Ziro.hu
  • Huttcast
  • Elemzések
  • Film
    • Előzménytrilógia
    • Klasszikus trilógia
    • Zárótrilógia
    • Antológiafilmek
  • Sorozat
    • Animációs sorozatok
    • Élőszereplős sorozatok
  • Könyv
    • Képregények
  • Játék
  • HNK
  • Vélemény
  • English
No Result
View All Result
Ziro.hu
  • Huttcast
  • Elemzések
  • Film
    • Előzménytrilógia
    • Klasszikus trilógia
    • Zárótrilógia
    • Antológiafilmek
  • Sorozat
    • Animációs sorozatok
    • Élőszereplős sorozatok
  • Könyv
    • Képregények
  • Játék
  • HNK
  • Vélemény
  • English
No Result
View All Result
Ziro.hu
No Result
View All Result

Legendás gépek – A TIE harcigépcsalád, 1. rész

by Vendégszerző
2020. 07. 11.
in Elemzések
Reading Time: 19min read
66
SHARES
Oszd meg a Facebookon!Oszd meg a Twitteren!Küldd el e-mailben!

A Star Wars legendás űrhajóit bemutató sorozatunkban ezúttal a korábban taglalt X-szárnyú vadász ellenfelét, a Birodalom egyik jelképeként ismert, összetéveszthetetlen formavilágú, jellegzetes trombitáló hangja miatt is jól felismerhető TIE-vadász-szériát mutatjuk be, a kánon alapján.


Írta: Bódog András

Elemzések

Legendás gépek – Az X-szárnyú csillagvadász

by Vendégszerző
2020. 06. 28.

A típus eredete

Mint a galaktikus polgárháború harci eszközeinek többsége, így a TIE-vadász eredete is a klónháborúkra, sőt még azelőtti időkre vezethető vissza. A Republic Sienar Systems a Galaktikus Köztársaság egyik hajógyáraként működött, többnyire luxuscsillaghajókat és teherkompokat gyártottak ügyfeleiknek. A Sienar ügyfelei közé tartozott a szenátorból lett kancellár, Sheev Palpatine is. Minden bizonnyal közvetítők révén – hogy a politikus kiléte homályban maradjon – a Sienar Systems készítette Sidious nagyúr számára az egyedileg módosított Star Courier osztályú Scimitar lopakodó csillaghajót. Ezzel a sithek – elsősorban a mestere parancsait követő Darth Maul – észrevétlenül el tudtak jutni a galaxis bármelyik pontjára, ezért ismert a hajó Sith Infiltrator néven is. A Scimitar több műszaki megoldása (gömb alakú hajtóműtér, a hajótörzsre merőleges hűtőradiátorral felszerelt szárnyak) visszaköszön a későbbi TIE modelleknél. A Sienar hajógyár teherhajókat, valamint egy kísérleti lopakodó korvettet készített a köztársasági flotta számára, ám végül egyike lett azoknak a vállalatoknak, amelyek csődbe jutottak a klónháborúk utolsó évére, köszönhetően annak, hogy a cég a szeperatistákkal nyíltan szimpatizáló, becsődölt Intergalaktikus Bankárklán tulajdonában állt.

Sith Infiltrator (StarWars.com)

A Sienart az Új Rend megalakítása és az államosítás mentette meg. A Sienar Fleet Systems (SFS) nevet kapott vállalat élére a Palpatine császárral és Tarkin moffal egyaránt közeli kapcsolatot ápoló Raith Sienar került, így cége a birodalmi hadiipar központi elemévé vált. A korábbi profiljukba illeszkedő Delta és Lambda osztályú teherhajók gyártása mellett

megnyerték a köztársasági harcigéppark leváltására kiírt tendert, amely több millió példány legyártását jelentette.

Az igazi kihívást az jelentette, hogy  a Sienar korábban nem gyártott vadászgépeket,  ezért a tervező, Raith Sienar figyelme a korábbi rivális – azonban szintúgy a birodalmi államosítás sorsára jutott – Kuati Hajógyár (KDY) késői klónháborús vadászgépeinek műszaki megoldásai felé terelődött. Ez a két, iker-ionhajtóműves (Twin Ion Engine – TIE, innen a gépcsalád márkajelzése) könnyű űrvadásztípus – az Alpha–3 Nimbus osztályú V-szárnyú vadász, és az Eta–2 Actis osztályú könnyűvadász – tekinthetők a legendás standard birodalmi vadászgép közvetlen elődeinek.

