Az Obi-Wan Kenobi sorozat friss előzetéséből immár nemcsak az a petyka vált igazzá, hogy az inkvizítorok fel fognak bukkanni a szériában, hanem az is, hogy maga a Főinkvizítor, illetve az Inkvizítorok Erődje is szerepel majd. Mit érdemes tudni az inkvizítorokról?
Az inkvizítorok meglehetősen korán megjelentek a Star Warsban: már egy 1987-es szerepjáték-forráskönyvben is szerepeltek. A messzi-messzi galaxis inkvizítorait a spanyol inkvízició ihlette, a latin inquisitio szó különben keresést, kutatást, kérdezősködést, nyomozást, vizsgálatot jelent.
Nobody Expects GIF – Find & Share on GIPHY
Discover & share this Nobody GIF with everyone you know. GIPHY is how you search, share, discover, and create GIFs.
A kánonba a Lázadók animációs sorozat vezette be az inkvizítorokat, sokan ott ismerték és kedvelték meg ezt a szervezetet. Ezt követően könyvekben és képregényekben is felbukkantak, majd a Jedi: Fallen Order videójáték talán még szélesebb közönség számára is megismertette ezt a csoportot. Az újabb szint az élőszereplős sorozat, az Obi-Wan Kenobi, amely nemcsak, hogy visszanyúl az inkvizítorok koncepciójához, de újabb animációs karaktereket is életre kelt.
Az Inkvizítorok Rendje
Az Inkvizítorok Rendje, vagy másképp Inquisitorius lényegében erőérzékeny, sötét oldalt használó jedivadászok csoportja. A szervezet első tagjai olyan jedik voltak, akiket megkísértett Palpatine és a sötét oldal, s elárulták a rendjüket a 66-os parancs idején vagy azt követően. Az inkvizítorokat eleinte Palpatine gyűjtötte össze, a kiképzésük viszont Vaderre maradt, aki meglehetősen kemény és erőszakos módszerekkel rázta gatyába a társaságot, félelmetes jedivadászokat faragva belőlük.

A „Vörös Pengéknek” is becézett inkvizítorok kiképzése eleinte a Coruscanton kezdődött, később saját erődöt kaptak az óceános Nur holdon, mely a Mustafar rendszerben található, tehát kínos közelségben Vader nagyúr központjához és kastélyához.

Az inkvizítorok két pengéjű vörös fénykardot használnak, mely markolatkialakításának köszönhetően forgatható-pörgethető, még félelmetesebbé (bár olykor nevetségesebbé) téve ezt a fegyvert. Szintén a sith hagyományokhoz is köthető, hogy az inkvizítorok gyakran sisakkal fedik el arcukat. Az inkvizítorok fő feladata kettős:
egyrészt a 66-os parancsot túlélő jedik levadászása, másrészt az erőérzékeny gyermekek összegyűjtése
Palpatine számára. Küldetésükben speciális rohamosztagosok, ún. purge trooperek (tisztogató osztagosok) is segítették őket. Az inkvizítorok ritkán szerepelnek névvel, általában inkább a testvérületben kapott számukkal szerepelnek. Vegyük sorra az ismert inkvizítorokat!
A Főinkvizítor
Ő talán a legismertebb mind közül, az inkvízitorok vezetője, közvetlenül Vader nagyúr alatt szolgált. Először a Lázadók animációs sorozat első évadjában tűnt fel, majd fontos szerepet kapott a képregényekben, most pedig már élőszereplős formában is debütál majd, Rupert Friend alakításában.

Eredetileg egy pa’uan jedi templomőr volt, akinek sötét oldalra állásában nagy szerepet játszott, hogy Jocasta Nu levéltáros jedi mester megtagadta számára a hozzáférést a Jedi Archívum bizonyos részlegeihez – tehát a tudásszomj tette gonosszá. Egyébként még templomőrként részt vett a hamisan vádolt Ahsoka Tano letartóztatásában.
A Főinkvizítor legjelentősebb missziója a Lothalhoz, és Kanan Jarrus túlélő jedi padawan levadászához kapcsolatos. Ehhez nemcsak az Erőt és a fénykardot vetette be, hanem fondorlatos csapdát is állított Kanannak, méghozzá Luminara Unduli mester holttestét és az álhírterjesztést felhasználva. A Főinkvizítor végül sikerrel ejtette foglyul a cowboy-jedit, akit további kikérdezésre a Mustafar rendszerre szállítatott. A kudarc azonban akkor jött el, amikor Ezra Bridger és a Szellem csapata, a bimbódzó Lázadás segítségével kiszabadította és megmentette Kanant. A Főinkvizítor halála is emlékezetesre sikerült, ugyanis inkább a halált választotta ahelyett, hogy szembenézzen Vader nagyúrral a kudarcot követően, mondván, vannak rosszabb dolgok is a halálnál.
Sajnos azonban a Főinkvizítor kálváriája ezzel még nem ért véget, Vader megakadályozta, hogy a szelleme távozzon erről a világról, ehelyett amolyan örökké kínzott kísértet gyanánt a Tempes jedi előörsön kellett megölnie azokat, akik a jedik tudását kutatják. Ebbéli formájában pedig Luke Skywalkerrel is szembekerült, aki legyőzte a Főinkvizítor szellemét.
Második Nővér
A Második Nővér szintén egy korábbi jedi volt, Trilla Suduri, Cere Junda padawanja. Ő a Jedi: Fallen Order videójáték fő antagonistája.

