A The Bad Batch fináléjában látott Tantiss-hegy miatt újra előkerült az a teória, miszerint Dave Filoni és a Lucasfilm valamilyen szinten a klasszikus Thrawn-trilógia eseményeit vezetné be a kánonba, méghozzá a tévéképernyőkre. Cikkünkben ennek a lehetőségnek járunk utána.
A Tantiss-hegy
Nem titkolom, elfogult vagyok a kérdésben, ugyanis Thrawn és Timothy Zahn rajongójaként kifejezetten örülök, amikor kedvenc íróm munkásságából egyre több elemet láthatunk a képernyőn. Ezek egyike volt legutóbb a Tantiss-hegy. A helyszín a klasszikus Thrawn-trilógiában a Wayland bolygón található, jelentősége pedig abban állt, hogy itt volt Palpatine császár egyik szupertitkos létesítménye, raktára,
ahol az Uralkodó húszezer klónozóhengert rejtegetett.
A Tantiss-hegyet egy őrült sötét jedi(klón), Juruus C’baoth őrizte, aki többek között Luke Skywalkert is klónoztatta annak Felhővárosban levágott kezéből, így született meg a legendák Luuke Skywalkere. A klónozóhengerek és a Tantiss-hegy más kincsei Thrawn főadmirális érdeklődését is felkeltették, aki maga is élt a technológia nyújtotta előnyökkel: új klónkatonákat készíttetett flottája és serege számára. Thrawn a Birodalom legjobbjait választotta ki az új klónok genetikai forrásainak, mint például Soontir Fel ászpilótát, vagy épp a hírhedt Veers tábornokot.
A főadmirális olyannyira érdeklődött a klónozás iránt, hogy – amolyan tartaléktervként – még önmagát is klónoztatta. Maga a Tantiss-hegyen található létesítmény azonban nem élte túl a főadmirálist, az Új Köztársaság hősei elpusztították, Luke Skywalker és Mara Jade pedig mind C’baoth-tal, mind Luuke-kal végeztek.

Na de biztos, hogy a Tantiss-hegyet láttuk a The Bad Batch-ben, amikor Nala Se-t az új titkos létesítménybe szállítják? A kérdésre a válasz egyértelműen igen, legalábbis a hivatalos honlapon, a StarWars.com-on található látványtervek ezt igazolják. A Chris Madden által készített digitális terv a Weyland (igen, e-vel) létesítményt ábrázolja, azon is a Mt. Tantisst, azaz Tantiss-hegyet:
Thrawn, klónozás és a Mandoverzum
A Tantiss-hegyen látott létesítmény másik fontos ismérve, hogy az ottani tudós szinte ugyanolyan egyenruhát viselt a The Bad Batch-ben, mint amilyet Pershing doktor A mandalore-iban, mely azonosságot szintén megerősítette a StarWars.com. Nala Se minden bizonnyal a weylandi birodalmi klónozó létesítményben meginduló munkához szükséges szaktudás biztosítása miatt kellett a Birodalomnak, hogy átadja a kaminóiak titkos tudományát a lelkes ifjú embereknek. A weylandi projekt – vagy legalábbis Pershing doktor – A mandalore-iban is meghatározó szerepet játszott, tudjuk, hogy a doktor tovább kísérletezett, méghozzá a Groguból származó minták alapján. Fő célja minden bizonnyal egy erőérzékeny klón megteremtése volt. Azt is tudjuk, hogy Pershing Gideon moff parancsára tette, amit tett. Ahogyan azt is feltételeztük, hogy
az erőérzékeny klón már Palpatine császár új testéhez, illetve Snoke létrehozásához volt nélkülözhetetlen.
A legendákban azonban nemcsak az uralkodó, hanem mint láttuk, Thrawn főadmirális is élénk érdeklődést mutatott a klónozási technológiák iránt. A Birodalom örökösei (illetve a trilógia további köteteinek) ikonikus antagonistáját már elég korán, a Lázadók animációs sorozat 3. évadában visszavezette a kánonba Dave Filoni csapata, hogy a sorozat legfontosabb negatív karaktere legyen. A széria végén ugyan a főadmirális Ezra Bridgerrel együtt eltűnt az ismeretlenbe, a kalapos alkotó nem hagyott kétséget afelől, hogy további tervei is vannak a karakterekkel, 2016-ban arról is beszélt, hogy egyikük sem halt meg. Thrawn megteremtője, Timothy Zahn ugyan azóta számos kiváló regényt írt a chiss katonai géniuszról, ám számára is tiltott terület lett a Lázadók eseményeit követő időszak elregélése, ez ugyanis Filonira várt. A mandalore-i második évadában végre lehullt a lepel a kalapos boszorkánykonyhájáról, amikor Ahsoka szájából elhangzott az ominózus kérdés:

Ettől a pillanattól kezdve szinte készpénznek vehettük, hogy Thrawnt előbb-utóbb látni fogjuk élőszereplős formában, amire a legnagyobb esély az Ahsoka sorozatban mutatkozik. Valószínűleg ebben láthatjuk viszont Ezra Bridgert is, sőt a pletykák szerint már a színészek is megvannak Ezra és Thrawn szerepére.
