Ziro.hu
  • Huttcast
  • Elemzések
  • Film
    • Előzménytrilógia
    • Klasszikus trilógia
    • Zárótrilógia
    • Antológiafilmek
  • Sorozat
    • Animációs sorozatok
    • Élőszereplős sorozatok
  • Könyv
    • Képregények
  • Játék
  • HNK
  • Vélemény
  • English
No Result
View All Result
Ziro.hu
  • Huttcast
  • Elemzések
  • Film
    • Előzménytrilógia
    • Klasszikus trilógia
    • Zárótrilógia
    • Antológiafilmek
  • Sorozat
    • Animációs sorozatok
    • Élőszereplős sorozatok
  • Könyv
    • Képregények
  • Játék
  • HNK
  • Vélemény
  • English
No Result
View All Result
Ziro.hu
No Result
View All Result

Idézzük fel, mit tudunk a kánonban a Régi Köztársaságról és a Sithekről!

Kádas István by Kádas István
2019. 03. 25.
in Elemzések, Fícsör, Képregények
Reading Time: 12min read
Idézzük fel, mit tudunk a kánonban a Régi Köztársaságról és a Sithekről!

Darth Vader és Momin nagyúr (FayerWayer.com)

73
SHARES
Oszd meg a Facebookon!Oszd meg a Twitteren!Küldd el e-mailben!
A StarWarsNewsNet.com felröppentette azt a pletykát, hogy a Weiss&Benioff trilógia a Régi Köztársaság idejében játszódhat. Bár ez még erősen pletyka, de remek alkalom arra, hogy felidézzük, mit is tudunk a Régi Köztársaságról a kánonban!  Cikkünk tartalmaz SPOILER-eket! 

A StarWarsNewsNet.com hozta le a petykát, hogy Dan Weiss és David Benioff első Star Wars filmjének forgatása már idén ősszel megkezdődhet. A honlap ugyanezen egyetlen pletykaforrása szerint a Régi Köztársaság érája kerül terítékre, hogy a Star Wars idővonal nyisson a Trónok harcát kedvelő közönség felé. Szóval évszázadokkal a Skywalker-saga előtt játszódna, mintha a Star Wars találkozna A Gyűrűk Urával.

Bár ez az információ mindenképpen csak pletykaként kezelendő, érdemes kicsit megvizsgálnunk az in-universe hátterét. Az olvasók zöme valószínűleg jól ismerik a Knights of the Old Republic és a The Old Republic játékokat, valamint az erről az időszakról szóló regényeket, képregényeket. Nyilván azt is jól tudják, hogy ezek a tartalmak mára a Legendák közé tartoznak, annak ellenére, hogy a Lucasfilm, EA és Bioware továbbra is működteti, frissíti a The Old Republicot.

Régi Köztársaság ≠ Galaktikus Köztársaság

Az azonban már kevéssé ismert, hogy mit is tudunk a kánonban erről a korszakból! Ez mindenképp fontos, hiszen ha megvalósulna ez a film, passzolnia kell az eddigi ismeretekhez, sőt, ha már egy jó ideje dédelgetett projektról van szó, akkor az eddig infók is úgy hagyhatták el a Lucasfilm Story Group gondos kezeit, hogy passzolnak a majdani történethez. Korábban két cikkemben is foglalkoztam a kánon Régi Köztársaságával, most ezek lényegi része egybe szerkesztve, kiegészítve olvasható. Az eredeti cikkek itt és itt olvashatók.

Először is, a kánonban sem azonos a „Régi Köztársaság” azzal a „Galaktikus Köztársasággal”, amely az előzményfilmekben felbukkant. A Régi Köztársaság körülbelül tízezer évvel a filmek eseményei előtt alapult, a titkos hiperűrutak felfedezésének idején, szóval „réges-régen”-nél is régebben.