Trilla és mestere a 66-os parancsot követően jedi ifjoncokat védelmeztek, ám mindketten a fogságba kerültek, s kínzások alá vetették őket. A kínzások hatására Trilla megtört, átengedte magát a sötél oldalnak, s Második Nővér néven egy kegyetlen, szadista személlyé vált. Trilla feladata volt a szintén túlélő Cal Kestis levadászása (akit Trilla korábbi mestere, Cere Junda is támogatott), illetve az erőérzékeny gyermekek listáját tartalmazó holokron megszerzése. Kestis végül a Nur holdon fénykardpárbajban legyőzte a Második Nővért, Cere pedig megpróbálta visszatéríteni a világos oldalra elveszett padawanját. Vader azonban ezt szó szerint rövidre zárta, meggyilkova bukott inkvizítorát.
Harmadik Nővér
A Harmadik Nővérről egyelőre nem sokat tudunk, ő lesz az Obi-Wan Kenobi sorozat egyik antagonistája, Moses Ingram alakításában. A neve Reva, s valószínűleg ő is korábbi jedi volt. Kegyetlen, ambíciózus és azonos célokat követ Vaderrel és a Főinkvizítorral. Megjegyzendő továbbá, hogy egy enciklopédiában már egy Harmadik Fivér is felbukkant. (Az említett kiadvány a DeAgostini spanyol nyelvű enciklopédia sorozatának sötét oldali harcosokról szóló része, melyben a hármas számú inkvizítorra Nővérként és Fivérként is hivatkoztak. Mivel a spanyol nyelvben egy betű a különbség a két szó között, valószínűleg elírásról lehet szó a Harmadik Fivér esetében – a szerk.)

Negyedik Nővér
Erről az inkvizítorról sem tudunk sokat, a Star Wars Adventures: Return to Vader’s Castle lapjain bukkant fel a páncélja, amely korábban Lina Graf lázadó parancsnok tulajdonába került, s aki így a Negyedik Nővérnek álcázta magát, hogy kiszabadítsa bajtársát Vader kastélyából.

Ötödik Fivér
Az Ötödik Fivér először a Lázadók animációs sorozat második évadában bukkant fel, most pedig megtudtuk, hogy az Obi-Wan Kenobi szériában élőszereplős formában is láthatjuk, Sung Kang megformálásában. A Főinkvizítor bukását követően az Ötödik Fivér volt az egyik, akit megbíztak Kanan Jarrus és padawanja kézre kerítésével. Kanan és Ezra több ízben megküzdött vele, a vesztét azonban nem a két jedi okozta, hanem a Malachoron rejtőző Maul.

Hatodik Fivér
Ő is az első inkvizítorok közé tartozott, eredeti neve Bil Valen volt. Megsínylette Vader nagyúr kegyetlen kiképzését, amelynek során elvesztette a bal karját, ezt robotkarral pótolták. Más inkvizítorok társaságában elkísérte Vadert a Mon Calára, hogy megtalálják a Lee-Char királynak titkos tanácsoat adó, rejtőzködő jedi padawant, Ferren Barrt. Az inkvizítorok el is kapták Barrt, a jedi azonban a 66-os parancsot szegezte a jelenlévő purge troopereknek, melyek így a korábbbi jedik, az inkvizítorok ellen fordultak. A Hatodik Fivér sikeresen elmenekült a kelepcéből, igaz, ehhez elárulta társát, a Kilencedik Nővért. A halál azonban végül utolérte a Hatodik Fivért is, csak már Ahsoka Tano kezei által, a Raadán. Ahsoka végül megtisztította a Hatodik Fivér vörössé korrumpálódott fénykardkristályait, ennek eredménye lett a nő fénykardjainak hófehér pengéje.