A Birodalom haderejének jelképe

Az új birodalmi vadászgép feladatkörét a köztársasági flotta veterán tisztje és a Birodalom későbbi legfőbb stratégája, Wilhuff Tarkin moff határozta meg, és az admiralitás és a császár személyesen hagyta jóvá.

Egy könnyű, nagyon jól manőverezhető, az olcsó gyártásból eredően tömegesen bevethető vadászgéptípusra volt szükség, amely bevethető a birodalmi flotta gerincét képező hadihajók (fregattok, cirkálók és csillagrombolók) meghosszabbított karjaiként.

A prototípus már egy évvel a Birodalom kikiáltását követően (Yavin előtt 18-ban) elkészült, ám ez még a szárnyak strukturális gyengesége miatt alkalmatlan volt légköri repülésre. A napkollektorokat is magában foglaló merőleges szárnyak tartószerkezetét megerősítették, így a tesztelést követően az első szériapéldányok még abban az évben bevetésre kerültek a Sovereign csillagromboló fedélzetén a Mon Cala katonai megszállása idején (Darth Vader, a Sith sötét nagyura, 13. füzet). A TIE-vadászok az ezt követő 4-5 évben párhuzamosan szolgáltak a Köztársaság korából megmaradt V-szárnyúakkal és ARC–170-esekkel. YE 14-től kezdődően a galaxis legveszélyesebb, ennélfogva legjelentősebb katonai jelenlétet igénylő térségének, a Külső Peremvidéknek az iparosítása felgyorsította a TIE-vadászok sorozatgyártását, amelyek végül teljesen leváltották a klónháborús veterán gépeket. A régió kormányzójának kinevezett Tarkin nagymoff ötéves terv keretében létesített hadianyaggyárakat számos bolygón, ahol az egyéb harceszközök mellett a Peremvidék szektorflottáiban szolgáló TIE-vadászok gyártása is történt.  Az egyszerű műszaki megoldások és az alacsony előállítási költségek miatt a Birodalom fennállásának ideje alatt a Sienar tervezte vadászgépből rekordmennyiségű, több mint négy és fél millió példányt gyártottak, 

amellyel az uralkodó hadigépezete már nyomás alatt tudta tartani a galaxis nagy részét.

TIE-vadászok (Syfy.com)

A különböző gyárakban elkészült TIE-vadászok a Birodalmi Csillagflotta vagy a Birodalmi Hadsereg csapatrepülő-hadtestének állományába kerültek. Az előbbiek a különböző szektorokban állomásozó flották, vagy a szükség esetén erősítésként bevethető számozott flották csillagrombolóin, cirkálóin, fregattjain, valamint a fontos létesítmények és a hiperűr-útvonalak mentén létesített ellenőrzőpontok védelmét ellátó űrállomásokon teljesítettek szolgálatot. Elsődleges feladatuk a támaszpontjuk vagy a hordozójuk működési körzetében végrehajtott járőrtevékenység volt, az azonosítatlan űrjárművek elfogása, szükség esetén megsemmisítése. Jelentősebb összecsapás esetén a fő feladat az ellenség vadászerőinek megtizedelése, valamint a hadihajók gyenge pontjainak (pajzsgenerátor, hajtóművek, létfenntartó rendszerek stb.) támadása, gyengítése a birodalmi hadihajók elsöprő erejű sortüzét megelőzően. A hadsereg TIE-vadászainak elsődleges feladata a szárazföldi erők légitámogatása, annak ellenére, hogy a típus nem éppen a legalkalmasabb légköri repülésre. A költséghatékonyság jegyében kerültek a bolygókon létesített támaszpontokra a TIE-vadászok. Ezeket gyakran megerősítették a flotta vadászaival is, hiszen gyakori feladatuk volt még a helyi lakosság megfélemlítése alacsony áthúzásokkal a lakott területek felett. A jellegzetesen morajló ionhajtóművek rettegésben tartották a lakosságot és emlékeztették őket a Birodalom katonai erejére. Palpatine császár maga kérte Sienartól, hogy a birodalmi harci gépek puszta megjelenése félelemben tartsa a rendszer ellenségeit.

