Ziro.hu
  • Huttcast
  • Elemzések
  • Film
    • Előzménytrilógia
    • Klasszikus trilógia
    • Zárótrilógia
    • Antológiafilmek
  • Sorozat
    • Animációs sorozatok
    • Élőszereplős sorozatok
  • Könyv
    • Képregények
  • Játék
  • HNK
  • Vélemény
  • English
No Result
View All Result
Ziro.hu
  • Huttcast
  • Elemzések
  • Film
    • Előzménytrilógia
    • Klasszikus trilógia
    • Zárótrilógia
    • Antológiafilmek
  • Sorozat
    • Animációs sorozatok
    • Élőszereplős sorozatok
  • Könyv
    • Képregények
  • Játék
  • HNK
  • Vélemény
  • English
No Result
View All Result
Ziro.hu
No Result
View All Result

Legendás gépek – A TIE harcigépcsalád, 2. rész

by Vendégszerző
2020. 07. 15.
in Elemzések
Reading Time: 17min read
38
SHARES
Oszd meg a Facebookon!Oszd meg a Twitteren!Küldd el e-mailben!

A Star Wars legendás űrhajóit bemutató sorozatunkban az új generációs TIE típusokat vesszük sorra, majd átugrunk a zárótrilógia „szemgolyóira” – ahogy ezeket a gépcsodákat az Új Köztársaság pilótái találóan becézték…


Írta: Bódog András

Elemzések

Legendás gépek – A TIE harcigépcsalád, 1. rész

2020. 07. 11.
Elemzések

Legendás gépek – Az X-szárnyú csillagvadász

2020. 06. 28.

Új generációs TIE-vadászok a Birodalomban

TIE Advanced széria

A felkelés erősödésével igény született a TIE-vadászok továbbfejlesztésére. A Sienar ennek érdekében készítette el a TIE Advanced v1 típust a lothali hadiüzemben (Yavin előtt 4-ben), amely

minden téren előrelépés az elődtípusokhoz képest.

Az új P–s5.2 típusú ionhajtóművek lényegesebb nagyobb sebességet tettek lehetővé, valamint 4,5-es osztályú hiperhajtóművel és elhárítópajzsokkal is felszerelték, így sok tekintetben felülmúlták a lázadók vadászgépeit. A Sienar szakított a hagyományos napkollektoros szárnyszerkezettel és azt egy a Star Courier/Scimitarról visszaköszönő, merőleges, ívelt, leszállásnál behajtható csapásmérő szárnyszerkezetre (S-foil) cserélte, amelynél a napkollektorok belül helyezkedtek el, így a szárny külső, páncélozott felülete oldalról is védte az új vadászgépet. A fegyverzetet két, a pilótafülke alá épített nagyteljesítményű L–s9.1 lézerágyú, valamint rakétaindító-tubusok alkotják. A tűzvezetésről T–s8.a lőelemképző számítógép gondoskodik, a navigációs rendszer már újabb fejlesztés, N–s6.a típusú. A tömeggyártást a megnövekedett költségek hiúsították meg elsősorban, valamint az egyik kísérleti példányt is elpusztították a lothali felkelők (Lázadók, 1. évad 8. epizód).

Tömeges hadrendbe így nem álltak a TIE Advanced vadászok, azonban a legyártott kis széria a Birodalmi Inkvizítorok állományába került. A rezsim rettegett végrehajtói használták titkos bevetéseik során ezeket a mélyűri tevékenységre is képes űrvadászokat. E célból rakéták helyett XX–23-as, hiperűrön át is sugárzó nyomkövetőket használtak célpontjaik üldözése során.

Az Advanced kísérleti széria csúcspéldánya a TIE/ad típusjelű Advanced x1, Darth Vader személyes csillagvadásza.