Kis galaktikus történelem

 A Régi Köztársaságot Yavin Előtt (YE) 1032-ben váltotta fel jogutódja, az ismert Galaktikus Köztársaság.  A két államalakulat között közös pontnak számít természetesen a demokratikus, föderatív államforma, a Coruscanton működő központ, valamint a Jedi Rend központi, államigazgatási szempontból is jelentős szerepe. A Régi Köztársaságnak több ezer éves fennállása alatt – a kánon szerint is – számos ellenféllel kellett megküzdenie, ezek közül a legjelentősebb a Zygerriai Rabszolgatartó Birodalom, a mandalore-iak, valamint természetesen a sithek voltak.

A Poe Dameron képregény 22. füzetében Lor San Tekka szájából hallhatjuk olvashatjuk, hogy volt idő, amikor az Erőnek nem volt Világos és Sötét oldala, pontosabban, amikor ez a két rész nem egymás ellentéte volt, hanem egységben működtek. Ugyanez volt igaz a Jedi Rendre is. A rend eredete homályba vész, Luke Skywalker az ősi tudás után kutatva bukkant az első templomukra az Ahch-To porglakta világán.  Itt alakult meg maga a Rend egykoron.  Az első templomot több másik követte, egyebek között a Coruscant, az Ossus, a Tython és a Jedha világain, valamint felfedezték az Ilum bolygót. Utóbbiakról származott a fénykardjaikat működtető kiberkristály. Ossus a Jedi rend számára emellett azért is bírt kiemelkedő jelentőséggel, mert – amint a Legendákban, úgy a kánonban is – itt volt a Nagy Jedi Könyvtár. A könyvtár később elpusztult, de néhány dolgot megmentetettek. Ilyen az a mozaikpadló, ami később a coruscanti templomban kapott helyet, vagy Med’eeth Krónikája, mely egy régi jedi dokumentum.

Sithek és az Ordu Aspectu

YE 10 000 és YE 6000 között (a kánon szerint) a Jedi Rend egy tagja felfigyelt az Erő Sötét oldalára, tanulmányozni kezdte a tiltott tanokat, és vallotta, hogy az igazi potenciál a Sötét oldalban rejlik és nem a passzív és meditatív Világos oldalban. Ő volt az első sith. A Jedi Tanács száműzte ezt a személyt, aki azonban tanítványokat toborzott maga köré, és a Százéves Sötétség idején megalapította a Sith Rendet, mely polgárháborúhoz vezetett a két fél között. A konfliktus kibékíthetetlennek bizonyult, évezredeken át tartó háborúskodás, majd a Régi Köztársaság összeomlása lett ez eredménye.

A Sith-ek mellett egy másik csoport is kivált a Jedi Rendből, a titokzatos Ordu Aspectu, melynek tagjai az örök életet keresték.

A jedik igazi ellenfele természetesen a Sith Rend maradt, akik újra és újra rátámadtak a Köztársaságra. A háborúsorozat egyik leghírhedtebb és legemlékezetesebb összecsapása a Malachoron zajlott, ahol a Sith Rend egyik temploma állt, amelyben a Sötét oldal hívei egy kiberkristály által működtetett szuperfegyvert építettek. A jedik ostrom alá vették a Malachort, ám a csata közben a fegyver aktiválódott és megölt mindenkit a bolygón. A bolygó innentől tiltott hely lett a jedik számára, helyét még a Jedi Archívumból is törölték.  A sithek azonban éberen őrizték ezt az emléket, évezredekkel később Darth Sidious ifjú tanítványának, Maulnak is megmutatta a Jedik pusztításának színhelyét.  A helyszín a Lázadókban is felbukkant:

This video is unavailable.

No Description

A sith terjeszkedés és száműzetés

Hatezer évvel a yavini csata előtt az ereje teljében lévő Sith Rend a galaxis központjában, a Coruscanton is megtelepedett, ahol szentélyt épített a Sötét oldal számára. Később azonban a jedik és a Köztársaság visszafoglalta a bolygót. A Jedi Rend saját templomot épített a Coruscantra, hogy semlegesítse a Sötét Oldal szentélyének erejét, a Tarkin c. regényből kiderült, hogy közvetlenül a sith szentély fölé, emiatt nem látták Yodáék a Palpatine-ban rejlő veszedelmet. A jedik ettől kezdve a Régi Köztársasággal is szorosabbra fűzték a kapcsolatukat mint a béke fegyveres őrei.