A szolgálat első éveiben a lázadó bolygók elleni katonai manőverek és a mindennapi rutinfeladatok mellett a peremvidék csempészei és kalózai ellen vívott akciókban vetettek be TIE-vadászokat. Már ez a feladatkör is erősebb fegyverzetű, specializált alváltozatok kifejlesztésével járt. Ez a tendencia fokozódott a szervezett lázadás erősödésével. A Lázadók gyors, fürge és pajzzsal védett vadászgépeivel szemben gyorsan megmutatkoztak a TIE-vadászok gyengeségei, sőt a birodalmi flotta harcmodorának hiányosságai. Ennek lett egyik következménye a legjobb birodalmi pilótáknak szánt TIE-elfogóvadászok rendszerbe állítása, amelyek már képesek voltak lépést tartani a lázadók A-szárnyú vadászaival.

Bevetés a Halálcsillag elleni lázadó támadás idején (Komar.de)

A fejlesztések ellenére a klónháborúk tapasztalatain alapuló hadihajó-kötelékekre és a kis hatótávú vadászgépek tömeges bevetésére alapozott birodalmi harcászat nem tudott mit kezdeni a lázadók „üss és fuss” típusú rajtaütéseivel. Ezért a felkelők leverésére küldött birodalmi stratégák – köztük Thrawn főadmirális – új fejlesztésekkel kívántak reagálni a kihívásokra, ám nagyobb hangsúlyt kapott a galaxis feletti abszolút hatalmat megvalósító Halálcsillag építése. Így a pajzzsal és hiperhajtóművel felszerelt, önálló mélyűri tevékenységre alkalmas TIE-vadászok (Advanced és Defender) sorozatgyártása sosem érte el a szükséges mértéket. Mindezek ellenére a Birodalmi Csillagflotta félelmetes ellenfele volt a Lázadóknak. Ha a birodalmiak támadtak elsőként – és nem volt hová elmenekülni –, akkor szinte garantált volt a számbeli és tűzerő-fölényben lévő birodalmiak teljes győzelme. Egy csillagromboló-raj támadásának első hullámát képezték a különböző típusú TIE-vadászokból álló kötelékek, amelyek lecsaptak a Lázadók veszélyes könnyű harci gépeire és egyben saját hadihajóik első védelmi vonalát alkották. Felpuhították a lázadó kötelék védelmét, majd végül a csillagrombolók gyorsan befejezték a vadászok által megkezdett rohamot. Paul Johnson rajongói animációs kisfilmje minden szónál hatékonyabban bemutatja a Birodalmi Csillagflotta tűzerejét és harcászatát egy relatíve komolyabb lázadó kötelék ellen:

A különböző TIE-vadászok ismertetése előtt érdemes kitérni az ezekkel repülő vadászpilótákra, akik a Birodalmi Akadémiák krémjét jelentették. Az általános tisztképző és pilótaismeretek mellett navigációs, gépészeti és fegyvermesteri ismeretekkel is bővült a TIE-hajózók szakértelme. A birodalmi pilóták eltökéltségét és hűségét hivatott erősíteni (a nem elhanyagolható súly, és költségcsökkentés mellett) az elhárítópajzsok és hiperhajtóművek hiánya.

A TIE-vadász gyenge védelme offenzív mentalitást követelt a pilótától, ugyanakkor valamilyen szinten előnynek számított, hogy nem adott hamis biztonságérzetet a pajzs. Nem mindennapi bátorságot és mentális erőt igényelt egy TIE-vadásszal harcba indulni.

A hiperhajtómű hiányának további előnye volt, hogy a rendszerben csalódott pilóták nem tudtak a vadászgépeikkel dezertálni. Akiknek mégis sikerült valamilyen úton-módon, nem véletlenül váltak a Lázadók legjobb vadászpilótáivá, ahogy azt Wedge Antilles, Biggs Darklighter, Thane Kyrell esetében láthattuk, olvashattuk. Han Solóról nem is beszélve, bár az ő jelleme finoman szólva nem volt kompatibilis az akadémia és a flotta által elvárt normával…

Han Solo TIE-vadász pilótaképzése a Solo: Egy Star Wars-történet végül kivágott jelenetében (FlickeringMyth.com)

