A mandalore-i kilencedik fejezetében (a második évad nyitórésze) Din Djarin a mandalore-iak nyomait keresve ismét Tatuinra utazott, mi pedig még közelebbről ismerhettük meg a taszkeneket, s láthattuk a Dűnetenger rettegett ragadozóját, a hatalmas krayt sárkányt. Ennek apropóján mutatom most be Tatuin második hírhedt sith nagyurát, a taszkenek között született és nevét a sárkánytól kölcsönző Darth Kraytot. A története nem a kánonba, hanem a Legendák világába tartozik.
Fényes kezdetek
A későbbi Darth Krayt A’Sharad Hett néven látta meg Tatuin kettős napvilágát, egy volt jedimester, Sharad Hett fiaként. Hett mester és felesége emberek voltak, de követték a taszken kultúra normáit, így például sosem fedték fel az arcukat. Ebben az értékrendben nőtt fel a fiuk is, aki születése után nem sokkal egy homokviharban elvesztette az anyját, 15 évesen pedig az apját is. Ekkor ugyanis a Hutt Kartell törzsi háborút szított a taszkenek között, hogy több fegyvert adhassanak el. Az idősebb Hett megpróbálta megállítani az értelmetlen vérontást, így Jabba megölette őt. A munkát a kibukott padawanból lett fejvadász, Aurra Sing végezte el.

Régi barátja haláláról értesülve Ki-Adi-Mundi mester, a Jedi Tanács tagja vette szárnyai alá A’Sharadot. Komoly kételyek merültek fel „túlkoros” volta miatt, de az öreg tanácstag tekintélye miatt befogadták. Két évvel a Naboo elleni invázió után kiderült, hogy maffiózók meg akarják öletni Tikkes szenátort Aurra Singgel. Így a fejvadász egykori mestere, An’ya Kuro, egy különutas jedi is elkísérte Ki-Adi-Mundit és tanítványát a misszióra. A’Sharad megmentette Tikkes szenátort és kiütötte Singet, akit meg akart ölni azért, amiért elvette tőle az apját. Végül uralkodott magán, s rendőrkézre adta a fejvadászt.
Ugyanakkor mélyen szégyellte, hogy jedi létére majdnem kivégezte eszméletlen ellenfelét, így jelezte mesterének, hogy visszatérne a Tatuinra. Ki-Adi-Mundi végül abban egyezett meg vele, hogy inkább legyen An’ya Kuro tanítványa. Bár Singgel sajnos kudarcot vallott, végül jedivé vált. Egy évtized múlva Hett már sikeres jedi lovag volt, a két fénykardos vívás elismert oktatója, s elvállalta első tanítványát, egy Bhat Jul nevű nikto fiút. Úgy tűnt, Hett nagyszerű jedi pályát fog befutni. Nem így történt.
Egy élet félresiklik
A klónháború idején Hett mester és tanítványa is frontszolgálatot teljesítettek, amelynek során együtt harcoltak Anakin Skywalkerrel. Hett nem tudta, hogy Anakin titokban gyűlölte a taszkeneket. Aargonar ostroma alatt pedig Anakin próbált meg segíteni a halálosan megsérült Bhat Julon, aki a karjaiban halt meg. A’Sharad úgy próbálta kifejezni a nagyrabecsülését, hogy azt mondta:
Skywalker derék taszken lehetne.
Ez őrjöngést váltott ki Anakinból, aki végül bevallotta, hogy mit művelt az anyja halálért felelős klánnal. Bár Hettnek a szíve szakadt meg, megbocsátott Anakinnak, s megígérte, hogy titokban tartja, amit elmondott neki. Emellett az arcát is megmutatta, hátha mindez segít a fiatal jedinek elengedni a gyűlöletét. Viszont ezek után már külön szolgáltak.
A 66-os parancs kiadásakor A’Sharad legyőzte a rátörő klónokat. A jedik kommunikációs csatornái némák voltak, s kétségbeesése miatt az Erőn át sem érezte meg a többi túlélőt. Azt hitte, egyedül ő maradt életben. Visszatért a Tatuinra, hogy népe körében találjon nyugalmat. Ám Palpatine szövetségeseként Jabba azt művelt a birtokain, amit nem szégyellt, s nem volt szégyenlős típus. A Hutt Kartell zsoldosai a Dűnetenger mélyére szorították a taszken klánokat, akik nyomorban tengődtek. Hett elhatározta, hogy ő és népe soha többé nem lesznek áldozatok. Hamarosan elkezdte egyesíteni a klánokat, egyik csatát a másik után nyerve a Kartell erői ellen, egyre több települést foglalva el.
A taszkenek rengeteg ártatlant mészároltak le, ami felháborította a bujkáló Obi-Want. Ráadásul tudta, hogy ha Jabba rezsimje meginog, akkor be fogja hívni a birodalmiakat, akik csak még több brutalitást hoznának, s jó eséllyel megtalálnák Luke-ot. Így a taszken törzsi gyűlésre bejutva párbajra hívta ki Hettet, akinek levágta a jobb karját, s letépte a maszkját, amivel elvette taszken becsületét. A törzsfők elhagyták A’Sharadot, akivel Obi-Wan a halott idősebb Hett nevére ígértette meg, hogy soha nem mondja el a hollétét senkinek. A’Sharad fejvadász lett, amit vegetálásnak érzett. A Korribanon vadászva rátalált XoXaan – az egyik első sith – holokronjára, aki rávette, hogy tanuljon tőle ősi sírboltjában. Hett beavatást nyert a Sötét Oldal sok titkába, de amikor kijött a sírból, rá kellett jönnie, hogy odabent lassabban múlt az idő, mint odakinn. Nemrég történt meg az endori csata, s megtudta, hogy Darth Vader volt Anakin Skywalker. Arra gondolt,
ha annak idején megöli vagy elárulja Skywalkert, talán megmenthette volna a Jedi Rendet. A’Sharad összetört, s az Ismeretlen Területekre szökött.