A Régi Köztársaság száműzte a Sith Rendet az Űr ismeretlen részeire, akik végül a Moraband bolygón telepedtek meg és kezdték el újra kiépíteni hatalmukat. Az ismert galaxis ekkoriban még jóval kisebb volt, ekkortájt kezdődött az a nagy felfedezési hullám, amelynek során – a Korélia uralkodóinak hathatós támogatására – kalandorok és telepesek indultak útnak, hogy kiterjesszék a Köztársaság határait.

Azok, akik nem a Köztársaság fennhatósága alatt éltek, hamarosan a Sith Rend rabszolgái lettek.

Ezen rabszolganépek közé tartoztak például a Yavin negyedik holdján élő massassik is, akik az évezredekkel később a Lázadásnak otthont adó templomokat építették.

Sign Rogue GIF – Find & Share on GIPHY

Discover & share this Rogue GIF with everyone you know. GIPHY is how you search, share, discover, and create GIFs.

A Köztársaság ellenfelei

Nem a sith volt azonban az egyetlen rabszolgatartó birodalom ebben az időszakban. A felfedező korszakát élő Köztársaság ugyancsak szembetalálta magát a Zygerriai Birodalommal, amely hatalmát a rabszolga-kereskedelemnek köszönhette. A Köztársaság azonban illegálisnak minősítette a rabszolgaságot, ami nyílt kenyértöréshez vezetett a zygerriaiakkal. A háborúban a Köztársaság és a Jedi Rend közösen küldte seregeit a rabszolgatartó birodalom ellen. Persze ismét a jedik nyertek, s ettől kezdve az ismert galaxisban a rabszolga-kereskedelem az alvilág kezébe került.

A Régi Köztársaság nagy ellenfelei közé kell sorolnunk a mandalore-iakat is, a harcos nép számos hadjáratot vezetett a Köztársaság ellen, tovább tépázva a Régi Köztársaság békéjét és boldogulását. Betöréseik fegyverben tartották a Jedi Rendet, ráadásul olyan páncélt és technológiát fejlesztettek ki, mellyel felvehették a harcot az Erő-érzékenyekkel szemben is.

A Jedik és a mandalore-iak ellentétét tovább fokozta a Sötétkard esete.

A Jedik ugyanis egy Erő-érzékeny Mandalore-i gyermeket, az ifjú Tarre Vizslát is tanítani kezdtek, aki elkészítette a legendás Sötétkardot. Tarre halála után klánja betört a Jedi Templomba és elrabolta, magához vette a legendás fegyvert. A kard hamarosan a Vizsla-klán, sőt az egész Mandalore szimbóluma lett, a helyiek számos jedit öltek meg a háború folyamán ezzel a fegyverrel.

A folyamatos harcokban a Régi Köztársaság fokozatosan legyengült, míg a Sith Birodalom egyre erősebbé vált, és gyakorlatilag uralma és befolyása alá hajtotta a galaxist, és ismét sikerült elfoglalniuk a Köztársaság fővárosát, a Coruscantot is. A Jedi Rend azonban nem adta fel a harcot. Ütközetek sorát vívták, például a Takodana bolygó is a háború egyik színtere volt – Maz Kanata a kastélyát egy ekkori csatamezőre építette.

A Köztársaság felülkerekedése

A jelenlegi kánon szerint jedik végül hosszú küzdelem után visszafoglalták és felszabadították a Coruscantot, és maradt erejük arra is, hogy véget vessenek a mandalore-iak ellen vívott háborúnak is. A döntő csata egy lerombolt, elsivatagosodott és élettelen Mandalore-t hagyott maga után. A sithek veszte is közeledett, melyet végül az egymással vívott folytonos marakodásuk és hatalmi harcuk okozott. A belső konfliktusok által megosztott Sith Birodalmat már könnyen megsemmisítette a Jedi Rend és a Köztársaság.