Az SFS TIE/ln csillagvadász műszaki paraméterei

A TIE gépcsalád alapját képviseli az első, TIE/ln (Line) típusjelet kapott széria, amelyet gyakran csak szimplán TIE-vadászként említenek. A gömb alakú géptörzset egyértelműen az Eta–2-es jedivadászok tojásalakú törzse ihlette, amely a pilótafülkét, az ion-ikerhajtóműveket, a fedélzeti rendszereket és a fegyverzetet, illetve az üzemanyagtartályt foglalja magában. A géptörzset két hatalmas merőleges szárnyszerkezet foglalja keretbe (mint a V-szárnyúak esetében). Ezek külső felületén hatalmas napkollektorok gyűjtik össze a fedélzeti rendszerek működéséhez elengedhetetlen energiát. A meghajtásról és a rendkívül gyors irányváltoztatásról kezdetben P–s3-as típusú ionhajtóművek gondoskodtak, ám ezt a sorozatgyártás Yavin előtt 14-es felfutását követően már nagyobb teljesítményű P–s4-esekre cserélték. A szárnyak és a géptörzs között helyezték el a csillagvadász repulzorstabilizátorait és segéd-manőverhajtóműveit. Elhárítópajzsokkal ugyan nem rendelkezik a TIE/ln, ám a géptörzs fel van vértezve hagyományos gyalogsági sugárvetők ellen. A fegyverzetet két, a pilótafülke alá épített L–s1 lézerágyú képezi. Ezekkel felváltva, vagy összpontosítva is lehet tüzelni. Pontos és nagyerejű fegyverek ezek, amelyek veszélyesek minden vadászgépméretű célpontra és a szárazföldi csapatok tűztámogatására is kiválóan használhatók. A pontos tűzvezetésről T–s8-as típusú lőelemképző számítógép gondoskodik, amely a pilóták számára kiszámítja a céladatok alapján a szükséges előretartást is. Ezeket a rendszereket a később gyártott gépeknél a még hatékonyabb T–s9a típusra cserélték, míg a régebbieket újabb számítógépekkel modernizálták. A fedélzeti rendszer részét képezi egy nyomkövető-rendszer is, amelynek célja egyrészt csatában a saját pozíció küldése a harci információs központnak, másrészt pedig, ha lázadók zsákmányává válna a vadászgép, akkor ez fel tudja fedni a helyzetüket. Szintén a dezertálás megnehezítését szolgálja, hogy vész esetén a két szárny lerobbantható a géptörzsről. A navigációról N–s4-es típusú navikomputer gondoskodik.

Az Iden Versio parancsnok vezette Inferno osztag egyedi TIE-vadászokkal rendelkezett, amelyeknél a fegyverzetet két protontorpedó-indítócső egészítette ki, drasztikusan megnövelve a standard vadászgép tűzerejét. A jobb szárnytőre festett három vörös sáv az elitosztag TIE-vadászainak ismertetőjegye. Hiperhajtóművel ezek a gépek sem rendelkeztek, a kommandó saját átalakított Raider II. osztályú korvettje, a Corvus hordozta őket.

Inferno osztag TIE-vadász (Reddit)

A pajzsok hiányán felül a típus nagy hátránya, hogy nagyon rossz a kilátás a kabinból. Gyakorlatilag csak előre és a felső kabinajtón lévő apró ablakokon lehet kilátni, ami különösen veszélyessé teszi a nehéz terepen, például aszteroidamezőkön át történő repülést. Ezt a hátrányt hivatott kompenzálni a mellső és hátsó féllégteret figyelő szenzorcsomag, valamint a birodalmi flotta doktrínája, amelynek fő eleme a vadászgépek központi irányítása a hordozók vagy a támaszpontok harci információs központjaiból. Az ezek által továbbított céladatok birtokában hajtják végre a vadászirányítóktól kapott harcfeladataikat a TIE-pilóták.

Strukturálisan gyenge pontja a konstrukciónak a géptörzs és a szárnyak közé telepített stabilizátorok, amelyek találata esetén a TIE-vadász spirális pörgésbe kezd, légkörben pedig röpképtelenné válik. Oldalirányból a hatalmas napkollektoros szárnyak azonban némi védelmet is biztosítanak a lövések ellen (túl sokat azért nem), azonban túlságosan nagyok a géptörzshöz képest, így könnyű célpontot nyújtanak az ellenséges gépek számára.

A Birodalmi Bányászcéh is TIE-vadászokat használt biztonsági feladatokra. A sárgára festett TIE/mg típusjelű vadászgépek egyedülálló módon fel voltak szerelve elhárítópajzsokkal, hogy így őrizzék meg őket – és védjék pilótáikat – hosszú távon a vállalat fontos erőforrásaiként.

