A The Book of Boba Fett hatodik részében sok váratlan karakter bukkant fel, közöttük A klónok háborúja legendás fejvadásza, Cad Bane, akit először láthattunk élőszereplős formában.
Kékbőrű, vörösszemű de nem chiss, ki az?
Cad Bane, a kékbőrű duros fejvadász A klónok háborúja sorozatban tűnt fel, lényegében ő volt az a gazfickó, aki Jango Fett halálát követően a galaxis legjobb és leghírhedtebb fejvadászának számított. Bane karrierje azonban már jóval a klónháború előtt kezdődött, már a Baljós árnyak idején is ismert fejvadász volt, olyannyira hogy még a szárnyait próbálgató Darth Maul is felfogadta egy melóra.
A klónok háborúja szériában számos fontos epizódban találkozhattunk a duros fejvadásszal, a sith-ek, a szeparatisták és a huttok is fel-felbérelték különböző lehetetlen melókra. Dolgozott Darth Sidiousnak betörve a Jedi Templomba, hogy elrabolja az Archívumból az erőérzékeny gyermekek listáját tartalmazó holokront; halálra kínozta Bolla Ropal jedi mestert; sőt, még erőérzékeny gyermekeket is rabolt megbízója számára. Később Dooku gróf is igénybe vette szolgáltatásait, éppen Palpatine főkancellárt kellett elrabolnia. Cad Bane-t természetesen a Jabba és a huttok is megkeresték fontosabb munkákkal,
őt bízták meg például Ziro kiszabadításával.
Amikor a legnagyobb hutt megszökött, Ziro levadászása is Cad Bane feladata lett.
A Birodalom születését követően sem vonult nyugdíjba, így a The Bad Batch első évadában is láthattuk társával, a bohókás droiddal, Todóval. Ekkor éppen Lama Su kaminói miniszterelnök bérelte fel, hogy vadásszal le Omegát.
Ez a galaxis túl kicsi kettőnknek
Bane az animációs sorozatok epizódjaiban számos küzdelemben vett részt, olyan híres jedi hősökkel akasztotta össze nemlétező bajuszát, mint Obi-Wan Kenobi vagy Anakin Skywalker. Számunkra ezúttal azonban a Fett famíliához fűződő, bizonytalan előjelű viszonya az érdekes, ez ugyanis még a The Book of Boba Fettben is fontos szerepet kaphat.
Kezdjük is Jangóval, a család ősével, aki mögött Cad Bane csak második lehetett (még ha Cad ezt másképp is gondolta). A mandalore-i fejvadász egy rövid ideig mentorként irányította Cad Bane útját, aki számára az igazi lehetőséget Jango fővesztése hozta el, pontot téve rivalizálásukra. Jango azonban nemcsak több millió klónkatonát, hanem „gyermekeket”, nyers klónokat is hagyott maga mögött, Alfát – azaz Boba Fettet – és Omegát. Cad Bane-nek idővel mindkettővel meggyűlt a baja.
Eleinte Cad és Boba kapcsolata egész jól indult, amikor például mindketten börtönben sínylődtek, Bane Bobát bízta meg, hogy szítson zendülést a meneküléséhez szükséges elterelő akcióként. A duros később mentorálni kezdte a lánglelkű ifjút, ezzel is megmutatva, hogy ő jobb fejvadász, mint Jango volt. A klónok háborúja végleges hetedik évadába végül nem került bele az a félkész történetszál, ami Bobára és Bane-re fókuszált. A két fejvadász küldetése a Tatuinra vezetett, ahol a buckalakók fogságából kellett kiszabadítaniuk egy gyermeket.
Boba maga is buckalakó-fogságba került, később pedig igazi western pisztolypárbajt vívott Cad Bane-nel.
Boba ekkor már az ikonikus mandalore-i páncélt viselte, a sisakon lévő horpadást Bane lövése okozta.