A meghosszabbított géptörzsű gépet dúracél páncélzattal látták el, valamint elhárítópajzsokkal. A szárnyszerkezet a TIE-bombázóknál alkalmazott hármas tagolású, a törzsre ráhajló szerkezet. A P–s5.6 iker-ionhajtómű 105 MGLT csúcssebességet tesz lehetővé, negyedosztályú hiperhajtóműve lehetővé teszi a galaktikus űrutazásokat, a korszerű navikomputer tíz ugrópontot képes tárolni egyszerre. A fegyverzet két, a pilótafülke alá szerelt L–s9.3 lézerágyúból, valamint a szárnytőbe épített rakétaindítókból áll. A Glucon CRX–9-es tűzvezető rendszer kora legkorszerűbb lőelemképző berendezése. A TIE Advanced x1 korának vitathatatlanul legjobb csillagvadásza,  egyik első bevetésén Vader nagyúr egymaga csaknem megsemmisítette a Főnix lázadócsoport flottilláját.  A blokádtörő koréliai korvetteket és a kisebb hajókat csak az mentette meg a biztos pusztulástól, hogy a Sith Nagyúr megérezte egykori tanítványa, Ashoka Tano jelenlétét az általa üldözött Szellem fedélzetén. A yavini csatában hajszál híján visszaverte a lázadók támadását a géppel, ám az Erő Luke Skywalkerrel volt az ütközetben…

Darth Vader “Twilight Of The Apprentice” GIF by Star Wars – Find & Share on GIPHY

Discover & share this Star Wars GIF with everyone you know. GIPHY is how you search, share, discover, and create GIFs.

Műszaki adatok (SFS TIE Advanced v1)(SFS TIE Advanced x1)

Hosszúság: 3,2 m – 11,05 m.

Fesztáv: 6,6 m – 9,5 m.

Magasság: 5,7 m – 6,28 m.

Csúcssebesség: 105 MGLT (megafény/óra)

Maximális atmoszférikus sebesség: 1600 km/h – 1200 km/h.

Beszerzési költség: 150 000 – 160 000 birodalmi kredit.

Szintén az egyedi, mélyűri tevékenységre képes TIE-vadászok során gyarapítja a Gideon moff által használt TIE Outland típus, amely a standard TIE/ln jellemzőit párosítja egy landolásnál V-alakban összehajtható csapásmérő szárnyszerkezettel, csökkentve a gép tárolási helyigényét és megkönnyítve a be- és kiszállást a fő alkalmazók, a Birodalmi Biztonsági Hivatal tisztjei részére.

Star Wars Lightsaber GIF by Nerdist.com – Find & Share on GIPHY

The official Giphy channel of Nerdist.com! Hard J or hard G? You make the call.

TIE-elfogóvadász

A TIE Advanced széria tesztelése alatt nyilvánvaló vált a Sienar Fleet Systems számára, hogy a továbbfejlesztett típus tömeggyártása költséghatékonyan nem megoldható, ezért

kompromisszumos (hiperhajtómű és pajzs nélküli) megoldás született az új nagyszériás TIE-vadász, a TIE/IN Interceptor képében.

Az új nagysebességű elfogóvadászok már képesek voltak minden tekintetben lépést tartani a lázadók akkori legkorszerűbb vadászgépével, a gyors és fürge A-szárnyúakkal. Szerkezetileg a tervezők visszatértek a klasszikus gömb alakú géptörzshöz, ám a szárnyszerkezet radikálisan megújult. Megmaradt a TIE/ad háromszorosan tagolt szárnyprofilja, ám a napkollektorok szárnyanként öt egységre bontva, háromszög alakban hosszan előrenyúlnak a gép hossztengelye mentén, lehetővé téve szárnyanként két további lézerágyú felszerelését a pilótafülke alatti ikerlövegek kiegészítésére. Így összesen hat L–s9.3-as lézerágyú (ugyanaz a típus, mint az Advanced x1-nél) biztosít elképesztő tűzerőt. A tűzvezetésről újgenerációs T–s9a lőelemképzők gondoskodnak. Az erős fegyverzet rendkívüli csúcssebességgel (110 MGLT) és fantasztikus manőverező-képességgel párosul, köszönhetően szintén az x1-nél is alkalmazott P–s5.6-os ionhajtóműveknek.