TIE/mg (Jedipedia.fandom.com)

Műszaki adatok (Sienar Fleet Systems TIE/ln csillagvadász)

Hosszúság: 7,24 m.

Fesztáv: 8,8 m.

Magasság: 8,82 m.

Csúcssebesség: 100 MGLT (megafény/óra)

Maximális atmoszférikus sebesség: 1200 km/h.

Beszerzési költség: 60 000 birodalmi kredit.

Különleges TIE-változatok

A TIE/ln egyik specializált változata a TIE/felderítő (Scout), amely a többi típustól eltérően már fel van szerelve hiperhajtóművekkel. A kutászdroidokhoz hasonló feladatot látott el, a Birodalmi Csillagflotta harccsoportjainak előretolt felderítőegységeként határozta meg az ellenség pozícióját és továbbította a céladatokat a támadóknak. 35 évvel a yavini csatát követően Ben Solo egy, a II. Halálcsillag roncsai között épségben maradt felderítővel követte Reyt Exegolra.

TIE scout (Wookieepedia)

A Külső Peremvidék és az azt a belső iparosított bolygókkal összekötő hiperűr-útvonalak mentén a birodalmi flotta gyakran került összetűzésbe kalózokkal és csempészekkel. Ők sokszor alkalmaztak egyedileg átalakított, elhárítópajzzsal és védőfegyverzettel felszerelt kisebb-nagyobb, ámbár gyors teherhajókat, amelyek képesek voltak lehagyni az utánuk küldött birodalmi hadihajókat, a standard TIE-vadászok fegyverzete pedig kevésnek bizonyult ellenük.

Erre a kihívásra válaszul jelentek meg a Brute vagy Infiltrator néven is ismert TIE/rb nehéz csillagvadászok.

A típus abban különbözik a standard TIE-vadásztól, hogy egyrészt quadraniummal megerősített titánium páncélzattal látták el a géptörzset, valamint a gömb alakú hajótörzstől balra ellátták egy kisebb törzsszekcióval a két nagyteljesítményű H–s9.3 lézerágyú és annak energiaforrása befogadására. A pilóta támogatására egy MGK–300-as típusú, a fedélzeti rendszerekbe integrált droid szolgál.

Elemzések

Mit tudunk a fűszerről és a Kesselről?

by Földi Bence
2020. 04. 02.

A TIE-nehézvadászok jellemzően a kalózok által fenyegetett szektorflottákban, illetve olyan iparterületek biztosításában vállaltak szerepet, mint például a kesseli fűszerbányák. Ezekben a szektorokban jellemzően egy TIE/rb vezetésével vetették be a standard TIE-vadászokat. A végzős birodalmi kadét, Han Solo is ilyen típussal repült az Onyx század kötelékében, mielőtt parancsmegtagadás miatt lefokozták tizedessé és a gyalogsághoz vezényelték. A Kesselt övező veszélyes örvényben egy TIE/rb vezette kötelék üldözte a Solo által repült Millennium Falcont és csak a vakmerő csempészpilóta őrült manőverével sikerült lerázni a birodalmi nehézvadászt…

TIE/rb (Wookieepedia)

Műszaki adatok (Sienar Fleet Systems TIE/rb nehéz csillagvadász)

Hosszúság: 8,9 m.

Fesztáv: 12,2 m.

Magasság: 10,97 m.

Csúcssebesség: 90 MGLT (megafény/óra)

Maximális atmoszférikus sebesség: 800 km/h.

Beszerzési költség: 90 000 birodalmi kredit.

A TIE/rb egyik utódtípusa a TIE/ag jelzésű kétszemélyes Agresszor csillagvadász. Ez a szárnyai alatt hordozott egy-egy közepes nagyteljesítményű lézerágyút, illetve a meghosszabbított törzsszekcióra épített, forgatható lövegtoronyba szerelt ikercsövű lézerágyút. Ennek kezeléséhez volt szükség a második hajózóra. Az Agresszorok kevéssel a yavini csatát megelőzően álltak hadrendbe a Birodalmi Csillagflotta elit űrvadász-századainál.