A párbajt végül nemcsak Boba, hanem Bane is túlélte, ennek emlékét őrizhette fején a The Bad Batch-ben látott fém beültetés. Az animációs szériában Bane különben Hunterrel is pisztolypárbajt vív, amelyből győztesen kerül ki, és elrabolja a kisebbik „Fett-gyerkőcöt”, Omegát. Eme eseménysor során láthatjuk Bane és a The Book of Boba Fett másik főhőse, Fennec Shand látványos és izgalmas küzdelmét is.
Ilyen előzmények után joggal várhatunk egy Boba–Bane vagy egy Fennec–Bane párbajt a The Book of Boba Fett fináléjában. A rajongók azon is ujjonganának, ha a félkész A klónok háborúja epizód eseménye elevenedne fel egy visszaemlékezés formájában, akár a Bobát A klónok támadásában megformáló, mára 34 éves felnőtté érett Daniel Logannel a páncélban.
A jó, a rossz és a sheriffhelyettes
Cad Bane és Boba Fett félkész párbajában szinte minden Sergio Leone klasszikusa, A Jó, a Rossz és a Csúf híres pisztolypárbaját idézi. A „kameramozgások” ugyanazt a feszültséget generálják újra, amit a spagettiwesternben láthattunk Szőke és Angyalszem összecsapása során. Bane és Hunter párbaja szintén hasonló hatást kelt, s most a The Book of Boba Fettben is láthattunk ilyen hamisítatlan western-leszámolást. A hatást csak fokozta Freetown (korábban Mos Pelgo) vadnyugati megjelenése, valamint Bane mostani ellenfele,
a Timothy Olyphant által zseniálisan életre keltett Cobb Vanth.
Olyphant igazi westernszínész, egyik leghíresebb szerepe a Deadwood Bulloch sheriffe, míg a Törvény embere című modern westernben egy marshalhelyettest alakít, ahogy Cobb Vanth esetében is hitelesen hozza a vadnyugati marshal figuráját.
Cad Bane esetében nem véletlen sem a western-stílus, sem A Jó, a Rossz és a Csúfra tett megannyi utalás. Magát a karaktert ugyanis a klasszikus film negatív karaktere, a „Rossz”, azaz Angyalszem inspirálta, akit Lee Van Cleef alakított zseniálisan. A kegyetlen, szadista hajlamú Angyalszem küllemében és jellemében is „megfelelő” minta volt Cad Bane számára, míg a galaktikus fejvadász hangját kölcsönző Corey Burton (aki különben Ziro angol hangja is!) Lee Van Cleef alakításából merített Bane megszólaltatásához.
A „Jó”, azaz Cobb Vanth és a „Rossz”, azaz Cad Bane párbaja abból a szempontból is Leone klasszikusát idézte, hogy a kiürült helyszínen egy tétova szemtanúja akadt az összecsapásnak, a spagettiwesternben ez Tuco Ramirez, a „Csúf” volt (akit Eli Wallach alakított), itt pedig Scott sheriffhelyettes (őt JJ Dashnaw játszotta). A párbaj végkimenetele azonban eltért a westerntől, itt a „Rossz” győzedelmeskedett.
Dohányzás helyett
Cad Bane karakterének egy további jellegzetessége – legalábbis az animációs sorozatokban –, hogy szinte állandóan fogpiszkáló lóg ki a szájából. Ennek az az oka, hogy
Filoniék eredetileg cigarettát képzeltek el Cad Bane esetében,
de végül marketingokokból elvetették a dohányzó fejvadász ötletét, s maradt a fogpiszkáló. (Egyébként itt is tetten érhető a hasonlóság Angyalszemmel, a Lee Van Cleef által megformált westernhős folyton pipázott – a szerk.) Az állandó kellék mindenesetre valóban valamiféle macsós hatást kelt Bane-nél, s ugyanezt érezhetjük a The Bad Batch újabb fogpiszkálós figurája, Crosshair esetében is.