kívánt eredményhez. A legendákban sok jedi és sith képes volt ilyesmire. A töréspont-képesség a kánonban is létezik, azonban eddig egyetlen olyan erőhasználót ismerünk, aki erre képes volt: Darth Sidioust.

Még jellegzetesebb Windu vívóstílusa, a Vapaad.

A Vapaad mind a legendákban, mind  a kánonban létezik. Az előbbi szerint a nevét egy gyors és veszélyes ragadozóról kapta, s a kifejlesztője maga Mace Windu volt. A névadó állathoz hasonlóan a Vapaad gyors és halálos csapásokból áll, használata azonban veszélyes, mert közel áll a sötét oldalhoz.  Szükség van ugyanis némi vérszomjra, a Vapaad mesterének élveznie kell a küzdelmet, örömét kell lelnie a harcban.  Windut a Vapaad kifejlesztésében Sora Bulq segítette, ő azonban később a Sötét Oldal áldozata lett. Bulq már A klónok támadása filmben is szerepelt, majd néhány A klónok háborúja epizódban is felbukkant, bár a kánonban nem lett nagyobb szerepe.

Sora Bulq látványterv (Wookieepedia)

A Vapaad a legendákban is a VII. fénykardvívási formán alapul, ahogyan a kánonban is. A két magyarázat nagyon hasonló. A Vapaadot a kánonban is Windu fejlesztette, mint a VII. forma egyetlen olyan variánsát, amit a jedik is képesek használni.

A Vapaad itt is a Sötét Oldal fenyegetésével jár,

ám a Windu a forma mestereként megtanulta kontrollálni a Vapaad által felszabadított érzelmeket, a haragot és a szenvedélyt, átcsatornázva a saját félelmeit és gyengeségeit. Windu tanítványa, Depa Billaba ugyancsak használta a Vapaadot, a legendákban és a kánonban egyaránt.

A tanítvány: Depa Billaba

A legendákban természetesen Windu tanítványainak körét is jobban ismerjük, közéjük tartozott például Devan For’deschel, illetve Echuu Shen-Jon jedi is. Ennek ellenére

Windu legjelentősebb diákja, mind a kánonban, mind a legendákban Depa Billaba mester.

A chalactai nőt a Baljós árnyakban figyelhettük meg először, akkor már mesteréhez hasonlóan ő is a Jedi Tanács tagja volt. A kis Depa és húga, Sar Labooda kalózok áldozataként lett árva. A két kislányt Mace Windu mentette meg. Mindkét lányból jedi lett, Laboodát A klónok támadása filmben láthatjuk a geonosisi arénában harcolva.  Depa Billaba későbbi története azonban jelentősen különbözik a legendákban és a kánonban.  A Töréspont című regény kifejezetten tragikus sorsot szánt Windu kedvenc tanítványának: a klónháborúk elején, éppen mestere szülőbolygóján, a Harun Kalon esik a Sötétség fogságába.  Windu nem tudta megmenteni tanítványát a Sötét Oldaltól, a kómába került Depát végül a Jedi Templomban őrizték,  további sorsa ismeretlen. Az viszont érdekes, hogy a Tanácsban Billaba helyét Obi-Wan Kenobi mester foglalhatta el.

A kánonban valamivel pozitívabb, bár nem szerencsésebb Depa Billaba története. A kánonban Depa szintén komoly sérülést szenved a Harun Kal bolygón, csak éppen Grievous tábornok erőitől. A csatában csapata 90%-os veszteséget szenved, Depa pedig kómába kerül. Billaba mester azonban a kánonban felépül, sőt visszakapja a helyét is a Tanácsban. De ami a legizgalmasabb, hogy

ezt követően padawant fogad maga mellé, az ifjú Caleb Dume-ot, a későbbi Kanan Jarrust.