Az új elfogóvadászokra a legtapasztaltabb birodalmi pilóták – jellemzően kötelék és századparancsnokok – kerültek, akik maximálisan ki tudták használni élesben a TIE-elfogók minden előnyét. Az elit pilóták – a Birodalom szokásától eltérően, mely igyekezett elkerülni a pilóták kötődését a gépekhez – egyedi színű sávokkal jelölték meg gépeiket. Az endori csata idején a birodalmi vadászerők egyötödét tették már ki a TIE Interceptorok. Ellentmondva a TIE-vadász kézikönyvek és enciklopédiák által leírt háttérnek, a Jedi: Fallen Order videójáték sokkal korábbra teszi az Interceptorok megjelenését (ez feltehetően baki a fejlesztők részéről).

Műszaki adatok (Sienar Fleet Systems TIE/IN csillagvadász)

Hosszúság: 11,45 m.

Fesztáv: 8,08 m.

Magasság: 7,2 m.

Csúcssebesség: 110 MGLT (megafény/óra)

Maximális atmoszférikus sebesség: 1250 km/h.

Beszerzési költség: 120 000 birodalmi kredit.

TIE-Defender

A Birodalom minden túlereje és tűzereje ellenére sem tudták a szektorflották megtörni a lázadók ellenállását. A birodalmi vezérkar az egyik legkiválóbb stratégája, Thrawn főadmirális által vezetett Hetedik Flottát küldte a kritikussá vált lothali szektorba, hogy felszámolja a felkelést. A chiss főtiszt pontosan tudta, hogy a hadihajókra alapozó, a vadászgépek függetlenségét megvonó stratéga nem vezethet eredményre a rejtőzködő, a meglepetés erejével támadó, majd gyorsan eltűnő lázadó csillaghajók ellen, ezért

kezdeményezte egy önálló tevékenységre képes vadászbombázó kifejlesztését és hadrendbe állítását, ez lett a TIE-Defender.

A TIE/D Defender egy hiperhajtóművel és pajzzsal ellátott vadászbombázó. A gömb alakú géptörzs köré épült hármas szárnyszerkezete a TIE/IN-re emlékeztet, ezúttal trapéz alakzatban elhelyezett napkollektorokkal. A P–s9.7-es iker-ionhajtóművek az összes eddigi modellét meghaladó csúcssebességet tesznek lehetővé, jó manőverező-képességgel párosítva. A pilótafülke alatt és a szárnyak mentén hat L–s9.3-as lézerágyú, valamint rakéták és protontorpedók bevetésére alkalmas indítótubusok biztosítják a tűzerőt. Újdonságként egy vontatósugár is szélesíti az arzenált. A tűzvezetőrendszer az új T–s9a típusú lőelemképző, navigációs rendszere az új generációs TIE-okban általánosan alkalmazott N–s6-os navikomputer.

A Defenderek sorozatgyártását a lothali üzemben tervezték, ám a projektet komolyan fenyegette a költségvetési hiány – az eddigi legdrágább TIE-vadászról beszélünk –, mivel a legtöbb forrást a Csillagpor projektre csoportosították át. Tarkin nagymoff támogatásával kapott plusz támogatást a Defender-projekt, mivel a Halálcsillag szuperlézerének fejlesztése nem igazán haladt előre, így megépülhetett a prototípus. Ezt hamarosan be is vetették – a veterán Vult Skerris parancsnokkal a pilótafülkében – egy akcióban, amely során elfogták a Lázadók politikai vezetőjét, Mon Mothma szenátort. (Lázadók, 3. évad 18. epizód). Syndulla osztagának végül sikerült kimentenie a szenátort, és ionágyúval a Defendert is harcképtelenné tette az Archeon Nebula izzó atmoszférájában.

Itt jól vizsgázott a típus túlélőképessége, amely Vader nagyúr támogatását is elnyerte, javasolta is egy még gyorsabb és még jobban védett prototípus kifejlesztését. Az új prototípust, a TIE/D Defender Elite-et Lothalon gyártották, ezt azonban sikerült ellopniuk a Lázadóknak. Thrawn így kénytelen volt életbe léptetni a hajó önmegsemmisítő protokollját, a második, Skerris vezette protopéldányt pedig a lothali csatában vesztették el, amikor Hera Syndulla közelharcban lelőtte az X-szárnyúak egyik első bevetése során.

