Nem is oly rég, a The Bad Batch 5. epizódjában láthattuk, ahogy a csapat egy mentőakció keretében zyggeriai rabszolgatartóktól kimentette Muchit, a növendék rancort, hogy aztán a fiatal lény visszakerülhessen Jabbához. A hutt gengszterről tudjuk, hogy kedveli ezeket az állatokat, de vajon honnan ez a nagy vonzalma feléjük és egyébként is mit, lehet egyáltalán tudni a kánonban szereplő rancorokról?
Először rancorral A Jedi visszatér ominózus jelenetében találkozunk, amikor Luke Jabba palotájában leesik a csapóajtón a rancorverembe. Ez a lény egy nagyjából 5 méter magas, barna hüllő (a rancorok a kánonban hüllőknek számítanak, a legendákban egyszerre voltak hüllő és emlős vonásaik), amelynek a kánonban Pateesa a neve és hím. A filmben a rancor rettenetes, páncélos testéből aránytalanul hosszú, karmos karok csapkodnak Luke felé, miután a nyomorult gamorrai őrből, aki szerencsétlenségére együtt esik le a jedivel, ropogós hanghatások mellett csócsál nagyokat masszív, nyáltól csöpögő állkapcsaival. Mindeközben irdatlan üvöltéssel fenyegetőzik. (Az alapján, hogy Jabbának a trónja egy sínen a verem főlé vihető volt, s hogy a trón előtt állók – például egyszer majdnem Vader is – el-eltűnnek a veremben, sejthetjük, hogy ez a kivégzési mód rendszeres volt a palotában.) Végül Luke elbánik a jószággal, ezzel összetörve Malakili, a rancor gondozójának szívét és szörnyű haragot gerjeszt Jabbában. A hutt emiatt a fordulat miatt követel nyilvános kivégzést a Carkoon-verem fölött.
A jobb sorsra érdemes Pateesa volt az első, de határozottan nem az utolsó rancor, akivel összehozta a rajongókat a(z esetleges bal)sors.
A dathomiri (közönséges) rancor
Ezek az állatok a Dathomiron őshonosak, hierarchikus berendezkedésű társadalomban élnek, melynek élén az alfa rancor áll, addig, amíg le nem győzi egy másik.
Ezt a hierarchiához szokottságot használta ki Wrecker is az említett The Bad Batch epizódban, mikor megküzdött Muchival, hogy az kezelhetővé váljon. Az Éjnővérek a rancorokkal együttműködve, azokat háziasítva üldözték el évszázadokkal korábban a Dathomir kincseit kiaknázni akaró hódítókat.
A feluciai dzsungel- vagy vadászrancor
A Dathomiron kívül is élnek alfajai a rancoroknak. A dzsungelrancorok vagy más néven vadászrancorok a közönséges rancornál nagyobbak és gyorsabbak, kinézetükben pedig illeszkednek a Felucia színes világához, kék és szürke bőrüket narancssárga és szürke tüskék borítják, hátukon pedig egy hatalmas, teknőspáncélhoz hasonló képződményt viselnek. Ujjaik között úszóhártya feszül. Szaglásuk is remek, köszönhetően annak, hogy az orrlyukaik vaskos nyúlványon keresztül a fejük tetején helyezkedik el. Nem szükségszerűen agresszívak: ha békén hagyják őket, akkor elkerülik harcot. Fogságban a gyorsaságukat és szaglásukat kihasználva a harctéren kíméletlenül felkutatták és levadászták az ellenséget.

Ezeket a rancorokat eredetileg A klónok háborúja animációs filmhez készítették el. Ahsoka és Anakin – miközben Ventresst üldözik a Teth bolygón – találkoztak volna egy ilyen lénnyel, de ezt a jelenetet végül kivágták a végleges filmből. A dzsungelrancorok végül az animációs sorozat Fejvadászok című epizódjában debütálhattak, ekkor futnak beléjük először Ahsokáék.
Az örjöngő és az árnyékrancorok
A Star Wars: Commander játékban két további alfajjal is találkozhattak a játékosok. A ritka őrjöngő rancorok is nagyobbra nőnek, mint a közönséges fajtársaik, szürkésfekete testüket hatalmas tüskék borítják. A rancorokra jellemző lapos orrú pofájukat előremeredező tüskék övezik. Lomhák, de brutálisan erősek, így befogásuk nem egyszerű. Ha mégis sikerült egyet befogni, jól fogadja harci kiképzést.
Az árnyékrancorok fekete színűkről kapták a nevüket, amelynek révén könnyebben a célpontjuk közelébe kerülhetnek. Hátuk közepén megerősített csontképletek futnak. Előfordulhatnak olyan példányok is, melyeknek a fekete bőre vörös részekkel díszített (ezekől egyelőre nem tudni, hogy kánon-e).
A rancor mint házikedvenc
A klónok háborúja egyik törölt jelenetében is látható, hogy a rancorok mennyire kemény páncéllal rendelkeznek. Ahsoka majdnem tövig beleszúrja a fénykardját a rancorba, az mégsem pusztul el. Muchi testében sem tettek túl nagy kárt fogvatartói energiaíjai vagy az elektroostorok.
Egy másik rancor, amivel Vader találkozott, már nem volt ilyen szerencsés. Tulon Voidgazer átalakításokat végzett ezen a példányon, de Vader képes volt levágni az ujjait, majd az Erő segítségével a szájpadlását átszúrta a fénykardjával, ezzel kivégezve az állatot.
Hasonló, átszúrásos halállal pusztult el egy rancor a Vader Immortal VR-játékban. Lady Corvax leszármazottja, egy erőérzékeny hajóskapitány a Mustafaron szembekerült egy négykarú rancorral. Az állat különleges adottságát remekül használta, rovarszerűen mászott hat végtagján akár fejjel lefelé is, és rendkívül szívós volt. Hiáva vágott hozzá a játékos sziklákat az Erővel, vagy vetette be Lady Corvax – egyébként gyönyörű markolatú – ősi fénykardját, nem tudott kárt tenni benne. A játék főhőse végül egy hegyes szikladarabot dobott bele az állat mellkasába, amivel végzett a fenevaddal. A különleges rancorral megesett küzdelem szóba került a Vader Immortalról készült videónkban is:
A keménységük miatt is presztízs volt a söpredék között rancorokat tartani. A Köztársaság Fénykora idején a Hutt Kartell ellátogatott a Sedri Minorra, ahol a tudtukon kívül a jedik éppen egy súlyos drengir fészekkel küzdöttek. A huttok képviselője, Myarga, a Jóindulatú két, gamorrai lovasok által irányított páncélozott rancorral szállt ki a hajójából, ezzel gyakorolva nyomást az ott lakókra. Mivel Muchi és Pateesa gazdája, Jabba ekkortájt körülbelül 370 éves volt, lehetséges, hogy már ezekhez a rancorokhoz is köze volt. De az is lehet, hogy a gengszter a többi huttól leste el, hogy mennyire hatékonyak ezek a bestiák. Remélem, kiderül egyszer ez is, és hogy látunk még rancorháton lovagoló huttokat a galaxisban.

Nyitóképünkön szerzőnk, Füle Miklós rancor-gyűjteménye.