Star Wars GIF – Find & Share on GIPHY

Discover & share this Star Wars GIF with everyone you know. GIPHY is how you search, share, discover, and create GIFs.

Az egyetlen túlélő Darth Bane lett, aki meghozta a Kettő Szabályát és a Sith Renddel a háttérbe vonult. A sithek immár az ismeretlenség homályából szövögették nagy tervüket, amelyet aztán A Sithek bosszújában valósítottak meg.

Az állandó és folyamatos háborúskodás során a Régi Köztársaság is szétesett. A mandalore-iak és sithek legyőzését követően, YE 1032-ben újraszervezték az államot, ezzel megalapítva a filmekből is ismert Galaktikus Köztársaságot.

Momin nagyúr és a régi sithek

A régi Sith Birodalom nagyurai közül a kánonban eddig csupán kevesek nevét ismerjük. Ilyen például A klónok háborúja animációs sorozatban is felbukkanó Darth Bane, valamint az Utóhatás-trilógiában megemlített Exim Panshard alkirály.  Panshardot a legendás maszkja tette emlékezetessé, az eszköz magába fogadta az ő kedvéért legyilkoltatott ártatlanok százainak sikolyát.  A Galaktikus Birodalomban történetek keringtek Gairm Sith nagyuráról is, aki a szóbeszéd szerint barátságot kötött egy Vonkhel nevű Jedi-mesterrel.

Ismerjük továbbá Darth Atrius nevét a 4. Star Wars Annualból. Atrius személyéről azonban sokat nem tudunk meg, csupán annyit, hogy – Kylo Renhez hasonlóan – keresztvassal ellátott markolatú vörös fénykardot használt, amely tömény gyűlöletből merítkezett.

Darth Atrius fénykardja a Star Wars Annual 4-ben (Twitter)
 A régi sithek közül legkiválóbb ismeretekkel épp egy kivételes, eretnek nagyúrról, Mominról rendelkezünk,  aki a Charles Soule által írt nagy sikerű Darth Vader, a Sith sötét nagyura képregénysorozatban tölt be jelentősebb szerepet. Mivel a Szukits kiadó ezt a sorozatot is megjelenteti magyarul,  a következő rész SPOILER-es lesz !

Momin nevét, valamint különleges ereklyéjét – a maszkját – Soule már 2015-ben, a Lando képregényben bemutatta. A történet szerint Lando meglovasítja az uralkodó személyes luxusjachtját, az Imperialist, rajta különleges sith tárgyakkal, olyanokkal, mint Momin sisakja. Ekkor derül fény arra is, hogy a sisak képes megszállni és irányítani embereket. A Vader képregényből pedig kiderül, hogy Momin maszkja a jedi templom elfoglalását, a Jedi Archívum megszerzését követően került az Uralkodó birtokába.

Mominról nem sokat találhattak a jedi vagy sith holokronokban, ugyanis tanítását még a sötét oldal követői is eretneknek bélyegezték. Amíg ugyanis a sithek általában a pusztításban élik ki örömüket, addig Momin alkotó volt és művész.

Egy kegyetlen művész, akiben már gyermekként megmutatkozott a szadista alkotási vágy, és ezt állatok csonkításán élte ki.

A népe félt és undorodott tőle, ami csak tovább növelte az ifjú Momin lelkesedését, ám bebörtönözték. Végül a fiú híre a sithek közé is eljutott, egy sith úrnő, Lady Shaa kiszabadította a fiút, tanítványául fogadta, és megtanította a Sötét Oldal használatára. Momin, bár szeretett tanulni, nem bírta a tanítványi státuszt, így végzett mesterével. Önmaga viszont sosem fogadott tanítványokat, hanem tanult, és alkotott.  Mivel az élőlények nem értékelték sötét művészetét, ezért közönségét magában az Erőben, a Sötét Oldalban találta meg.  Fő műve egy fegyver lett, melynek egyetlen töltetével el tudott pusztítani egy várost.