TIE-bombázók és csapatszállítók

Mivel a birodalmi flotta egyik első lépése volt, hogy megszabaduljon a Köztársaság hiperhajtóművel felszerelt Y-szárnyú könnyűbombázóitól, felmerült az igény egy, az elődtípusnál lényegesebb nagyobb hasznos terhet hordozó – ám az Új Rend doktrínáját előnyben részesítő – könnyűbombázó kifejlesztésére. Ez lett a TIE-bombázó néven is ismert TIE/sa (Surface Assault) harcászati bombázó, amelyet egy TIE/gt jelzésű kis szériás, egyetlen lézerágyúval és rakétákkal felszerelt TIE-vadásztípus előzött meg mint átmeneti típus. A TIE/sa gyakorlatilag az alaptípus lomhább, meghosszabbított, duplatörzsű változata. A jobboldali törzsszekcióban kaptak helyet a TIE-vadászéval lényegében megegyező fedélzeti rendszerek, valamint a két L–s1-es lézerágyú, illetve a két P–s4-es ionhajtómű. A baloldali géptörzsben hordozott támadó fegyverzet célba juttatására szolgál a Ts–7b jelzésű lőelemképző számítógép és a 398X jelzésű bombavető rendszer.

TIE/sa a Battlefront II-ben (Wookieepedia)

Újdonság a hatalmas napkollektorokkal szakító háromszorosan döntött, két végén a törzsre ráhajló szárnyszerkezet, amely ezt követően az újabb TIE típusok jellegzetességévé válik.

A szükséges napenergia összegyűjtése mellett ez a megoldás kisebb célfelületet jelent az ellenség számára. A fegyverkamrát magában foglaló törzszsekció két részből áll: az elsőben nyolc M–s3-as célkövető rakéta vagy négy protontorpedó indítható a mellső indítótubuson keresztül. A második, nagyobb fegyverkamra feltölthető ugyanilyen javadalmazással, vagy nyolc protonbombával és 64 hődetonátorral, vagy hat aknával.  Szükség esetén a fegyverkamra átalakítható egy hat fős rohamosztagos kontingens szállítására is.  A bombák, hődetonátorok és aknák bevetésére a törzs alján kialakított bombavető nyílás szolgál. A vadászgépek elleni bevetéseknél hordozott 16 rakéta brutális tűzerőt biztosít a lázadó harci gépekkel szemben, ahogy a protontorpedó-sorozatok is a nagyobb hajók ellen. Megfelelő vadászkísérettel, a pontvédelmi rendszerektől tisztes távolságot tartva félelmetes ellenfél bármilyen lázadó csoporttal szemben, az igény szerint kombinálható fegyverzet pedig rugalmas alkalmazást tesz lehetővé.

A yavini vereséget követően egy újabb, megnégyszerezett tűzerővel rendelkező bombázó, a TIE/ca Punisher nehézbombázó került a birodalmi flotta állományába. Ez már rendelkezett elhárítópajzzsal is, fő feladata olyan helyeken végrehajtott támadás volt, ahová a csillagrombolók és a kisebb hadihajók nem tudtak eljutni. Magas előállítási költsége miatt nagy számban nem terjedt el a flottánál.

A TIE/sa egyik gyakori, megnagyobbított altípusát rohamosztagosok hajóra szállásához használták (TIE Boarding Craft). A két standard L–s1-es lézerágyút kettő H–s1-es nehéz lézerágyú egészíti ki, valamint szükség esetén rakétákkal is felszerelhető. A kétszer tízfős rohamosztagos kontingens erőszakos hajóra átszállását lézervágóval felszerelt kitolható dokkolókamra segíti. A scarifi csatában két ilyen sikló szállította át Vader nagyúr rohamosztagosait a Devastator csillagromboló által harcképtelenné tett Profundity nevű mon calamari cirkáló fedélzetére. A típus nagyobb, három törzsszekcióval rendelkező változata a TIE deszanthajó (Lander), amely képes egy teljes rohamosztagos századot a célterületre szállítani. Szintén a bombázón alapul a TIE parancsnoki sikló alváltozata (típusjelzése TIE/sh), amely a birodalmi főtisztek és rohamosztagos kíséretük hajók és támaszpontok közötti szállítására szolgál. Ez a típus a tisztek védelme érdekében némileg erősebb páncélzattal rendelkezik. Needa kapitányt is egy ilyen sikló szállította át az Avenger csillagrombolóról az Executorra a Vader nagyúrnak tett utolsó jelentéstételére…

Műszaki adatok (SFS TIE/sa)(SFS TIE/bc)(SFS TIE/sh)

Hosszúság: 7, 8m – 7,6 m – 7,8 m.

Fesztáv: 9,3 m – 9,9 m – 10,4 m.

