A klónok háborúja animációs sorozat záróévadában újra átélhetjük a 66-os parancs keserű pillanatait. Ennek apropóján, olvasói kérésre összeszedtük a jelentősebb klónparancsnokokat, legalábbis azokat, akik ismertebbek a kánonban.
A Köztársaság Nagy Hadserege
Mielőtt összezavarodnánk a különféle egységekben és fegyvernemekben, érdemes röviden tisztázni a klónhadsereg szervezeti felépítését. A Nagy Hadsereg főparancsnoka Sheev Palpatine főkancellár volt, s 2 949 120, a speciális alakulatokkal együtt
körülbelül 3 200 000 klónkatonát számlált
– igaz ez a szám a halálozások és az új tenyészállomány bevetésével folyamatosan változott. Ez a nagy hadsereg tíz rendszerseregre (System Army) bomlott, amelyek egyenként 294 912 főt jelentettek. A rendszerseregek két-két hadseregből (Battle Army) álltak (147 456 fő). A rendszerseregeket és hadseregeket a legnagyobb jedimesterek irányították, akik egyben a Jedi Tanács tagjai is voltak. Egy hadsereg négy, egyenként 36 864 klónt magába foglaló hadtestből (Corps) állt, s az élén egy-egy mester vagy lovag rangban álló jedi tábornok, valamint egy klónmarsall-parancsnok állt. A négyes tagolásnak megfelelően a hadtest további négy légióra osztható (9 216 klón), amelyeket klónparancsnokok irányítottak. A légiók tovább oszlottak négy ezredre (Regiment, 2 304 fő), míg egy ezred további négy zászlóaljra (Batallion, 576 klón). A légiók, ezredek és zászlóaljak élén is klónparancsnokok álltak. A zászlóalj négy főegységből (Company, 144 klón) állt, ezek élén klón századosokat találunk. A főegységek 36 fős, hadnagy vezette alegységekből (Platoon) tevődtek össze, ezek pedig egy-egy, őrmester vezette 9 fős osztagokból álltak.
Nos, körülbelül így nézett ki a klónhadsereg, igaz a képet különböző speciális egységek, kommandósok, és a légierő is színesítette.
Cody (CC-2224) klónmarsall-parancsnok
A klónhadsereg egyik legmagasabb rangú főtisztje A Sith-ek bosszújában is fontos szerepet játszó Cody klónmarsall-parancsnok. Ő volt a klónmarsall-parancsnoka a 7. Égi Hadtestnek, valamint személyes irányítása alatt állt a 212-es Támadó Zászlóalj. Mint az közismert, Cody Obi-Wan Kenobi jedi tábornok mellett szolgált, ketten irányították a 7. Égi Hadtestet. Azt is jól tudjuk, hogy Cody – annak ellenére, hogy számtalan csatát végigküzdött Kenobi tábornok oldalán – a 66-os parancsot is igyekezett végrehajtani, igaz, nem járt sikerrel.
A 212. Támadó Zászlóalj kötelékében harcolt az ismert tisztek közül a Lázadók sorozatban is szerepet kapó Gregor százados is. Gregornak sikerült kivennie az inhibitorchipjét, majd a Rexszel és Wolffe-fal vonult vissza. Gregor az ő oldalukon részt vett a lothali ütközetben is, amikor hősi halált halt.
Bacara (CC-1138) klónmarsall-parancsnok
Cody mellett még gegy klónmarasall-parancsnok rangban szolgáló klóntisztet ismerünk, Bacarát. Bacara volt a klón vezetője a 21. Nova Hadtestnek Ki-Adi Mundi jedi tábornok mellett. Bacarát a mygetoo-i csatában érte a 66-os parancs, amelyet teljesítve végzett Mundi mesterrel.
Jet (CC-1993) parancsnok
Jet parancsnok ugyancsak Ki-Adi Mundi alatt szolgált, egy speciális alakulat, a lángszórós osztag vezetőjeként. Jet ebbéli minőségében harcolt a második geonosisi csatában.
Bly (CC-5052) parancsnok
Bly különleges felderítőként szolgált mint klónparancsnok a 327. Csillag Hadtestben. Elképzelhetőnek tartom, hogy Bly maga is marsall-parancsnok volt. Ha mégsem, akkor viszont nem tudjuk, ki volt a klónfelettese a 327-eseknél. Mindenestre Bly szorosan együttműködött jedi tábornokával, Aayla Securával. Bly és egysége az 501-esekkel is vállvetve harcolt a quelli ütközetben. A felucia-i csatában azonban végrehajtva a 66-os parancsot végzett jedi tábornokával.