Momin azonban – eretnek módon – nem pusztítani akart, hanem alkotni: a fegyver elsütésének pillanatában az Erő segítségével le akarta lassítani az időt, hogy örökre megörökítse a pusztítás előtti félelmet és pánikot, egy élő műalkotásban akarta örökké megtartani a rettegés pillanatát. Ekkor azonban megérkeztek a jedik, akik végeztek a Momin munkáját segítő akolitusokkal, majd magával a nagyúrral is. A fegyver elsült, a város és lakói elpusztultak, és a rettegés pillanata tovaszállt halálukkal. Momin fő műve elbukott.

Momin nagyúr maszkja (Screenrant.com)

Momin visszatérése

A sith nagyúr azonban nem enyészett el. A Legendák történeteiben nem ismeretlen, hogy egy sith nagyúr megőrzi tudatát sírjában, ereklyékben, vagy akár más élőlényekben – gondoljunk csak a halhatatlan császárra, Naga Sadowra, vagy Exar Kunra. A kánonban talán Darth Maul esete hasonlít erre leginkább, aki félbevágását követően is meg tudta őrizni tudatát, addig, amíg elkészítette robotikus alsótestét.

Momin maszkja szintén megőrizte a nagyúr elméjét, ami képes volt élő testeket megszállni, épp ezért a jedik elzárva és titokban őrizték.

Vader azonban levadászta a 66-os parancsot túlélő Jocasta Nu mestert, a jedi rend könyvtárosát (láthattuk A klónok támadásában), aki menekülése során elvezette a sötét nagyurat a titkos terembe, amely Momin sisakját és más sith ereklyéket is őrzött. Így tett szert erre a kincsre az Uralkodó.

A képregény szerint Vader a túlélő jedik levadászása során szerzett érdemeinek jutalmául a Mustafart kérte és kapta mesterétől, hogy ott berendezkedhessen. Palpatine pedig egy zseniális építészt, Alva Brennét, valamint Momin sisakját is odaadta tanítványának, hogy segítse ebben a projektben. Momin azonban megszállta Brenne segédjét, Roggo hadnagyot, megölte az építészt, majd megtervezte azt a kastélyt, amit a Zsivány Egyesben is láthattunk. Az is kiderült a füzetből, hogy a kastély Momin új, igazi fő műve lehet, amelynek megépítésével Vadernek nem kisebb dolgot ígér, mint hogy újra láthatja így szíve hölgyét, a Sötét Oldal segítségével.  Momin – Vader haragja miatt – különböző testekbe költözve végül meg is építi a titokzatos művét, azonban természetesen kijátssza Vadert, s arra használja fel a Sötét Oldal különleges fókuszpontját, hogy visszatérjen az élők sorába.  Vader azonban – heves küzdelemben – végül legyőzi Momint, és visszaküldi a halálba. Később, miután látomása nem váltja be vágyait, elpusztítja Momin portálját is, s az elfeledett sith nagyúr szelleme újra a maszkban ragad.

Momin története amellett, hogy lebilincselően izgalmas, nagyon sokat ad a kánonhoz, és sokat merít a legendák régi köztársaságbeli történeteiből, illetve látványvilágából.

Az ereklyében megőrződő, ősi sith nagyúr toposza mellett ilyen például a sith akolitusok jelenléte, valamint a Momin által tervezett fegyver – vagy inkább az azt hordozó hajó –, ami nagyon hasonlít a Sith Birodalom csillagrombolóira. Ráadásul a Mustafar történetét is jobban megismerhettük, mert bár a képregény nyíltan nem mondja ki, de az utalások alapján szerfelett valószínű, hogy  Mominnak sok köze van a bolygó aktuális állapotához.  Ez lehetett az a világ, melyen tesztelte műalkotását. Momin munkája azonban kudarccal végződött, de megtanulta – és kis easter egg: ez el is hangzik a szájából – Az utolsó Jedikből is jól ismert bölcseletet: „a legjobb tanár a kudarc”. Úgy tűnik van valami közös egy sith eretnekben és egy jedi nagymesterben is…