Az alacsony példányszámú, kísérleti szérián sosem jutott túl a típus, egyrészt mivel végül sikerült az áttörés a Halálcsillag fegyverzetének fejlesztése terén, másrészt mivel egy Lázadó akcióban megsemmisült a lothali hadiüzem üzemanyag-finomítója, leállásra kényszerítve a gyárat.

A Defenderhez hasonló kései TIE-típus a kis példányszámban gyártott lopakodó TIE/ph Phantom, amely esetében a háromszárnyas elrendezést ötvözte a Sienar a klónháborúkban is alkalmazott optikai álcázással. Így a gép szó szerint eltűnik a gép szem elől…

Műszaki adatok (SFS TIE/D Defender csillagvadász)(SFS TIE/D Defender Elite csillagvadász)

Hosszúság: 9,2 m – 11,3 m.

Fesztáv: 10 m.

Magasság: 8,7 m.

Csúcssebesség: 115 MGLT – 120 MGLT (megafény/óra)

Maximális atmoszférikus sebesség: 1680 km/h – 1800 km/h.

Beszerzési költség: 300 000 – 310 000 birodalmi kredit.

TIE-csapásmérő

Az alapszériánál említettük, hogy költségvetési kényszerből a hadsereg repülőcsapatait is TIE/ln vadászokkal fegyverezték fel, holott nem volt igazán ideális a típus légköri repülésekre. Ezt a hiányosságot volt hívatott javítani a Sienar atmoszférikus bevetésekre optimalizált (persze a világűrben is bevethető)  TIE/sk x1 TIE-csapásmérő (Striker) megjelenésével. 

TIE Striker (Wookieepedia)

A meghosszabbított, hengeralakú páncélozott törzsszekcióban kapott helyett a kétszemélyes (pilóta és bombázó/lövész) személyzetet befogadó pilótafülke, a fegyverkamra, valamint az avionika és az iker-ionhajtóműves meghajtás. A fegyverzetet négy L–s9.3-as lézerágyú, két H–s1-es nehéz lézerágyú, valamint a bombatérből ledobható VL–61/79-es protonbombák alkotják. A lőelemképző az újgenerációs T–s9a berendezés lett.  A légköri bevetések miatt a Sienar felhagyott a merőleges szárnyszerkezet alkalmazásával.  Negatív-V alakban ölelik körbe a törzset a hatalmas, nagy felhajtóerőt termelő, háromszögletű, napkollektoros szárnyak, hasonlóan a TIE-Reaper csapatszállítóknál alkalmazott megoldáshoz.

A Strikerek az olcsóságuk ellenére sem tudták teljes mértékben leváltani a hadseregnél az irdatlan mennyiségben tömeggyártott első generációs TIE-vadászokat,

ám így is rettegett hírnévre tettek szert légköri harcokban és a legfontosabb birodalmi létesítmények védelménél. A scarifi csatában a TIE-csapásmérők nagy hatékonysággal semmisítették meg a lázadók Kék-századának önfeláldozó módon a támaszpont légterébe behatoló X- és U-szárnyú harci gépeit…

Műszaki adatok (SFS TIE/sk x1 Striker vadászbombázó)

Hosszúság: 17,18 m.

Fesztáv: 11,3 m.

Magasság: 2,95 m.

Maximális atmoszférikus sebesség: 1500 km/h.

Beszerzési költség: 50 000 birodalmi kredit.

A TIE-szériából készült még szárazföldi lánctalpas harcjármű is TIE-Crawler néven.

TIE Crawler (Wookieepedia)

TIE-vadászok a Birodalom bukását követően

Öt évvel a yavini csatát és két évvel az endori ütközetet követően a jakkui vereség következményeképpen a Galaktikus Birodalom formálisan is kapitulált, tered adva a Mon Mothma vezette Új Köztársaság galaktikus fegyverzetcsökkentő egyezményének. A Birodalom darabokra hullott, egyes maradványok hadurakként tevékenykedtek a peremvidékeken. A Visler Korda hadihajókapitány (kommodor) által vezetett csoport Auto-fighter néven ismert TIE-vadászokból átalakított droidvadászokat alkalmazott, de a hasonló renegát csoportot vezető Gideon moff TIE Outlander vadászgépe is ebből a korszakból ismert.