Depa végül a 66-os parancs áldozata lett a Kaller bolygón, tanítványa azonban megmenekül, és továbbadja a Windutól átöröklött tudást Ezra Bridgernek is…

Windu, Billaba, Jarrus, Bridger (fanart, Tumblr)

Összegzésképpen mindenképp leszögezhetem, hogy Stover kötete, a Töréspont egy kiváló Star Wars regény és nagyon sokat tanulhatunk belőle Mace Windu (legendákban érvényes) személyiségéről, múltjáról. Ezek többsége ráadásul a kánonban is megállja a helyét, ahogy például a Vapaad stílus is. Jelentős különbségnek számít azonban a tanítvány, Depa sorsa. És ez szerintem a későbbiek tudatában mindenképp pozitív változtatás, hiszen

így Windu öröksége nem halt meg a Coruscanton, hanem tovább élt Kananban és Ezrában.

Tags: A klónok háborújaDepa BillabaKanan JarrusMace WinduTöréspont
Share44TweetSend
Kádas István

Kádas István

A Ziro.hu főszerkesztő-helyettese. Gyerekkora óta Star Wars-rajongó, általános iskolás osztálytársai ismertették meg ezzel a világgal, mely beszippantotta. A filmeken kívül nagy hatással voltak rá a ’90-es évek, 2000-es évek elejének regényei (Timothy Zahn, Michael Stackpole, Jude Watson, stb.). Nagy Thrawn-rajongó, így a karakter kánonba emelésével (na és Az ébredő Erő körüli hype-hullámmal) a Lucasfilm visszahozta a gyerekkorát.

Related Posts

Sötét Lovak a messzi-messzi galaxisban – 30 éve szerezte meg a Dark Horse a Star Wars-jogokat

Sötét Lovak a messzi-messzi galaxisban – 30 éve szerezte meg a Dark Horse a Star Wars-jogokat

2021. 03. 01.
Obi-Wan két éve sújtott le Maulra

Feltűnhet-e Maul az Obi-Wan Kenobi sorozatban? Ha igen, hogyan?

2021. 02. 28.
Élhetnek-e a jedik nemi életet?

Élhetnek-e a jedik nemi életet?

2021. 02. 24.
Mit tudunk a Legendák után a kánonban is felbukkant fényostorokról?

Mit tudunk a Legendák után a kánonban is felbukkant fényostorokról?

2021. 02. 19.
[SW40] Dennis Pellegrom: Lucas is what the Star Wars franchise needs

Lucas versus Legendák – avagy a két Star Wars esete

2021. 02. 11.
Acolyte, avagy a sithek iskolája

Acolyte, avagy a sithek iskolája

2021. 01. 16.
Palpatine testőrének esete a Birodalmi Maradványokkal – A Vérvörös Birodalom ajánló

Palpatine testőrének esete a Birodalmi Maradványokkal – A Vérvörös Birodalom ajánló

Mando Mondó: A mandalore-i kibeszélőt indít a Ziro.hu

Ilyen volt a Mando Mondó első évada

2021. 01. 08.
Next Post
„Nem gondoltam volna, hogy valaha sikerül dolgozni Star Wars filmen”

„Nem gondoltam volna, hogy valaha sikerül dolgozni Star Wars filmen”

A Klónháborúk elmélete

A Klónháborúk elmélete

Lando felszabadítja Felhővárost! – elolvastuk a március közepi Star Wars képregényeket

Lando felszabadítja Felhővárost! – elolvastuk a március közepi Star Wars képregényeket

Ziro.hu

© 2020 Fejlesztette a Ziro.hu a JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme nyomán.

Információk

  • Adatkezelési tájékoztató
  • Főoldal
  • Impresszum
  • Támogatás a Patreonnal vagy egyéb módokon
  • Támogatóink és partnereink

Kövess minket!

No Result
View All Result
  • Huttcast
  • Elemzések
  • Film
    • Előzménytrilógia
    • Klasszikus trilógia
    • Zárótrilógia
    • Antológiafilmek
  • Sorozat
    • Animációs sorozatok
    • Élőszereplős sorozatok
  • Könyv
    • Képregények
  • Játék
  • HNK
  • Vélemény
  • English

© 2020 Fejlesztette a Ziro.hu a JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme nyomán.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms below to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

Weboldalunk sütiket használ. A Ziro.hu további használatával beleegyezel a sütik használatába. További részletekért látogass el az Adatkezelési tájékoztató oldalra.