Újabb, eddig nem ismert részlet került ki Justina Ireland: A Test of Courage című ifjúsági regényéből, amelyben először olvashatunk a korszak űrkalózairól, a Nihil tagjairól. Cikkünk végén pedig szót ejtünk a korszak fontosabb padawanjairól is!
Január 5-én jelenik meg a Baljós árnyak előtt 200 évvel játszódó A Köztársaság Fénykora elnevezésű időszak eseményeit bemutató első két regény. Charles Soule: Light of the Jedi regénye alapozza meg a teljes korszakot, de ugyanezen a naptól olvashatjuk Justina Ireland: A Test of Courage című ifjúsági történetét is. Előbbiből eddig egy részlet került ki, utóbbiból azonban már az első három fejezetet elolvashattuk: előbb az elsőt – amelyet itt foglaltunk össze –, majd elolvashattunk további kettőt, ám ezekből már nem derült ki túl sok információ.
A rövid fejezetekkel operáló ifjúsági regény legizgalmasabb részlete azonban kedden került nyilvánosságra, méghozzá egy meglepő helyen: a Space.com-ra esett a kiadó Disney-Lucasfilm Press marketingeseinek választása az exkluzív infó publikálásához. Igaz, a portál a regény második fejezetének említi a bemutatott részletet, holott ez nem egyezik a nem sokkal korábban a Disney-Lucasfilm Press jóvoltából általunk elolvasott fejezettel.
A publikált részletben megismerjük a Nihil két tagját, Klinithet és az aqualish fajba tartozó, négyből egyik szeme világát korábban elveszítő Gwishit. Azt a feladatot kapták, hogy robbantsák fel a könyv főhőseit – Vernestra Rwoh jedilovag és Avon Starros feltaláló, egy szenátor lánya – is szállító hajót, a Steady Winget. A korábban megismert első fejezetben egyébként már találkoztunk az aqualish karakterrel, ezek alapján arra tippelhetünk, hogy a részlet valójában a regény prológusa lehet.
A részletből az is kiderül, hogy a robbantás alapvetően jelzés kíván lenni a Köztársaság felé. Azt már tudjuk, hogy korszakban a Köztársaság igyekszik kiterjeszteni a befolyását a Külső Peremvidékre, ezért is küldik oda a jedikkel teli Starlight Beacon űrállomást. A Nihil jelezni kívánta a Köztársaság felé, hogy nem látják őket szívesen a galaxis ezen szegletében.
„Sem most, sem később. A Köztársaság rosszat tesz az üzletnek”
– áll a regényrészletben, s ugyanerre kaptunk utalást Claudia Gray február másodikán megjelenő Into the Dark című regény általunk is elolvasott első három fejezetében. Ott az szerepel, hogy a Külső Peremvidéken megélénkült a szállítmányozás, mert még azelőtt akart mindenki szállítmányokat küldeni, hogy a Köztársaság adókkal, vámokkal vagy tilalmakkal sújtotta volna a szektort. Azaz ahogy a Star Wars korábban megismert politikai-katonai konfliktusai esetében, úgy ezúttal is gazdasági érdekek állnak a háttérben.
Justina Ireland most publikált regényrészletében van még egy nagyon érdekes részlet, amire érdemes odafigyelni. Gwishi az alábbiakat mondja a tervezett robbantás kapcsán női társának, Klinithnek:
„Az utolsó dolog, amit szeretnénk, hogy legyenek túlélők. Olyan csapást kell mérnünk, amely mellett a Legacy Run esete olyannak tűnik, mintha csak egy nap lenne a búcsúban.”
A Legacy Run az az utasszállító hajó, amelynek sok ezer életet követelő katasztrófáját a Light of the Jediből ismertük meg és feltehetően láthatjuk a roncsait az Into the Darkban is. A részlet arra enged következtetni, hogy a Legacy Run katasztrófájáért is a Nihil lehet a felelős.
Mit tudunk a Nihilről és tagjairól?
Első alkalommal 2020. januárjában hallhattunk a Nihilről. A Köztársaság Fénykora ötfős írógárdájának egyik tagja, Cavan Scott a Star Wars Adventures 30. számában rejtett el rájuk vonatkozó információt. Nelgenam elveszett könyvtára kapcsán jegyzik meg, hogy a Nihilhez tartozó portyázók pusztították el.
A Köztársaság Fénykora kiadási projekt februári hivatalos bejelentésekor többet is megtudtunk a Nihilről és tagjairól. A Külső Peremvidéken szolgáló jedik ellenfeleiként, afféle űrvikingekként írták le őket akkor.
Justina Ireland márciusban nyilatkozott róluk. Kalózszerű útonállókként jellemezte őket, akik felbukkannak a galaxis különböző pontjain. „Ők lesznek a legrosszabbak” – mondta. A Nihil beszélő név Ireland szerint, nem érdekli őket semmi. Ireland a mottójukat is elárulta: „ha nem tudod magaddal vinni, mi majd elvesszük tőled”.