Elemzések

Az Ellenállás vs. Első Rend konfliktus elmélete

by Kelemen „Rixon” Richárd
2020. 04. 18.

A legfanatikusabb birodalmiak az Ismeretlen Régiókba menekültek Palpatine vésztervét megvalósítva. Ezek a túlélő csapattestek képezték a későbbi Első Rend alapját és több évtizedes újrafegyverkezési tervet valósítottak meg a birodalmi időkből megmaradt kapcsolataik, valamint a Császár által titokban létrehozott Örök Sith szekta a hadiipari szektorba is beépült lojalistái, és a Birodalom/Első Rend által uralt területek rabszolgasorba vetett népei segédletével.

Az új köztársasági fegyverzetcsökkentés sem kedvezett a hadiipari cégeknek, így kik nyíltan, kik titokban támogatták a fenti kapcsolatok révén a Birodalom maradványait.

A Palpatine-rezsimhez szorosan kötődő SFS  Sienar–Jaemus Fleet Systems néven szerveződött újjá.  Az igazgatótanácsban szerepet kapó sith lojalisták könnyedén tudtak forrásokat átirányítani az újrafegyverkezési programra, kijátszva az Új Köztársaság fegyverkorlátozási egyezményeit. A TIE-széria fejlesztése a birodalmi tapasztalatok alapján folytatódott,  ötvözve a sorozatgyártott standard harcigépek jellemzőit a kísérleti szériák extráival. 

Nerdist.com GIF – Find & Share on GIPHY

The official Giphy channel of Nerdist.com! Hard J or hard G? You make the call.

Az Első Rend standard vadászgépe a TIE/fo lényegében a korai TIE/ln alaposan korszerűsített, elhárítópajzsokkal felszerelt változata. Új P–s6-os típusú iker-ionhajtóműve jelentős pluszteljesítményt és még jobb manőverező-képességet biztosít a korai típusokhoz képest, köszönhetően a 90 fokban elfordítható fúvócsöveknek. A szárnyakba épített napkollektorokat egy I–a4b fedélzeti nap-ionizációs reaktor is kiegészíti, kielégítve az új rendszerek megnövelt energiaigényét. A fegyverzetet a pilótafülke alá beépített két L–s9.6 lézerágyú képviseli. A pontos tűzvezetést korszerű T–sj1a lőelemképző biztosítja. Igény szerint hiperhajtóművel is felszerelhető a gép, de az elsődleges doktrína továbbra is a hadihajókról – elsősorban Resurgent osztályú csillagrombolókról – történő tömeges bevetésre alapoz, kihasználva a szoros vadászirányítás előnyeit.

Műszaki adatok (Sienar-Jaemus Fleet Systems TIE/fo csillagvadász)

Hosszúság: 6,69 m.

Fesztáv: 6,34 m.

Magasság: 8,17 m.

Csúcssebesség: 130 MGLT (megafény/óra).

Maximális atmoszférikus sebesség: 1200 km/h.

Beszerzési költség: 90 000 köztársasági kredit.

Az Első Rend különleges erői számára készült a TIE/fo specializált alváltozata, a TIE/sf. Az önálló mélyűri tevékenységet másodosztályú hiperhajtómű teszi lehetővé, a védelemről a megnövelt sebesség és manőverező-képesség mellett az Első Rendnél szabványos elhárítópajzsok gondoskodnak.  A legmeghatározóbb tulajdonsága a TIE/sf-nek azonban a megnövelt tűzereje.  A kétszemélyes pilótafülke alatti két L–s9.6-os lézerágyút és kétcsövű Lb-14-es nehéz lézerágyút magába foglaló forgatható lövegtorony, valamint Kuat gyártmányú rakétaindítók egészítik ki. Utóbbiak ST7-es célkövető rakéták, vagy protontorpedók, vagy mágneses-impulzus robbanófejek bevetését teszik lehetővé, így a TIE/sf hadihajók ellen is nagy hatásfokkal bevethető. A lövegtornyot a pilótának háttal helyet foglaló fedélzeti lövész kezeli, így a hátsó féllégtérből érkező ellenséges gépek vagy rakéták/torpedók ellen is tudnak védekezni a különleges erők hajózói. A TIE/sf-ek az Első Rend minden jelentősebb akciójában részt vettek.