Nyitókép: Darth Vader és Momin nagyúr (FayerWayer.com)

Tags: D. B. WeissDavid BenioffképregényekThe Old Republic
Share73TweetSend
Kádas István

Kádas István

A Ziro.hu főszerkesztő-helyettese. Gyerekkora óta Star Wars-rajongó, általános iskolás osztálytársai ismertették meg ezzel a világgal, mely beszippantotta. A filmeken kívül nagy hatással voltak rá a ’90-es évek, 2000-es évek elejének regényei (Timothy Zahn, Michael Stackpole, Jude Watson, stb.). Nagy Thrawn-rajongó, így a karakter kánonba emelésével (na és Az ébredő Erő körüli hype-hullámmal) a Lucasfilm visszahozta a gyerekkorát.

Related Posts

Acolyte, avagy a sithek iskolája

Acolyte, avagy a sithek iskolája

2021. 01. 16.
Mando Mondó: A mandalore-i kibeszélőt indít a Ziro.hu

Ilyen volt a Mando Mondó első évada

2021. 01. 08.
Ezt érdemes tudni a Köztársaság Fénykoráról, mielőtt belevágsz a sztorikba

Ezt érdemes tudni a Köztársaság Fénykoráról, mielőtt belevágsz a sztorikba

2021. 01. 06.
Indul a Köztársaság Fénykora! – ezt olvashatjuk januárban

Indul a Köztársaság Fénykora! – ezt olvashatjuk januárban

2021. 01. 03.
Ezt tudjuk 2020 végén a Mandoverzum sorozatairól

Ezt tudjuk 2020 végén a Mandoverzum sorozatairól

2020. 12. 29.
Mit csinált Luke Skywalker A Jedi visszatér után?

Mit csinált Luke Skywalker A Jedi visszatér után?

2020. 12. 23.
Így kell jól kanonizálni egy legendás karaktert! – Elolvastuk az A célpont: Vader képregényt

Így kell jól kanonizálni egy legendás karaktert! – Elolvastuk az A célpont: Vader képregényt

Mit érdemes tudni a Mayfeld által emlegetett Parázs hadműveletről?

Mit érdemes tudni a Mayfeld által emlegetett Parázs hadműveletről?

2020. 12. 17.
Next Post

Milyen eseményeket szervez 2019 hátralévő részében a Magyar Star Wars Klub?

7-8 Star Wars-regénnyel és 10-12 képregénnyel készül a Szukits 2019-re

[EBSZ] Koréliai hajsza: nekünk nagyon tetszett!

A fény és az árnyék csatája: Asajj Ventress

A fény és az árnyék csatája: Asajj Ventress

Vélemény, hozzászólás? Kilépés a válaszból

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Támogass minket!

Légy a támogatónk a Patreonon!

Kövess minket a Facebookon!

A Szukits Kiadó ajánlata

Ziro.hu

© 2020 Fejlesztette a Ziro.hu a JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme nyomán.

Információk

  • Adatkezelési tájékoztató
  • Főoldal
  • Impresszum
  • Támogatás a Patreonnal vagy egyéb módokon
  • Támogatóink és partnereink

Kövess minket!

No Result
View All Result
  • Huttcast
  • Elemzések
  • Film
    • Előzménytrilógia
    • Klasszikus trilógia
    • Zárótrilógia
    • Antológiafilmek
  • Sorozat
    • Animációs sorozatok
    • Élőszereplős sorozatok
  • Könyv
    • Képregények
  • Játék
  • HNK
  • Vélemény
  • English

© 2020 Fejlesztette a Ziro.hu a JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme nyomán.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms below to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

Weboldalunk sütiket használ. A Ziro.hu további használatával beleegyezel a sütik használatába. További részletekért látogass el az Adatkezelési tájékoztató oldalra.