Charles Soule szeptemberben egy interjúban mesélt a Nihilről. Mint mondta, anarchikus fosztogatókról van szó, akik „valamilyen különleges képességeik révén nagyon erősek és nagyon veszélyesek ebben az érában.” Soule elárulta továbbá, igyekezett valóban félelmetes ellenfélként bemutatni a Nihil tagjait. „A gonoszok, akikhez hozzászoktunk a Star Warsban, legalább rendelkeztek valamilyen lojalitással, ideológiával vagy saját szabályrendszerrel. A Nihil azonban nem, azt leszámítva persze, hogy végrehajtanák amit és amikor akarnak, és el kívánnak pusztítani mindenkit, aki ellenzi a céljaikat”. Soule hozzátette:
„Mély és részletes történelemmel rendelkeznek, amiről sok minden kiderül majd a kiadási projektben. A Nihil és a céljaik az egyik legizgalmasabb dolog ebben az egészben”.
Justina Ireland a cikkünk elején taglalt részlet mellé nyilatkozott is a Space.com-nak, ahol „helyi rosszfiúknak” nevezi a Nihil tagjait. „Könyörtelen űrkalózok, becsületkódex nélkül, csak az a hedonista hit vezérli őket, hogy azt tehetnek, amit akarnak. Ez kiszámítható módon arra készteti őket, hogy a galaxis rendjét biztosító bástyákkal szemben fellépjenek” – fogalmazott Ireland.
Innentől pedig spekulálunk
Mint a fent ismertetett részletben láthattuk, a Legacy Run katasztrófájáért is a Nihil lehet felelős. A hajó elpusztulásának okaként egy, az egész galaxison átívelő anomáliát emlegetnek, amely miatt járhatatlanok lettek a hiperűrutak.
Charles Soule arra utal, hogy a Nihil tagjai valamilyen különleges képességgel is rendelkeznek és emiatt roppant veszélyesek. Jó kérdés, mi ez a különleges képesség, korábbi információink szerint A Köztársaság Fénykorában három különböző szintű ellenfelekkel találják majd szembe magukat a jedik. „(…) amelyek közül a legkomolyabbak amolyan ősgonoszok, sith istenségfélék, az informátorunk leírása szerint” – írtuk januárban.
Darth Nihilus nevét csak félve merjük megemlíteni…
Mindenesetre a fentiekből úgy tűnik, hogy a Nihil akár A Köztársaság Fénykorának nagy kezdő katasztrófájáért is felelős lehet. Ha a természetfeletti képességeik miatt lennének képesek erre, és nem egy fejlett technológia tenné ezt lehetővé számukra, az megmagyarázhatná azt is, miért nem okoznak más gonoszok a kánonbeli idővonal későbbi pontjain hasonló hiperűranomáliákat. Akárhogy is, a Nihil szerepe roppant érdekesnek tűnik ebben az új érában.
PADAWANOK A KÖZTÁRSASÁG FÉNYKORÁBAN
Szerdán a StarWars.com-on jelent meg egy összefoglaló cikk A Köztársaság Fénykora padawanjairól. Mint kiderült, nagyban különböznek egymástól a tanoncok, s egyeseknek jóval könnyebb a lovaggá váláshoz vezető út, mint másoknak.
Bell Zettifarról Charles Soule elmondta, Loden Greatstom a mestere, s a padawan azt reméli, túléli majd az ezzel járó élményeket. Ők ketten a Külső Peremvidék mélyén található Elphronán, az ottani jedi helyőrségen teljesítenek szolgálatot. Zettifar sokat foglalkozik a saját tréningjeivel, szabadidejében pedig egy Ember (a szó a Parázs angol megfelelője) nevű kutyával az oldalán járja be a környékbeli vashegyeket. (Elphrona egyébként a Skywalker saga helyszíne is volt, itt küzdött meg Luke Skywalker és Ben Solo a Ren Lovagjaival.)
![]() | ![]() |
Burryaga Agaburry azon kevés vukik egyike, aki a mindenféle létformában gazdag Kashyyyk bolygó vukijai közül a coruscanti Jedi Templom falai közé került. Jól kezeli kétkezes fénykardját (mondjuk minden fénykardot lehet két kézzel forgatni – a szerk.), s közben olyan képességgel is rendelkezik, hogy roppant jól megérzi a körülötte lévők érzéseit. Emiatt viszont elszigetelődik a renden belül. Mestere Nib Assek, aki megtanulta a vukik nyelvét (shyriiwook), hogy jobban tudja tanítani Burryagát az Erő útjaira. Burryaga és Bell a Light of the Jediban szerepelnek.
Lula Talisola az IDW-féle The High Republic Adventures ifjúsági képregénysorozatban szereplő padawan. A lány megszállottja a Jedi Rendnek, alig várja, hogy lovaggá váljon és minden idők legjobb jedije szeretne lenni. Amellett, hogy fénykardvívásban korosztálya legjobbja, kedves és törődő, védelmezi két barátját, Farzalát és Qortot. A képregényben azonban komoly dózist kap majd a valóságból.
![]() | ![]() |
Reath Silas az Into the Dark című ifjúsági regényben szerepel. Mivel mestere, Jora Malli a Jedi Tanács tagja, kissé privilegizált padawannak számít a korszakban. Kortársaihoz képest sokkal több időt töltött a Coruscanton, részt vett diplomáciai tárgyalásokon és hasonlók, úgyhogy a galaxis peremvidékén teljesítendő szolgálata komoly változást hoz az életébe. Róla egyébként sokkal hosszasabban írtunk hét eleji cikkünkben a regény első három fejezete alapján.