TIE/sf (D20Radio.com)

Poe Dameron és a dezertőr újonc rohamosztagos, FN–2187 egy TIE/sf vadászgépet elkötve szöktek meg Finalizer zászlóshajóról. Iden Versióék lopott különleges műveleti TIE-vadászokkal lopakodtak fel a Retribution csillagromboló fedélzetére, hogy megszerezzék az Első Rend csatahajójának terveit. Kylo Ren TIE Silencerét kísérve ezek a típusok mértek hatékony torpedócsapást az Ellenállás zászlóshajója, a Raddus parancsnoki hídja ellen. Egy évvel később TIE/sf-ek üldözték a kémüktől üzenetet szállító Millennium Falcont több hiperűrugráson keresztül, amelyet az új hiperűr-nyomkövető berendezések tettek lehetővé.

Műszaki adatok (Sienar-Jaemus Fleet Systems TIE/sf csillagvadász)

Hosszúság: 6,69 m.

Fesztáv: 6,34 m.

Magasság: 8,17 m.

Csúcssebesség: 140 MGLT (megafény/óra).

Maximális atmoszférikus sebesség: 1250 km/h.

Beszerzési költség: 190 000 köztársasági kredit.

A Birodalom hagyományait követve az Első Rend elit vadászpilótái is egy nagysebességű, rendkívüli tűzerővel bíró elfogóvadásszal teljesítettek szolgálatot. A TIE/ba Baron a klasszikus TIE/IN továbbfejlesztett változata, másodosztályú hiperhajtóművel, négy L–s9.7 lézerágyúval, valamint ST7-es célkövető rakéták és mágneses-impulzus robbanófejek bevetésére alkalmas indítótubusokkal felszerelve.

TIE/ba Interceptor (Wookieepedia)

Az Interceptor továbbfejlesztését az Első Rend ászpilótája, Elrik Vonreg őrnagy személyesen felügyelte. Ő és a hozzá hasonló ászpilóták feltűnő vörösre festett gépeikkel gyakoroltak pszichológiai nyomást ellenségeikre. Ennek a típusnak a továbbfejlesztett változata a Kylo Ren által a Palpatine felkutatására szánt expedíció során repült TIE/wi Whisper. Ren vadászgépe az ellenség szenzorait megzavaró rendszere miatt korlátozott lopakodó képességgel is rendelkezett, fegyverzete szabványos, illetve nehéz lézerágyúkból állt.

TIE/wi Interceptor (Wookieepedia)
TIE/vn Interceptor (Wookieepedia)

Kylo Ren előző vadászgépe a TIE/vn típusjelű Silencer a Sienar egyedi, kísérleti harci gépe, amelynek csapatpróbáját – nagyapja nyomdokait követve – maga Ren hajtotta végre és az ő módosításait követve állt csekély számban csatasorba. A Silencer szögletes, elnyújtott géptörzsét a TIE/IN trapéz alakú, ámbár annál sokkal hosszabban elnyúló, napkollektoros szárnyszerkezete öleli körbe. A mozgékony és gyors, lopakodó rendszerrel és elhárítópajzzsal is ellátott vadász erős fegyverzettel bír: két L–s9.6-os lézerágyú, 2 Ls–7,5-ös típusú nehéz lézerágyú, valamint a szárnyak oldalára épített indítótubusok Arakyd ST7-es célkövető rakéták, mángeses-impulzus robbanófejek és protontorpedók bevetésére. Kylo vakmerő akciója során egymaga szállt szembe meg az Ellenállás a D’Qar-i csatát követő megmaradt vadászerejével, amikor a Raddus ellen repült, ám végül nem ő mért pusztító csapást annak hangárfedélzetére…

Műszaki adatok (Sienar-Jaemus Fleet Systems TIE/vn Silencer csillagvadász)

Hosszúság: 17,43 m.