Darth Krayt felemelkedése
A bujkáló Hettet elfogta a Galaxis ellen készülő Yuuzhan Vong, s kísérleteket folytattak rajta. Műkarját szerves pótlásra cserélték, bal szemét pedig egy szintén szerves implantátumra, s egy szerves testpáncélt is hozzákötöttek. A kísérletek kínjai közt végképp a Sötét Oldal felé fordult. Miután megszökött, felvette a krayt sárkányra utaló Darth Krayt nevet, s megszervezte saját sith rendjét.
Ez az Egy Sith nevet viselte, mivel Krayt szerint a Kettő Szabálya tévút volt. Csupán ő lehetett sith, a többi tag csak alárendelt sötét erőhasználónak számított.
A Darth előnév használatát viszont minden tagnak engedélyezte. (Darth Krayt alárendeltjei közül talán a legnagyobb karriert Darth Talon futotta be, aki kis híján a kánonba is bekerült – a szerk.)
Krayt harcolt Luke Skywalkerrel is, akivel végül kényszerből összefogtak egy Abeloth nevű káoszimádó, erőérzékeny hatalom ellen. Abeloth legyőzése után Krayt eltűnt Luke és a Jedi Rend szeme elől. Ez nem volt véletlen: hosszú hibernációs periódusokkal nyújtotta meg az életét, amire a testét emésztő s eltávolíthatatlan Vong implantátumai miatt is egyre jobban rászorult. A hibernációs időszakokban legelvakultabb tanítványa, Darth Wyyrlok, majd annak ugyanezt a nevet használó leszármazottjai igazgatták a sith erőit, telepatikus úton kapva parancsokat Krayttól.

A Luke Skywalker halála utáni évtizedekben Krayt és követői csendben szervezkedtek, majd Yavin után 127-ben felfedték magukat. Egy, a Yuuzhan Vong biofegyvereinek hatását utánzó vírussal szítottak káoszt a Galaxisban, s ezt kihasználva előbb a Birodalmat, majd a Galaktikus Szövetséget (az Új Köztársaság legedákbeli megfelelője) vonták uralmuk alá. A Jedi Rend összeomlott, tagjait túlnyomórészt megölték. Luke Skywalker leszármazottja, Cade Skwalker viszont túlélte a mészárlást, s tevékenysége sok fejfájást okozott Kraytnak, akadályozva őt a népirtásban s hasonló kedvteléseiben. Ráadásul a hibernációs technika is egyre kevésbé fékezte a Vong implantátumokat, így Krayt elkezdte az esszenciaátvitel ősi sith technikája utáni nyomozást. Végül önerőből jött rá a módszerre, sőt, képes volt a saját testében, azt meggyógyítva visszatérni. Ezt fájdalmas módon fedezte fel az esedékes Darth Wyyrlok, aki úgy hitte, megölte beteg mesterét. Nemsokára újra találkozott a megfiatalodott Krayttal, aki fénykardhegyre tűzte őt.
Hamarosan Cade Skywalker megküzdött Darth Krayttal, aki rövid párbaj után fénykarddal a szívében terült el a földön. Cade tudta, hogy Krayt képes visszatérni a halálból a saját testében, vagy akár új testet rabolni, így az önfeláldozás mellett döntött: hajójával bele akart repülni a Coruscant napjába, a fedélzeten Krayt újjászületni készülő tetemével. Ám ekkor megjelent előtte Luke erőszelleme, aki arra kérte, hogy bízzon benne és a hajdani jedikben, s válassza a reményt a félelem helyett. A végveszélyre rádöbbenő, de még mozgásképtelen Krayt kétségbeesetten tapasztalta, hogy hiába próbálja használni az esszenciaátvitelt a menekülő Cade-n, nem történik semmi! Az ifjú Skywalker sikerrel megszökött a hajóról, Krayt nagyúr élete pedig úgy ért véget, ahogy elkezdődött:
egy perzselő nap vakító ragyogásában.
Halála után birodalma gyorsan szétesett, a Jedi Rend pedig újjászerveződött.