A The Book of Boba Fett első előzetesének első képkockáin egy régi ismerőst láthattunk ismét: egy B’omarr szerzetest. A rend tagjainak egyike A Jedi visszatérben szerepelt először.
Írta: Varga Csongor
„(…) amikor egy testvérük eléri a megvilágosodást, akkor a sebészetben járatos társai eltávolítják, és egy tápoldattal teli létfenntartó tartályba helyezik át az agyát. Az agy ezután ott elmélkedik a világmindenségről, megszabadítva a testi létezés nyűgjétől.”
Ezt olvashattuk 1996-ban a Jabba palotájában élő B’omarr szerzetesekről Shayne Bell Egy nap bosszúságai – Bib Fortuna története című novellájában, amely a ma már Legendákba tartozó Történetek Jabba palotájából című kötetben szerepelt.
A tartályt persze időnként mobilizálni szeretné az agy, s ilyenkor egy pókszerű robotot vesz igénybe. Legalábbis ezt a sztorit tálalta a Bővített Univerzum arról a háttérszereplőről, aki Jabba palotájának bejárata mellett látható egy röpke pillanatra.
Azt nem tudom, hogy az alkotók valóban szerzetesek agyhordozójának tervezték-e, mindenesetre Joe Johnston 1981-es rajzán jól kivehető a tartályban lebegő agy.
(Paul Duncan, a Star Wars Archives könyvek szerzője – interjúnk vele itt – azt írta a Facebook-oldalán, hogy George Lucas egy orgyilkosdroid-tervet kért a látványtervezőktől, Joe Johnston pedig egyebek között a fenti koncepcióval állt elő – a szerk.)
Az alábbi kép részlet Roy Carnon storyboardjából, a Star Wars Storyboards – The Original Trilogy című, 2014-ben megjelent kötetből.
A következő fotón pedig az látható, amint Bill Hargreaves és a segédje készíti a robotot az angliai Elstree Studióban.
A robotból nem sokat láthattunk a filmben, csupán a fenti jelenetben tűnik fel, s túl sok képanyagra sem bukkantam a teremtményről az elmúlt évtizedekből, de láthatóan tényleg készítettek a szerzetesnek valamiféle tartályt.
Ugyanakkor (mint nyitóképünkön is látszik), egy B’omarr szerzetes felbukkant a The Book of Boba Fett előzetesében, Jabba egykori palotájának közelében.
Kíváncsi vagyok, hogy a szerzetes-agyhordozó ötletet rekanonizálják-e vagy valami egészen új háttérsztorit adnak ennek a fajta robotnak. Mindenesetre az biztos, hogy a Legendákban Bib Fortuna agya is egy ilyen tartályba került. A kánonverzió azonban különbözik: A mandalore-i második évadának zárórésze végén látott jelenetben Fortunát nagyon is a saját testében érte utol a végzete.
Egyébként a B’omarr szerzetesekről először 1995-ben olvashattunk, a The Illustrated Star Wars Universe című kötetben, ahol McQuarrie a tartályba kerülés előtti életükben is lefestette a szerzeteseket. Kétféle verzió készült ebből az illusztrációból. Az egyiken a Jubnuk nevű gamorrai őr Jabba elveszett szerencsehozó kabaláját, egy bantha-agyarból készült taszken talizmánt keres a szerzeteseknél. (Természetesen ez sem kánon – a szerk.)
A B’OMARR SZERZETESEK A REFERENCIAKÖTETEKBEN
A B’omarr szerzetesekről a klasszikus trilógiát taglaló, 1999-ben magyarul is megjelent Star Wars: Képes Enciklopédia ezt írja: „Automatizált droidlábak szállítják a testüktől megfosztott szerzeteseket a palotán keresztül. A régi pókdroidnak négy lába van, míg a korszerűbb modelleknek hat.” A 2017-ben magyarul is megjelent Galaktikus Atlaszban pedig ez szerepelt: „Jabba, a hutt tatuini palotája valaha a B’omarr Rend szerzeteseinek kolostora volt”.
A szintén 2017-ben magyarul is megjelent Bolygók és helyszínek bőbeszédűbb: „A citadellát több száz évvel az első telepesek érkezése előtt építették az aszkéta b’omarr szerzetesek. Amikor egy szerzetes elérte a megvilágosodás legmagasabb fokát, az agyát eltávolították, és egy tápoldattal töltött tartályba helyezték, amely droidlábak segítségével mozog. Az agy sebészeti eltávolítása természetesen megragadta Jabba beteg képzeletét. Amikor a hutt a palota tulajdonosa lett, még élt néhány szerzetes az alsó szinteken, Jabba pedig kifejezetten bátorította őket, hogy kóboroljanak a palotában. Jabba gyalázatos ténykedése sokakat megbotránkoztat, de a szerzetesek mindent elnéznek; ők távol tartják magukat a világi eseményektől, és megelégednek azzal, hogy Jabba elegendő utánpótlást biztosít számukra a műtétekhez.” Az utolsó mondat egyébként szerintem arra is utal, hogy B’omarr szerzetesek nem megvilágosult formában, eredeti testükben is élhettek a palotában Jabba idején. A palota keresztmetszetén láthatunk több, a B’omarr szerzetesekhez köthető helyszínt is, mint például azokat a spirális lépcsőket, amiken közlekedve meditálnak, vagy azt az áldozati gödröt, amelybe „a megvilágosult b’omarr szerzetesek agyuktól megfosztott testét” dobják. Kiderül az is, hogy léteznek úgynevezett „értékes b’omarr regeneráló drágakövek”, amelyeket hármas ajtó véd, valamint a szerzeteseknek van ünnepi csarnokuk is.

A B’omarr Rendnek azonban nem csak a Tatuinon volt kolostora, a 2015-ben magyarul is megjelent Minden ami Star Wars című kötetben, Asajj Ventressnél említik, hogy „a Teth bolygón lévő B’omarr Rend kolostorában Ventress felkészül a harcra a Rottát megmenteni készülő jedikkel”. Ugyanezen a bolygón érte egyébként a végzet Zirót, aki apja sírját látogatta meg itt, de Sy Snootles megölte. (Földi Bence)
A cikk eredeti változata Varga Csongor Csillagháborúk nevű blogján jelent meg, amelyet mindenképpen ajánlunk olvasóinknak. Köszönjük Csongornak, hogy lehetővé tette a cikk utánközlését!