Magasság: 5,1 m – 5,9 m – 5,1 m.

Csúcssebesség: 80 MGLT – 90 MGLT – 90 MGLT (megafény/óra)

Maximális atmoszférikus sebesség: 850 km/h (mindháromnál).

Beszerzési költség: 150 000 birodalmi kredit (mindháromnál).

TIE/rp Reaper (Wookieepedia)

A TIE/rp Reaper könnyű csapatszállító egy típusban ötvözi a Sienar klasszikus katonai teherszállítóinak és a TIE-szériának a legjobb jellemzőit és kifejezetten elit birodalmi csapatok – halálosztagosokként ismert birodalmi kommandósok, inkvizítorok – harcba szállítására és támogatására tervezték. Űr- és atmoszférikus repülésre optimalizált negatív-v helyzetű – így plusz felhajtóerőt termelő – trapéz alakú nagy szárnyak csatlakoznak a hosszú, szögletes törzshöz, amely végén egy rakodórámpa teszi lehetővé a csapatok gyors deszantolását.

A pilótafülke háromszemélyes, helyet adva a pilótának a fedélzeti lövésznek és a parancsnoknak. Két L–s9.3-as lézerágyú képezi a fegyverzetet, amely vadászok elleni önvédelemre, illetve a saját csapatok tűztámogatására szolgál. Elsőosztályú hiperhajtómű és korszerű N–a1 navikomputer áll rendelkezésre hosszútávú utakra. A típus szolgálatának elején a Kilencedik Nővér személyes csillaghajójaként használt egy Reapert, később a scarifi csatában Orson Krennic halálosztagosait szállították ilyen típusok a tűzvonalba, de Darth Vader csapatai is használták a Tythonon. A Birodalom bukását követően bűnbandák állományában is előfordultak ilyen csapatszállítók.

Műszaki adatok (Sienar Fleet Systems TIE/rp Reaper könnyű csapatszállító)

Hosszúság: 24,2 m.

Fesztáv: 16,5 m.

Magasság: 4,7 m.

Maximális atmoszférikus sebesség: 950 km/h.

Beszerzési költség: 140 000 birodalmi kredit.

A kulisszák mögött

Az 1977-es alapfilm esetében az ILM egyik munkatársa, Colin Cantwell dolgozta ki a TIE-vadász jellegzetes formájának koncepcióját. Miután Lucas rábólintott, a további részleteket Joe Johnston koncepciós művész és effektszakember dolgozta ki. A TIE név egyébként állítólag onnan ered, hogy Lucas szerint a hatszögű szárnyak által körbeölelt gömb alak egy csokornyakkendőre (tie a nyakkendő angolul) hasonlít… Maga Jonhston találta ki a típusjelzést, a Making of Star Wars című könyvben Harmadik Intergalaktikus Birodalomként oldja fel a mozaikszót (Third Intergalactic Empire). Maguk a típusnevek nem hangzanak el az első (pardon, negyedik) filmben (sem az X, és Y-szárnyúak, sem a TIE-vadászok), ezek funkciója annyi volt pusztán, hogy az ILM effektesei megkülönböztessék valahogy az egyes modelleket. Az elnevezések a folytatásokban (elsőként Lando Calrissian említi név szerint a TIE-vadászokat A Jedi visszatérben), a kiegészítő médiumokban és természetesen merchandise termékek márkaneveiként váltak ismertté.

Az ionhajtóművek utánozhatatlan hangját Ben Burtt hangmérnöknek köszönhetjük, aki elefánttrombitálást kevert össze egy nedves aszfalton haladó autó hangjával. A makettek géptörzsei eredetileg vörösesbarnák lettek volna, ám a tesztek során kiderült, hogy így túlságosan beleolvadnak a sötét háttérbe a végső felvételeken, így végül kékes-szürkék lettek.

Maguk a gépek koncepciója (nagyon könnyű szerkezet az elérhető legnagyobb sebesség és fordulékonyság érdekében) sok hasonlóságot mutat a második világháborús japán Mitsubishi A6M Zero vadászokkal, amelyek esetében a lehető legkönnyebb géptörzset kombinálták egy relatíve erős hajtóművel, korának kiemelkedően jó repülési teljesítményét felmutatva. Mindezért cserébe a Zérók nem rendelkeztek öntömítő üzemanyagtartályokkal, így könnyű prédáivá váltak az erős fegyverzetű szövetséges harci gépeknek, pláne, hogy azok folyamatosan fejlődtek műszakilag, míg a japán vadászerő magját képező gépek megrekedtek az 1940-es szinten, akárcsak a TIE-vadászok a messzi-messzi galaxisban… A gépek ijesztő hangjának megfélemlítésre való felhasználását minden bizonnyal a második világháborús német Ju 87 Stuka zuhanóbombázók, hasonló céllal alkalmazott szirénái ihlették meg.