Filoniék az eredeti Thrawn-trilógia kanonizálását készítik elő?
Ez az elmélet már korábban megfogalmazódott sokak fejében. Jómagam Alex Damon (Star Wars Explained) teóriáját továbbgondolva annak az eshetőségét vizsgáltam meg, hogy lehet-e Thrawn főadmirális az egész, egymásra épülő Mandoverzum, sőt Filoniverzum főgonosza. Okfejtésem alább olvasható, néhány gondolatot azonban külön is kiemelnék belőle.
- A Legendákban Thrawn öt évvel az endori ütközet után tér vissza az Ismeretlen Területekről, hogy összerántsa a szétesett, hadurak által uralt Birodalmat. A mandalore-i ugyancsak öt évvel Endor holdjánál zajlott csata után játszódik.
- Favreau láthatóan a saját gyerekkori Star Wars-olvasmányait és -játékélményeit csempészi bele a sorozataiba, ahogy Filoni is vissza-visszanyúl a Legendákhoz.
- Thrawn az új kánonregényekben ugyan kevésbé gonosz karakter, ám ne feledjük, hogy a főadmirális kíméletlen machiavellista, a cél eléréséhez nem riad vissza a durvább eszközöktől sem.
- A Mandalore bolygót a Lázadókban Thrawn ellenőrzi, legalábbis neki jelent Tiber Saxon a mandalore-i események ügyében.
Ezekhez tehetjük hozzá most már plusz egy pontként a Tantiss-hegyet és az ottani klónozó létesítményt is.
Természetesen ne gondoljuk azt, hogy Filoni és Favreau egy az egyben tévéképernyőre ültetné Zahn nagysikerű könyvsorozatát. Ugyan már a The Bad Batch-ben is láthattuk, hogy az animációs csapat gond nélkül dobott sutba kisebb kánonelemeket a saját történetük érdekében. Ám olyan jelentős változásokatnem fognak meglépni, mint hogy hirtelen Leiának és Hannak három gyereke lesz, mint a Legendákban, parkolópályára téve a folytatástrilógiát.
Sőt, valószínűleg Thrawn halála sem úgy fog már bekövetkezni, mint Az utolsó parancsban. A főadmirális legendákbeli gyilkosát, a noghri Rukhot a kánon idővonalán éppen Filoni írta ki a Lázadók fináléjában.
Igaz, láttuk már jó pár halottnak hitt Star Wars karakter visszatérését az elmúlt években.
A kanonizáció inkább az események menetében, nagyvonalakban képzelhető el:
- Thrawn főadmirális öt évvel Endor után visszatér, hogy újraélessze a Birodalmat.
- Thrawn megtalálja és felhasználja Palpatine titkos, Tantiss-hegyen található létesítményét, majd klónsereget és flottát épít.
- Pershing folytatja a klónozó kísérletet, hogy erőérzékeny klónt hozzon létre.
- Lesz egy nagy összecsapás Thrawn és az Új Köztársaság között, ami a főadmirális halálával végződik.
Természetesen ez is csupán teóriázgatás. Ahogyan Luuke kérdése is, melyet elsőre azonnal elvethetnénk, mindenestre tudjuk a Greg Pak féle Darth Vader képregényből, hogy Luke levágott keze valóban a Birodalom és Palpatine tulajdonába került, aki a titkos exegoli létesítményében tárolta. Luke keze valószínűleg ugyanarra kellett az Uralkodónak, mint Grogu vére: erőérzékeny klón létrehozására. Talán éppen Luuke-ot teremtette meg Pershing doktor?
És mi van, ha nem is az igazi Luke Skywalker vitte el Grogut Dintől, hanem a Birodalomnak dolgozó klón, Luuke?
Persze ez vad teória, mindenesetre a Legendák fényében még ez sem zárható ki teljesen.
A Thrawn-trilógia eseményeinek efféle kanonizálásában szerintem azonban éppen Luke-ot, Leiát, Hant és a többi hősöket fogják mellőzni, helyüket a világos oldalon valószűleg inkább Ahsoka, Ezra, Hera, Grogu és Din Djarin veszik majd át – amennyiben tényleg ezt az eseménysort gondolja újra Favreau és Filoni.