Hetedik Nővér
A korábbi miriali jedi a Lázadók sorozat második évadában tűnt fel, az Ötödik FIvér mellett ő volt a másik inkvizítor, aki Kanan, Ezra, valamint Ahsoka nyomába eredt. Az animációs sorozatban a hangját Sarah Michelle Gellar adta, aki egyébként a Kanant megszólaltató Freddie Prinze Jr. felesége. A Hetedik Nővér bizonyos küldetésekben együttműködésre kényszerült inkvizítortársával, ám egyértelmű rivalizálás volt közöttük, a megüresedett főinkvizítori pozícióra hajtottak mindketten. A Hetedik Nővér a nyers erő helyett – vagy mellett – fontosnak tartotta a ravaszságot, illetve a technika, az ID9-es kutaszdroidok bevetését is. A Hetedik Nővért végül az Ötödik Fivérhez hasonlóan a Malachoron érte a halál, ugyancsak Maul kezei által.

Nyolcadik Fivér
A Nyolcadik Fivér egy korábbi terreliai jedi volt, őt is a Lázadók második évadjában láthattuk. Az Ötödik Fivérrel és a Hedik Nővérrel szemben azonban az ő feladata nem Kananékhez kötődött, neki a Malachoron bújkáló Mault kellett (volna) levadásznia. A küldetését azonban nem tudta végrehajtani, sőt a „helikopterező” pörgős fénykardja lett a veszte.

Kilencedik Nővér
Masana Tide egy sötét oldalra átállt dowuti jedi volt, akit a Darth Vader, a Sith sötét nagyura képregényben ismerhettünk meg, de sokak valójában inkább a Jedi: Fallen Orderből emlékeznek rá. A Kilencedik Nővér szintén részt vett Vader nagyúr Mon Cala-i akciójában, ahonnan a Hatodik Fivér árulása folytán csupán nehézségek árán szabadult meg. Később a Második Nővér társaságában ő is megbízást kapott Cal Kestis levadászására, akivel a Kashyyykon össze is akaszkodott. A párbajt végül a menekülő jedi nyerte meg, a Kilencedik Nővér pedig lezuhant az ismeretlenbe, sorsa továbbra is kérdéses.

Tizedik Fivér
A Tizedik Fivér az egyik legképzettebb jedi volt, aki később az inkvizítorok közé került. A miraluka fajba tartozó Prosset Dibs ugyanis jedi mester volt, aki a klónháború során Mace Windu társaságában részt vett a Hissrich-en zajló eseményekben, amelyek során megrendült a hite a Jedi Rendben és a jedik békefenntartó szerepében. Dibs megpróbált végezni is Winduval, ami miatt a Tanács tárgyalás alá is állította, Windu mester azonban megkímélte a halálbüntetéstől. A 66-os parancsot követően Dibs az inkvizítorok közé állt, ő is részt vett a Mon Cala-i akcióban, ahol életét vesztette: ironikus módon úgy, hogy az őt jedinek néző purge trooperek végeztek vele, a 66-os parancsnak megfelelően.

További inkvizítorok
A képregények lapjain további inkvizítorokat is találunk, igaz szám nélkül. Ilyen az az ébenfekete bőrű twi’lek inkvizítor, aki részt vett a Jedi Rendből kilépő, családot alapító, s így a 66-os parancsot túlélő Eeth Koth mester levadászásában. A műveletben a társa az Ötödik Fivér, valamint egy vörös bőrű inkvizítornő volt. Míg Vader megküzdött Koth mesterrel, az inkvizítorok feladata volt a jedi feleségének és újszülött gyermekének a levadászása. A visszatérést követően Vader meg akarta ölni az anyát és gyermeket először futni hagyó vörös inkvizítornőt, ám a fekete twi’lek feltartóztatta, s igyekeztek ketten megszökni. Vader haragja azonban természetesen utólérte a két renitens inkvizítort.
Újabb ismeretlen inkvizítor bukkant fel az Obi-Wan Kenobi előzetesében is, az ismeretlen fajú nő az Ötödik Fivér és a Harmadik Nővér társaságában látható az Inkvizítorok Erődjében. Neve remélhetőleg kiderül majd a sorozatból, az is lehet, hogy ő az a titokzatos Negyedik Nővér, akinek eddig csupán a páncélját láttuk.
