George Lucas és az úgynevezett Bővített Univerzum kapcsolata azóta vissza-visszatérő téma a rajongók közt, amióta az utóbbi elkezdődött. Sok ember sok mindent mond arról, hogy miként kezelte Lucas ezt a „másik Star Warst” és mi is volt a szerepe benne. Vendégszerzőnk, Holchauzer Roland NumidianPrime cikke alapján mutatja be amit biztosan tudunk: kijelentéseket, tetteket és lucasi átvételeket.
Írta: Holchauzer Roland
Átvételek a Legendákból a filmekbe
A legnagyobb dolog, amit Lucas valaha a Bővített Univerzumtól kölcsönzött, az határozottan a franchise központi bolygójának, az előzménytrilógia legfontosabb helyszínének a neve: a Coruscant. Persze maga az ötlet, hogy a központi kormány egy városbolygón helyezkedjen el, nem a Bővített Univerzumból származik, hanem eredetileg A Jedi visszatér egyik fel nem használt ötlete volt, és a bolygó eredetileg Had Abbadon névre hallgatott. Ezt azonban Timothy Zahn átnevezte A Birodalom örökösei regényében. Zahn elmondása szerint Lucast mások győzték meg arról, hogy használja a Coruscant nevet, amikor az előzménytrilógiát írta.
Persze Lucas egyébként sem határolódott el teljesen attól, hogy apró részleteket átvegyen a könyvekből. Míg saját bevallása szerint soha nem olvasta igazán a könyveket, referenciaanyagokat azért nézegetett, mikor új nevekkel állt elő. Emiatt a Baljós árnyakban akad is pár közvetlen utalás. Például a „rodiai” kifejezés a West End Games által kiadott Star Wars szerepjátékkönyvből jött. Bár a szót a filmben nem használták, a forgatókönyvig elért a megnevezés. A Boonta Esti Futamot a Boonta bolygó és versenyei inspirálták a Droids rajzfilmsorozatból. Egy korai forgatókönyvben elég sok utalás volt a versenyzők anyavilágát illetően: Tund (Lando Calrissian kalandjai), Umboo (Droids), Kamar (Han Solo bosszúja), és New Cov (Sötét erők ébredése). Ezek közül a Tund volt az egyetlen, ami végül túlélt minden változtatást és bekerült a végleges filmbe. Az aurebesh formalizálása ismét a West End Games érdeme, ami a Special Editionstől, az előzményfilmeken át mindent áthatott.

Ritka eset volt, amikor Lucas közvetlenül egyeztetett könyvkiadóval. Ám a Baljós árnyak regényverziója kapcsán ez megtörtént. Lucas elbeszélgetett a könyv írójával, Terry Brooksszal a sithek történelméről, beleértve Darth Bane karakterét is. Bane a regényben lett először megemlítve, majd ezt követően a Bővített Univerzum egyik fontos karakterévé vált, mielőtt Lucas végül felhasználta A klónok háborúja animációs sorozat hatodik évadjában.
A Baljós árnyakhoz hasonlóan A klónok támadásában is találunk néhány Bővített Univerzumból származó elemet. Lucas meglátta Aayla Securát egy képregény borítóján és annyira megtetszett neki a dizájn, hogy belerakta a filmbe, majd A Sith-ek bosszújába és A klónok háborúja sorozatba is. Figyelembe véve, hogy a folytatástrilógia fejlesztésének korai fázisában hasonlóan felszínes kötődést mutatott a Legacy képregényben szereplő Darth Talon iránt, beláthatjuk, hogy nem a karakter jelleme, inkább a dizájnja ragadta meg…
A Bodgen és Rishi két újabb bolygónév, amit a Bővített Univerzumból kölcsönzött a II. epizód, előbbi a Droidsból, utóbbi a Sötét erők ébredéséből származik. Akad még pár apróság, amit inkább a stáb hozott be: ilyen például az Action VI Transport a Naboo-n, illetve az Episode I Racerből származó, újraalkotott versenypálya, ami az Outlander Clubban egy képernyőn jelent meg.
Bár a könyv- és képregénykiadásba Lucas közvetlenül nem szólt bele túl gyakran, volt pár szabálya arról, hogy mit tehetnek az írók és mit nem. Ezeket szigorúan be kellett tartani.