Fesztáv: 7,62 m.

Magasság: 3,76 m.

Csúcssebesség: 155 MGLT (megafény/óra).

Maximális atmoszférikus sebesség: 1850 km/h.

Beszerzési költség: 310 000 köztársasági kredit.

Az Első Rend arzenáljában a TIE Reaperek és a klasszikus Sienar teherkompok örökségét a TIE/es Echelon csapatszállítók örökítik tovább. A Kylo Ren legfőbb vezér parancsnoksága alatt álló elit 709. elit rohamosztagos légió alkalmazta egyebek között ezt a típust. A négy nehéz lézerágyúval és egy kétcsövű lövegtoronnyal felszerelt csapatszállító 12 katonát tud elszállítani, vagy 20 tonna egyéb hasznos terhet.

TIE/es a Galaxy’s Edge-ben (Wookieepedia)

Az utolsó ismert TIE-típus a Palpatine Végső Rendjében szolgáló TIE/dg Dagger könnyű csillagvadász. Ez a tipikus gömb alakú géptörzset kettős, háromszög alakú, napkollektoros szárnyakkal ötvöző vadászgépet is a Sienar–Jaemus fejlesztette ki, teljes titokban, a sith szekta titkos flottája számára.  A Dagger minden addigi TIE-vadásznál jobb manőverező-képességgel bírt,  mivel a pilótafülkében az addig alkalmazott kétnyelű botkormányt két különálló ergonomikus kezelőfelületre cserélték, amellyel a pilóták hatékonyabban tudták kivitelezni a leghajmeresztőbb manővereket. A fegyverzet két a pilótafülke alá szerelt L–s9.6-os lézerágyúból és két a szárnyra épített L–7.0 nehéz lézerágyúból állt. A fürge Daggerek bevetése az uralkodó megalomániáját mindennél jobban kifejező bolygópusztító Xyston osztályú csillagrombolókról történt.

TIE/dg (Wookieepedia)

A kulisszák mögött

Darth Vader azért kapott külsőleg is eltérő TIE-vadászt az Egy új reményben, hogy a nézők könnyedén meg tudják különböztetni a csatajelenetekben a többi birodalmitól. Érdekesség, hogy a stáb többsége anno úgy vélte, hogy Vader megmenekülését felesleges volt kiemelni a filmben, mivel nem számítottak folytatásra, főleg, hogy akkoriban a folytatásmozik átlagon aluli minőségű és bevételű alkotásoknak számítottak…

A Defenderek elsőként az 1994-es TIE Fighter videójátékban (minden űrcsata mániásnak kimondottan ajánlott) jelentek meg, és azóta legendás gépnek számít a rajongók körében, így nagy örömmel fogadták beemelését az új kánonba (a szintén legendás Thrawn mellett természetesen).

Az Ellenállás című animációs sorozatban debütált TIE-Baronok vörös színét és elnevezését minden bizonnyal a legendás első világháborús német vadászpilóta, Manfred von Richthofen, azaz a Vörös báró ihlette.

A zárótrilógia TIE-vadászai külsőleg alig különböznek az eredeti gépektől. A klasszikus trilógia óta eltelt időt a sokkal korszerűbb pilótafülkék és az egyhangú birodalmi szürkeséget felváltó modernebb színvilág jelképezi. Az ébredő Erő koncepciótervei azonban többféle újítással is kecsegtettek (ha megvalósultak volna). Ezekből a tervekből végül újrahasznosítottak néhányat a Solo TIE/rb és A mandalore-i TIE Outlander képében. A TIE Dagger ötlete is innen származik, bár az eredeti tervek szerint a géptörzs és a szárnyak között két hajtóműgondola lett volna, nem a hagyományos elrendezés.

Az utolsó Jedikben látható TIE Silencert eredetileg TIE Vendettának nevezte volna el a Story Group. Pablo Hidalgo eredeti ötletének öröksége a TIE/vn típusjelben maradt meg.