Wolffe (CC-3636) parancsnok
Wolffe talán Filoni kedvenc klónja, legalábbis a készítő kedvenc jedije, Plo Koon mester alá beosztott parancsnok, aki ráadásul A klónok háborúja mellett a Lázadókban is fontos szerepet játszott. Wolffe vezette a 104-es Zászlóaljat, amelyet közkeletű nevén Farkasfalkának is neveztek. Wolffe a háború folyamán, a khormi csatában a jobb szeme világát is elvesztette, méghozzá a félelmetes Asajj Ventressel küzdve. Wolffe-ról tudjuk, hogy Rexhez és Gregorhoz hasonlóan kivette az inhibitorchipjét, azt azonban még nem ismerjük, hogy mikor. Henry Gilroy, az animációs sorozat írója a 2018. évi DragonCon keretében elmondta, hogy Wolffe egy darabig követte a 66-os parancsot, és csak az események után szabadult meg chipjétől. Ez súlyos traumát okozott neki, éppen ezért reagált agresszívan 15 évvel később, amikor Kanan Jarrussal találkozott.
Plo Koon mester életével azonban bizonyosan nem Wolffe végzett, ez a bűn a Csillagvadász Hadtesthez tartozó Jag századost terheli, aki a legendás jedi mester kísérőpilótájaként szolgált a Cato Neimoidia-i ütközetben.
Sőt azt sem tudjuk egyelőre, hogy a Farkasfalka részt vett-e egyáltalán ebben a csatában, Plo mester oldalán a vadászgépek mellett a 442. Ostrom Zászlóalj bevetéséről tudunk csupán.
Gree (CC-1004) parancsnok
Gree parancsnok (talán marsall-parancsnok) a 41. Elit Hadtestet vezette, Luminara Unduli jedi tábornok irányítása mellett. Gree alakulata az 501-esekkel együtt a második geonosisi csatában is harcolt. A háború vége felé Unduli mestert és Gree parancsnokot a Kashyyykra irányították, ahol a vukikkal együttműködve kellett felvenniük a harcot a szeparatistákkal szemben. Később Yoda mester is a bolygóra érkezett, aki valószínűleg a főparancsnokságot is átvette. Gree maga is megkapta a 66-os parancsot, aminek igyekezett is eleget tenni, ám ő sem járt sikerrel: Yoda mester végzett vele.
Grey (CC-10/994) parancsnok
Grey parancsnok egységének a nevét ugyan nem ismerjük, azt azonban tudjuk, hogy a Depa Billaba mester vezetése alatt álló egyik zászlóaljat irányította. Grey így együtt szolgált Billaba ifjú padawanjával, Caleb Dume-mal, a későbbi Kanan Jarrus-szal. Az alakulatban szolgált Styles százados is, aki miután Grey-jel együtt a Kaller bolygón végrehajtották a 66-os parancsot Billabán, igyekeztek levadászni az ifjú Calebet is.
Ponds (CT-411) parancsnok
Ponds parancsnok egy felderítőtiszt volt, aki a Villám Osztagot vezette, a 91. Mobil Felderítő Hadtest speciális felderítő alakulatát. Ponds és felderítői Mace Windu jedi tábornok mellett szolgáltak a ryloth-i hadjárat során, valamint elkísérte Windu mestert a Malastare-ra is a Zillo szörny elfogására. Pondsot végül a bosszúszomjas Boba Fett elfogta, majd Aurra Sing kivégezte.
Neyo (CC-8826) parancsnok
Neyo parancsnok a 91. Mobil Felderítő Hadtestben szolgált, s Pond halálát követően kapott vezető szerepet. A 91-esek jedi tábornoka, Windu mester mellett, illetve őt követően Adi Gallia mester volt, majd az ő halála után Stass Allie lett a tábornok. Neyo Allie oldalán harcolt a Saleucamin vívott ütközetben, s ott hajtotta végre a 66-os parancsot is.
Monnk parancsnok
Monnk egy különleges alakulat, a búvárosztagosok közé tartozott, ezek egy főegységét vezette a mon cala-i csatában, Kit Fisto jedimester oldalán. Szintén Fisto mesterhez, pontosabban az ő tanítványához, Nahdar Vebbhez köthető Fil parancsnok, aki a Vassek harmadik holdján halt meg.
Appo (CC-1119) parancsnok
Appo az Anakin Skywalker irányítása alatt álló 501-es légióban szolgált, eleinte őrmesteri rangban. Az umbarai hadjáratban Appo ideiglenesen Pong Krell tábornok alá került. Később tovább emelkedett a katonai ranglétrán, és – valószínűleg az 501-esek kettéosztását követően – parancsnoki kinevezést is kapott. A 66-os parancs végrehajtása idején elkísérte a Darth Vaderré vált Skywalkert a jedi templomban lévők kiirtására.
Rex (CT-7567) parancsnok
Végül, de nem utolsó sorban érdemes megemlíteni Rex személyét, akinek a története jól ismert. Rex az 501-es légiót irányította Anakin Skywalker tábornok alárendeltjeként, századosi minőségben. Számtalan csatát harcolt így végig, majd miután Anakin a Mandalore ostromához kettéosztotta a légiót, Rex parancsnoki kinevezést kapott. Ebben a minőségében ő lett a 332. Főegységes vezetője. Itt szolgált Vaughn százados is. Rex később kivette az inhibitorchipet, segített Ahsokának megszökni, majd később a Lázadók Szövetségéhez is csatlakozott. A Lázadók oldalán részt vett például az atolloni, lothali, de még az endori ütközetben is.