Yoda faja tabu volt, és az előzménytrilógia érájához nem nyúlhattak az írók, míg meg nem voltak a filmek. A Sithek bosszúja előtt Padmé nem szerepelhetett egy klónháborús tie-inben sem. További korlátozás volt, hogy nem lehettek vuki jedik, ami kínos volt, mert addigra az Ifjú Jedi lovagok regénysorozat már bemutatta Lowbaccát. Végül Lucas ezen a korlátozáson engedett, mert A klónok háborújában debütált egy új lucasi vuki padawan, Gungi.A Sithek bosszújában ismét egy képregényes karakter, Quinlan Vos érkezett a színre, akit eredetileg a 66-os parancs végrehajtását bemutató jelenetsorba is beletettek. Ez a részlet azonban nem élte meg a végleges verziót, csupán egy animáció van róla a Blu-Ray kiadás extrái között. Ennek ellenére Obi-Wan a film végleges verziójában is megemlíti Vos mestert, akinek a történetét A klónok háborújában jobban ki is bontották.
Egy korai forgatókönyv-verzióban Grievous tábornok Anakint „Bakura hősének” nevezi, amit a The Truce at Bakura regény alapozott meg. A III. epizódban fontos szerep jutott a vukik anyabolygójának, mely eredetileg a The Holiday Specialban került elő, de a The Wookiee Storybook véglegesítette az írásmódját Kashyyyknak.
Lucas kijelentései
Lucas az évek során többször elmondta a gondolatait az Bővített Univerzumról, de talán a 2005-ös Starlog-interjú a legjelentősebb, amelyet röviddel A Sith-ek bosszúja után adott:
„Nem olvasom azt a cuccot. Nem olvastam egyik regényt sem. Nem tudok semmit arról a világról. Az egy másik világ, mint az én világom. De próbálom úgy csinálni, hogy konzisztens legyen. Most úgy csinálom, hogy nekik van egy Star Wars Enciklopédiájuk, szóval, ha előállok egy névvel vagy bármi mással, felütöm és megnézem, hogy használták-e már. Mikor azt mondtam, hogy megírhatják a saját Star Wars történeteiket, úgy döntöttünk, mint a Star Treknél: két univerzumunk lesz. Az enyém, és ez a másik. Megpróbálják annyira hozzácsiszolni az övéket az enyémhez, amennyire lehetséges, de nyilván túlságosan lelkesek és el akarnak térni más irányokba.”
Lucas részvétele a The Force Unleashed játékban egy másik ritka esete annak, amikor közvetlenül a Bővített Univerzumon dolgozott. Igaz, tisztázta, hogy nem számítja a játékot a saját tényleges története részének. Hozzáállását jól megvilágítja az alábbi sztori a játék fejlesztéséről:
„A csapat könyörgött George-nak, hogy, hitelesebb lenne a dolog, ha a tanítvány is megkaphatná a »Darth« címet” – mesélte az egyik TFU csapattag. Lucas beleegyezett, mert a Sith méltóságokhoz illett, és felajánlott két Darth címet a csapatnak, amiből választhattak.
„Bedobta, hogy »Darth Icky« és »Darth Insanius«. Hirtelen néma csönd volt a szobában. Mindenki várta, hogy George azt mondja »Csak vicc volt.«, de nem tett így, és egyszerűen továbblépett egy következő pontra.”
Lucas fenntartotta a Bővített Univerzummal kapcsolatos hozzáállását akkor is, amikor A klónok háborúja készítésére került sor. Elmondta az írócsapatnak, hogy ne aggódjanak, ha szembemennek olyan dolgokkal, amik nem a filmjeinek a részei. Bár A klónok háborúja számos Legendák-kapoccsal bír, szinte mind vagy Dave Filonitól származik, vagy Henry Gilroytól és más íróktól, mintsem Lucastól. A kiadók persze próbálták egyben tartani a kánont a sorozat futása alatt, de a folyamatos ütközések ezt megnehezítették. Csak néhány példa: Eeth Koth visszatért az életbe, Even Piell jópár évvel korábban halt meg, és Barriss Offee olyan dolgokon ment keresztül, ami korábban nem volt része a karakterívének.
Talán az alábbi történet illusztrálja legjobban Lucas kapcsolatát a Bővített Univerzummal. Amikor a hatodik évadnál az írók elkezdték felvázolni a Yoda-sztorit és a kiruccanását a sith anyavilágra, akkor eredendően Korribannak akarták hívni a helyszínt, ahogy a könyvekben és képregényekben is tucatnyiszor használták.
Lucas ehelyett megkérte őket, hogy használjanak egy vadonatúj nevet, a Morabandot, mert neki ez jobban tetszett.

Lucas megtűrte az EU-t, és örömmel nyúlt néha belőle, amikor valami királyul nézett ki vagy jól csengett a neve, de soha nem tétovázott, ha arról volt szó, hogy figyelmen kívül hagyja. Ami Lucast illeti, a Legendák már jóval azelőtt létezett, hogy azt elnevezték volna annak.