Az új TIE/es Echelon csapatszállítót a Galaxy’s Edge kalandparkba tervezték, ahol az űrhajó életnagyságú másolata az élménypark egyik látványossága. Helyére eredetileg egy TIE/sf-et építettek volna. Maga a csapatszállító koncepciója a 9. epizód eredetileg kiszemelt rendezője, Colin Trevorrow érdeme. A kánonban a kalandpark látványosságait történetekkel bemutató képregény-sorozatban bukkant fel először.


Felhasznált források:

  • Vonatkozó Wookieepedia szócikkek: a TIE/ln space superiority starfightertől kiindulva a legutolsó alrendszerig és vállalatig.
  • Pablo Hidalgo: Star Wars: Zsivány Egyes: Képes enciklopédia. Budapest, Kolibri, 2016.
  • Az alábbi filmek, sorozatok és játékok történései: Egy új remény, A Birodalom visszavág, A Jedi visszatér, Zsivány Egyes, Solo, Lázadók, Az ébredő Erő, Az utolsó Jedik, Skywalker kora, Lucasarts TIE Figher Special Edition (1998), Battlefront II (2017), Jedi: Fallen Order.
  • Paul Johnson TIE Fighter című animációs filmje
  • IMDb: Egy új remény és A Jedi visszatér trivia bejegyzések
  • A Generation Tech YouTube csatorna űrharcászati videoelemzései (sok komolysággal, még több poénnal)
Tags: Darth VaderElső RendGalaktikus BirodalomKylo RenLegendás gépekPalpatineThrawnTIE-vadászVégső RendWilhuff Tarkin
Share38TweetSend

Related Posts

Acolyte, avagy a sithek iskolája

Acolyte, avagy a sithek iskolája

2021. 01. 16.
Mando Mondó: A mandalore-i kibeszélőt indít a Ziro.hu

Ilyen volt a Mando Mondó első évada

2021. 01. 08.
Ezt érdemes tudni a Köztársaság Fénykoráról, mielőtt belevágsz a sztorikba

Ezt érdemes tudni a Köztársaság Fénykoráról, mielőtt belevágsz a sztorikba

2021. 01. 06.
Ezt tudjuk 2020 végén a Mandoverzum sorozatairól

Ezt tudjuk 2020 végén a Mandoverzum sorozatairól

2020. 12. 29.
Mit csinált Luke Skywalker A Jedi visszatér után?

Mit csinált Luke Skywalker A Jedi visszatér után?

2020. 12. 23.
Mit érdemes tudni a Mayfeld által emlegetett Parázs hadműveletről?

Mit érdemes tudni a Mayfeld által emlegetett Parázs hadműveletről?

2020. 12. 17.
Miért nincs még Magyarországon Disney+?

Miért nincs még Magyarországon Disney+?

2020. 12. 16.
Mennyi idős Boba Fett valójában?

Mennyi idős Boba Fett valójában?

2020. 12. 12.
Next Post
[Vélemény] Az új trilógia helye a nagy egészben és az Egyensúly 1.

Mind a 11 Star Wars film felkerül az HBO Go-ra

Háborús anekdoták – elolvastuk a júniusi Star Wars képregényeket

Háborús anekdoták – elolvastuk a júniusi Star Wars képregényeket

A jedik titkos története – Elolvastuk Az Erő nyomábant

A jedik titkos története – Elolvastuk Az Erő nyomábant

Ziro.hu

© 2020 Fejlesztette a Ziro.hu a JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme nyomán.

Információk

  • Adatkezelési tájékoztató
  • Főoldal
  • Impresszum
  • Támogatás a Patreonnal vagy egyéb módokon
  • Támogatóink és partnereink

Kövess minket!

No Result
View All Result
  • Huttcast
  • Elemzések
  • Film
    • Előzménytrilógia
    • Klasszikus trilógia
    • Zárótrilógia
    • Antológiafilmek
  • Sorozat
    • Animációs sorozatok
    • Élőszereplős sorozatok
  • Könyv
    • Képregények
  • Játék
  • HNK
  • Vélemény
  • English

© 2020 Fejlesztette a Ziro.hu a JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme nyomán.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms below to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

Weboldalunk sütiket használ. A Ziro.hu további használatával beleegyezel a sütik használatába. További részletekért látogass el az Adatkezelési tájékoztató oldalra.