A TIE/rb vadászok először a Solo antológiafilmben tűntek fel, ám a design eredetileg Az ébredő Erőhöz készült TIE-vadász koncepcióként.


Felhasznált források:

  • Vonatkozó Wookieepedia szócikkek: a TIE/ln space superiority starfightertől kiindulva a legutolsó alrendszerig és vállalatig.
  • Pablo Hidalgo: Star Wars: Zsivány Egyes: Képes enciklopédia. Budapest, Kolibri, 2016.
  • Az alábbi filmek, sorozatok és játékok történései: Egy új remény, A Birodalom visszavág, A Jedi visszatér, Zsivány Egyes, Solo, Lázadók, Az ébredő Erő, Az utolsó Jedik, Skywalker kora, Lucasarts TIE Figher Special Edition (1998), Battlefront II (2017), Jedi: Fallen Order.
  • Paul Johnson TIE Fighter című animációs filmje
  • IMDb: Egy új remény és A Jedi visszatér trivia bejegyzések
  • A Generation Tech YouTube csatorna űrharcászati videoelemzései (sok komolysággal, még több poénnal)
Tags: BirodalomLegendás gépekPalpatineThrawnTIE fighterTIE-vadászWilhuff Tarkin
Share66TweetSend
Vendégszerző

Vendégszerző

Related Posts

Acolyte, avagy a sithek iskolája

Acolyte, avagy a sithek iskolája

2021. 01. 16.
Mando Mondó: A mandalore-i kibeszélőt indít a Ziro.hu

Ilyen volt a Mando Mondó első évada

2021. 01. 08.
Ezt érdemes tudni a Köztársaság Fénykoráról, mielőtt belevágsz a sztorikba

Ezt érdemes tudni a Köztársaság Fénykoráról, mielőtt belevágsz a sztorikba

2021. 01. 06.
Ezt tudjuk 2020 végén a Mandoverzum sorozatairól

Ezt tudjuk 2020 végén a Mandoverzum sorozatairól

2020. 12. 29.
Mit csinált Luke Skywalker A Jedi visszatér után?

Mit csinált Luke Skywalker A Jedi visszatér után?

2020. 12. 23.
Mit érdemes tudni a Mayfeld által emlegetett Parázs hadműveletről?

Mit érdemes tudni a Mayfeld által emlegetett Parázs hadműveletről?

2020. 12. 17.
Miért nincs még Magyarországon Disney+?

Miért nincs még Magyarországon Disney+?

2020. 12. 16.
Mennyi idős Boba Fett valójában?

Mennyi idős Boba Fett valójában?

2020. 12. 12.
Next Post
[Hivatalos] Önálló sorozatot kap a Bad Batch!

[Hivatalos] Önálló sorozatot kap a Bad Batch!

Anekdotakirály a messzi-messzi galaxisból

Anekdotakirály a messzi-messzi galaxisból

Anekdotakirály a messzi-messzi galaxisból

King of anecdotes from a galaxy far far away

Ziro.hu

© 2020 Fejlesztette a Ziro.hu a JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme nyomán.

Információk

  • Adatkezelési tájékoztató
  • Főoldal
  • Impresszum
  • Támogatás a Patreonnal vagy egyéb módokon
  • Támogatóink és partnereink

Kövess minket!

No Result
View All Result
  • Huttcast
  • Elemzések
  • Film
    • Előzménytrilógia
    • Klasszikus trilógia
    • Zárótrilógia
    • Antológiafilmek
  • Sorozat
    • Animációs sorozatok
    • Élőszereplős sorozatok
  • Könyv
    • Képregények
  • Játék
  • HNK
  • Vélemény
  • English

© 2020 Fejlesztette a Ziro.hu a JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme nyomán.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms below to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

Weboldalunk sütiket használ. A Ziro.hu további használatával beleegyezel a sütik használatába. További részletekért látogass el az Adatkezelési tájékoztató oldalra.